SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Segítség! Kapar a torkom!

Szőke Judit [cikkei] - 2008-10-14
A vírusok pedig virulnak, élik világukat egész évben. Egy percre sem pihennek, hacsak lehet, keserítik az életünket.
Segítség! Kapar a torkom!
Például a torokgyulladások 85-90 százalékáért ezek a kórokozók a felelősek – és nem válogatnak, nincsenek ránk tekintettel. Még nyáron is fájhat a torkunk. Pláne pedig mostanság, amikor rapszodikusan változik a hőmérséklet, igen könnyen begyulladhat a garat, a torok nyálkahártyája. Logikus, hogy miért.

Minden randevú a hideg bármely változatával kedvez a vírusfertőzésnek. Ráadásul itt  az allergiaszezon - a torok allergiás okokból is fájhat. Ez nyilván nem fertőz. A vírusok ellen viszont nem hatnak az antibiotikumok, így feleslegesek. Sőt károsak, hiszen ha túl gyakran használják, az igazi baktériumok jelentős része ellenállóvá válhat velük szemben.

A duzzanat jelez

A torokfájás legtöbbször duzzadt és érzékeny mandulákkal jár együtt, ami miatt nem kell különösebben aggódnunk. A duzzanat csupán azt jelzi, hogy a szervezetünk szembeszállt a betolakodókkal, és általában csillapodik is, amint leküzdöttük a fertőzést.
Ha csak egy picit kapar a torkunk, ami még a hangulatunkat is elronthatja, hiszen kellemetlen, diszkomfort érzés, kezdjünk gyógycukorkát, vény nélkül kapható fertőtlenítő tablettát szopogatni. Vagy válasszuk őseink praktikáját! Nyomjunk szét két fokhagymagerezdet, keverjük össze egy egész citrom levével és két evőkanál olívaolajjal. Nem nagyon fincsi, de bátran vegyünk be egy kiskanálnyit, rövid ideig tartsuk a szánkban, majd nyeljük le – ezt ismételjük naponta háromszor és a torokfájás elmúlik. Bevált módszer a meleg tea, méz fogyasztása.

El a füsttel!

Messze kerüljük a dohányfüstöt, az alkoholt, a fűszeres, torkot irritáló  ételeket! Ezeket vélhetően ösztönösen nem is kívánjuk. A folyékony, pépes ennivalót fogjuk kívánni. Engedjünk a természetnek!

De ha enyhe torokfájásunk egy hétnél tovább tart, sőt erősödik (ha a vírusfertőzés nagyon elhúzódik, akkor a torokban normálisan is kisebb mennyiségben mindig megtalálható baktériumok elszaporodhatnak, és másodlagosan megfertőzhetik a légutakat), vagy egyéb tünetek is jelentkeznek, feltétlenül keressük fel az orvost!
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja