SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Augusztus 8-a a macskák világnapja

Családinet [cikkei] - 2018-08-08
Egészségünkre és jóllétünkre is jótékony hatással van a cicatartás
Augusztus 8-a a macskák világnapja

A Macskák Világnapján cicarajongók milliói ünneplik világszerte szívüknek kedves, nyávogó barátjukat.

A világnap eredeti célja felhívni a figyelmet a kóbor macskák növekvő számára és bátorítani örökbefogadásukat, mely nemcsak arra jó lehetőség, hogy az ő életüket jobbá tegyük, hanem arra is, hogy a saját egészégünket javítsuk, mentális és fizikai értelemben egyaránt.

A Macskák Világnapját 2002-ben alapították Dél-Afrikában, hogy felhívják a figyelmet a kontinens országaiban a kóbor macskák számának növekedésére. A macskák a legnépszerűbb kisállatok közé tartoznak, a kóbor egyedek pedig világszerte nagy számban vannak jelen. Amikor örökbe fogadunk egy doromboló kisállatot, nemcsak rajta segítünk, de a saját életünkben is számtalan pozitív változást indítunk el.
 

Macskatulajdonosnak lenni egyedi és hálás feladat

A kutyákkal ellentétben a macskák teljesen önálló állatok, akik vadon is ugyanannyira jól érzik magukat, mint otthoni környezetben. Még akkor is megtartják egyes jellemzőiket, ha háziasítjuk őket: függetlenségük, szabadságvágyuk és vadászösztönük határozza meg viselkedésüket. Míg a kutyák többnyire erősen kötődnek az emberhez, és rajongással veszik körül, a macskák finomabban, önállóságukat megtartva éreztetik szeretetüket, miközben vicces szokásaikkal és viselkedésükkel felvidítanak minket.

Nem könnyű elnyerni egy macska bizalmát és barátságát, kiváltképp, ha örökbefogadott példányról van szó, de amikor bundás, doromboló barátunk az ölünkbe fészkeli magát, mégis igazán egyedülálló és kifizetődő gazdi-élményben lehet részünk.
 

A cicatartás jót tesz az egészségünknek

A macska-örökbefogadás bizonyítottan jótékony hatással van mind a gazda, mind a pedig a macska emocionális, lelki és fizikai állapotára is. Az örökbefogadott állatokról való gondoskodás célt és elégtételt jelent a gazdának, emellett pedig az önbizalmát is javítja. Idősebb, vagy egyedülálló emberek esetében a macska jelenléte segít elűzni a magányt, hiszen a cicák gyakran viccesek, nehéz időszakainkban pedig támogatást is tudnak nyújtani.

Mindemellett a kisállat-tulajdonosok fizikai állapota is jobbnak bizonyul: a macskatulajdonosok például jobban alszanak, különösen macskáik jelenlétében. A stressz-szint, és az ehhez kapcsolódó betegségek, mint például a szívroham kockázata szintén alacsonyabb a macskatulajdonosok esetében.

Egy macska örökbefogadása nem csupán a gazda számára jár előnyökkel. Az örökbefogadott cicákról gondoskodnak a gazdáik, így a várható élettartamuk jóval hosszabb, mint a kóbor macskáké.
 

Hogyan gondoskodjunk örökbefogadott cicáinkról?

A tudatos és mérlegelt örökbefogadás könnyedén életünk egyik legjobb élményévé válhat, hiszen ezzel nem csupán egy kisállat bizalmát és barátságát nyerjük el, de a felelős kisállattartás nagykövetévé is válhatunk.

Akár menhelyről, akár mentőcsapatoktól fogadunk örökbe, első utunk mindenképp az állatorvoshoz vezessen. Örökbefogadás esetén sajnos kevés esély van rá, hogy információt kapjunk a macska korábbi egészségügyi állapotáról, de ha még így is volna, minden esetben kövessük az állatorvos tanácsát, hogy biztosítani tudjuk az újonnan befogadott cica védelmét és egészségét.

"A kóbor macskák gyakran hordoznak külső élősködőket és bizonyos betegségeket, de fontos tudni, hogy ezek viszonylag kis veszélyt jelentenek az emberek egészségére, és oltások, féregtelenítés és megfelelő életkörülmények biztosításával könnyen kordában tarthatók. Néhány macskabetegség viszont, mint a macska-AIDS, a macskaleukózis és a macskák fertőző hashártyagyulladása az örökbefogadott cicákra is veszélyt jelenthetnek, ezért ezekben az esetekben mindig kérjük az állatorvosunk segítségét", javasolja Micha³ Ceregrzyn, az MSD-AH szakértője.

Az örökbefogadás utáni első néhány hetet szánjuk arra, hogy hozzászoktassuk a cicát az új otthonához: mi felelünk majd azért, hogy megszokja új helyét, étrendjét és hogy megtanuljon követni néhány alapszabályt, de arról is nekünk kell majd gondoskodni, hogy új környezetében biztonságra és nyugalomra találjon.

Indexkép: pixabaydimitrisvetsikas

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja