SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Macskaságok-érdekességek

Kókai Kata [cikkei] - 2004-09-02
Miért szimatolja cicánk a virágot? A fekete macska segíthet a gyógyulásban? Érdekes kérdések, érdekes válaszok- nem csak macskatartóknak.
Macskaságok-érdekességek

Cicánk néha úgy viselkedik, akárcsak mi, emberek. Lejön utánunk a keretbe, megszimatolja a virágot, s hízeleg a kerítésnek. De miért teszi mindezt?

 

Virágokkal, kertben- miért csinál ilyen furcsaságokat?

 

Gyakorlott macskatartók nem lepődnek meg azon, ha cicájuk követi őket a lakás, vagy a kert minden pontjára. Néha megszimatol egy-egy bokrot, vagy virágot, majd áhítattal neki dörgölődzik, mintha csak szeretetét óhajtaná kifejezni. Ilyenkor gyakran azt hisszük unalmában, vagy a világ iránt táplált szeretetteljes érzelmeit kifejezendő cselekszik.

Jó tudni: a macska nem szeretetét fejezi ki, s nem is a virágok illatát szereti. A növényeken más állatok szaganyagát érzi, s amikor neki dörgölődzik egy bokornak, akkor a fején és hátán található mirigyekből saját szaganyagát helyezi el; ezzel megjelölve territóriumát. A macska saját gazdáját „csapattagként” kezeli, ezért követi mindenhová: jelképesen osztozik a közös területen.

 

Fekete macskával a betegségek ellen?

 

A fekete macskáknak mindig is előítéletekkel kellett szembenézniük. Míg régen boszorkánynak, vagy boszorkányok segítőinek tartották őket, ma már leginkább csak babonákban szerepelnek.

Jó tudni: a marylandi egyetem kutatói felfedeztek egy gént a fekete macskákban, mely bundájuk színéért felelős. Ez a gén nem csak a szőrzet színét befolyásolja, hanem meggátolja, hogy bizonyos fertőzések átjussanak a sejtfalakon. A gyógyászatban történő felhasználása nagy segítséget jelenthet az emberek számára is.

 

Miért eszik füvet a macska?

 

Aki kertes házban él, vagy tart valamilyen díszfüvet a lakásban, gyakran észreveheti, hogy az addig szépen növekvő növény egyszer csak megfogyatkozik. És előbb-utóbb az is kiderül, hogy macskánk falatozza rendszeresen. Talán fáj a gyomra?- hangzik el a kérdés. De a válasz: nem.

Jó tudni: A macskák tisztálkodás céljából rendszeresen nyalogatják magukat, s ilyenkor szőr kerül a gyomrukba. A fű buktató hatásának köszönhetően könnyebben kiöklendezik a gyomorban megrekedt szőrcsomókat.

 

Hiába az alom…

 

Minden macskatartó rémálma a használaton kívül álló alom. Míg kertes házban nem okoz problémát, ha a cica nem szereti az almot, addig egy lakásban szinte ez az egyetlen megoldás. Ha macskánk egyszer odapiszkított valahová, minden bizonnyal az alapos takarítás ellenére is újra megtalálja ezt a helyet.

Megoldás:  a cicák nem szeretik a narancs illatát. Ha hasonló problémába ütközünk, egyszerűen helyezzünk narancsot (vagy annak héját) azokra a helyekre, ahol nem szeretnénk látni a macskánkat.

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja