SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Az új macska beilleszkedése

Kókai Kata [cikkei] - 2006-01-30
A macskák rendkívül érdekes állatok, különleges, egyedi személyiséggel rendelkeznek, és nem szeretik a változásokat. A mindennapokban is odafigyelést, gondoskodást igényelnek.
Az új macska beilleszkedése

Ha a családba új négylábú érkezik, esetleg költözésre kerül a sor, különleges figyelmet kell szentelni már meglévő állatainkra. Emellett a mindennapokban is igénylik a törődést, hiszen nem plüssjátékok, hanem élőlények. Mielőtt a kedvenc megvásárlására kerülne a sor, fontos megismerni igényeit, fajtájának jellegzetességeit.

Választás, gondoskodás

A házi macskák általában kevesebb odafigyelést igényelnek; a megfelelő táplálékon, a törődésen túl nincs szükségük különleges odafigyelésre. Egyes fajták (pl. tenyésztők által, mesterségesen létrehozott fajok) érzékenyebbek lehetnek, s nem csak a táplálék gondos megválasztása ró feladatot a gazdira, de a környezetet is alaposan meg kell választani.

Általános tévhit, hogy a lakásban tartott macska kevésbé van kitéve a veszélyeknek, sérüléseknek. A lakásba behozott kabáton, cipőn is megragadhatnak olyan anyagok, amik számára veszélyt jelenthetnek, így a védőoltások, a féreghajtó tabletták beadását soha nem szabad elhanyagolni.

Új macska, régi macska

A macskák leggyakrabban igyekszenek távol tartani magukat minden új dologtól, nem szeretik a környezetükben lezajló változásokat. Ha új macska érkezik otthonunkba, nem valószínű, hogy azonnal harcra kerülne a sor; a hosszabb ideje itt élő négylábú inkább igyekszik távol tartani magát az új jövevénytől.

Kedvenc háziállatunk új társára kétféleképpen reagálhat; vagy félrehúzódik, és hosszú napok elteltével is kerüli az új jövevény társaságát, vagy agresszíven, támadással reagál. Reakciója általában egyedi természetétől, nemétől, életkorától függ. A bemutatást követően a barátkozást, a közös játékot soha nem szabad ráerőltetni négylábú barátunkra.

Szoktatás, az új macska bemutatása

A macskák ragaszkodnak megszokott életterületükhöz, melyet saját territóriumuknak tekintenek. Gazdájukat egyfajta csapattagként kezelik, akivel megosztják területüket. Az embereket könnyebben elfogadják, hiszen ők biztosítják a számukra szükséges életfeltételeket, más macskákat azonban ellenségként kezelhetnek. Éppen ezért időt kell hagyni számukra, hogy saját tempójukban játszódhasson le a megismerkedés folyamata.

Egyes macskák néhány nap alatt összebarátkoznak új társukkal, míg másoknak ez akár hetekbe, hónapokba is telhet. Fontos, hogy az új jövevény számára legyen elkerítve egy külön rész. Kinevezhetünk erre a célra egy szobát, egy fotelt, vagy egy berendezett macskaházat. Elengedhetetlen, hogy az új macskának is legyen egy saját területe, ahová visszavonulhat, ha támadásnak van kitéve. Azzal, hogy saját területet adunk neki, megkönnyítjük a beilleszkedést is.

Az új négylábú kiválasztásánál nem csak a nemére, de környezetére is ügyelni kell. Ha más macskákkal együtt nevelkedett, valószínűleg könnyebben alakítja majd ki kapcsolatát már meglévő háziállatunkkal. A hasonló életkor, illetve azonos nem szintén segítséget nyújthat. A legfontosabb, hogy időt adjunk macskánknak az ismerkedésre, és soha ne büntessük azért, ha nem fogadja jó szívvel az új házi kedvencet.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja