Terhesség és szex
Dr. Eszlári Péter [cikkei] - 2011-12-21
A párok gyakran elgondolkodnak azon, vajon biztonságos-e babaváráskor a szex. Hacsak az orvos nem tanácsol mást, a terhesség alatt a szex teljesen biztonságos számodra, és a babát sem veszélyezteti. Őt védi a magzatvíz a méhen belül, a has és a nyákdugó, amely lezárja a méhnyakat és véd a fertőzésektől.
Mikor nem biztonságos a szex?
A szex biztonságos terhesség közben, kivéve, ha az orvosok veszélyeztetett terhességet állapítottak meg. Noha kevés okból kerülendő terhesen a szex, van néhány helyzet, amikor az orvos tanácsolhatja a mellőzését. Ilyen szituációk:
- Korábbi koraszülések
- Korábbi vetélés
- Ha elfolyt a magzatvized
- Ha megmagyarázatlan hüvelyi vérzést vagy folyást tapasztalsz
- Ha elöl fekvő, vagy nagyon alacsonyan fekvő méhlepényed van
- Ha a méhszáj már tágul
- Ha neked vagy a partnerednek nemi betegsége van
Milyen változások várhatók a szexuális tevékenységben, terhesség alatt?
A szokásoknak nem kell feltétlenül megváltozni a terhesség alatt. Azonban, mivel különböző változásokon megy keresztül a tested, hasznos lehet néhány dolgot megváltoztatni a kényelem érdekében. Az alábbi információkat érdemes fontolóra venni:
-
A kimerültség, hormonális változások, megváltozott mell és a súlynövekedés tudata árthat a nemi vágyadnak. Néha szükséges lehet pihenned, hogy regenerálódj - adj magadnak pihenőt.
-
A klasszikus misszionárius póz kényelmetlenné válhat és érdemes elgondolkodni más pózokon, mint az oldalt fekvés, vagy amikor a nő kerül felülre.
-
Ahogy a melleid növekszenek, lágyabbá, érzékenyebbé válnak. Bátorítsd a partnered, hogy fedezze fel a tested többi részét is és találjon más módszert a dédelgetésedre. A melledben végbemenő változások miatt legjobb mellőzni a mellbimbók közvetlen stimulációját.
-
A véráramlás megnövekszik a medence tájon, ami vérbőséghez vezethet a nemi szervekben és növelheti az élvezetet; azonban néhány nő ezt kényelmetlennek találhatja.
-
Hacsak az orvos nem mond más, élvezhetitek a szexet terhesség alatt is. Szentelj figyelmet a testeden végbemenő változásoknak és változtass úgy, hogy a lehető legjobban átélhesd ezt az élményt.
Fotó: helmutli: Karin
Lektorálta: Dr. Eszlári Péter
Családinet hozzászólások:
Következő hír
Gyógynövények és a várandósság
LEGOLVASOTTABB
Szamárköhögésem velőt rázó története
Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?
Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!
A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában
A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés
A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
Közösségi hozzászólások: