SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Cicák tartása és gondozása

Kókai Kata [cikkei] - 2004-09-08
Minden macska egy-egy különleges egyéniség: kinyitják az ajtót, vagy éppen egész nap lustán heverésznek a pamlagon…
Cicák tartása és gondozása

A macska kiválasztása

 

Cicához szinte bárhol hozzájuthatunk, ingyen. Ha azonban különleges állatot szeretnénk(és pénztárcánkat sem kíméljük), célszerű tenyésztőkhöz fordulni, így biztosan egészséges állatot kapunk. Érdemes átgondolni, hogy szívesen tartanánk-e perzsamacskát egy apró lakásban, ahol rendszeresen elhullajtja a szőrét, vagy inkább rövidszőrű cicát szeretnénk.

Lakásban nem célszerű egynél több cicát tartani: gyakori lehet a közös terület miatti civakodás. A macska nemének megválasztásánál néhány fontos dolgot kell figyelembe vennünk. A nőstények kisebbek, szelídebbek, azonban sterilizálás hiányában elszökhetnek, s ennek általában jó néhány kiscica az eredménye.

A hímek sokkal nehezebben viselik a bezártságot, s ivarérett koruk után gyakran „otthagyják” lakásunkban kellemetlen szaganyagukat. Ha tehetik, rendszeresen elkóborolnak.

Mindkét esetben az állatok ivartalanítása megoldást nyújthat a kellemetlenségek ellen.

 

Etetés-itatás

 

Minden macska egy-egy külön egyéniség. 4-5 hónapos korukra kialakul az ízlésük, s később már szinte lehetetlen az ezzel ellenkező ételekkel próbálkozni. Érdemes minél hamarabb, többféle étellel is kínálni, hogy a későbbiekben ne legyen válogatós.

Kifejlett macskáink számára a fehérje és az állati eredetű telítetlen zsírsavak némelyike elengedhetetlen. Ennek hiánya szív- és más megbetegedésekhez vezethet.

Mit NE adjunk cicánknak:

-Cukor- az ismert problémákon(fogszuvasodás, elhízás) kívül emésztési problémát is okozhat.

-Fűszert, mirelit húst, és sok tehéntejet soha ne adjunk macskánknak, ezek ugyanis emésztési-  és gyomorproblémákat okozhatnak.

Cicánk előtt mindig legyen friss ivóvíz, ezt nem pótolhatja tej.

 

Szobaválasztás- hol lakjon kedvencünk?

 

Mi, gazdik szeretjük azt hinni, hogy macskánk a számára kijelölt helyen tartózkodik, s nem piszkít sehová. Persze Ő ezt teljesen másképp gondolja. Ha nem szeretnénk macskánkat egyes helyeken látni: helyezzünk el narancshéjat a lakásban, vagy egyszerűen tartsuk csukva az ajtókat.

A ventilátor és klíma a macskák számára is egészségtelen, könnyen megfázhatnak.

 

Paraziták és betegségek

 

Fajtától függően macskáink a legkülönbözőbb betegségekre lehetnek fogékonyak. Ha nem házi cica, hanem fajtiszta macska mellett döntünk, mindig tájékozódjunk az eladótól, milyen védőoltásokra lesz szükség.

Egységesen elmondható azonban, hogy a férgesség minden állat réme.

 

Nem csak kiskorban, hanem felnőtt macskák esetében is fontos időnként a féreghajtás. Sajnos ez a probléma a lakásban tartott kedvenceket sem kíméli; a cipő talpán, vagy ruhán is megragadhatnak a láthatatlan élősködők.

 

A bolhák és kullancsok leginkább a szabadban tartott állatokat fenyegetik, azonban szobacicáknál is előfordulhatnak. A paraziták ellen viszonylag könnyen védekezhetünk. Egy megfelelő nyakörv, por, vagy oltás hónapokig is biztonságot nyújt.

 

FONTOS:cicát kaphatunk ingyen is, de ha fajtiszta macskát választunk, ára akár a több százezer forintot is elérheti. Ennek ellenére nem ez jelenti a legnagyobb kiadást, hanem a macskatáp- és alom, valamint a védőoltások rendszeres fizetése.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja