SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

7 pontban a nátháról

Családinet [cikkei] - 2016-01-13
Az őszi-téli időszakban sokszor még ki sem heverjük az egyiket, máris egy újabb betegség miatt nyomjuk az ágyat, rossz a közérzetünk, az orrdugulás, orrfújás, köhögés miatt alig alszunk. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa a nátha kezeléséhez és megelőzéséhez ad tanácsokat.
7 pontban a nátháról

A tünetmentes nátha a legfertőzőbb

Ha valaki náthás lesz a közelünkben, igyekszünk tőle minél nagyobb távolságot tartani, nehogy ránk ragadjon a betegsége. A rossz hír, hogy a nátha a tünetek megjelenése előtt a legfertőzőbb, így nagy eséllyel már mi is elkaptuk az előtt, hogy kollégánk pirosló orral és forró teát szürcsölgetve jelent meg reggel. Nem felesleges azonban távolmaradásra bíztatni őt, hogy otthon pihenje ki a betegségét, az első 2-4 nap ugyanis szintén nagy kockázatot jelent fertőzés szempontjából, a körülötte élőkre nézve.


Az antibiotikumtól nem leszünk jobban

A náthát vírusok okozzák, a kórokozóknak mintegy 200 típusa ismert, a legismertebb és a leggyakoribb a rhinovírus. Az antibiotikumok a baktériumok által okozott fertőzések kezelésére valók, nátha ellen tehát hatástalanok. Szedésük nemcsak felesleges, de az indokolatlan használatukkal hozzájárulunk a rezisztens – antibiotikumoknak ellenálló – baktériumtörzsek kifejlődéséhez, terjedéséhez is.


A házi praktikák is hatásosak

A nátha nagyjából 7 nap alatt magától is gyógyul, ám ha ezt az időszakot elblicceljük, akkor könnyen jelentkezhetnek olyan szövődmények, amit ennél tovább tart kikúrálni, és amihez már valóban szükség lehet antibiotikumokra is – figyelmeztet dr. Holpert Valéria. A leggyakoribb szövődmény az arcüreggyulladás, torokgyulladás, vagy középfül-gyulladás. Ahhoz, hogy ezt elkerüljük fontos, hogy legalább az első napokban pihenjünk és igyunk sok folyadékot. A meleg tea, vagy húsleves ilyenkor valóban hatásos lehet, mert megkönnyítheti az orrváladék távozását.


Akár egy kilincstől, vagy kapaszkodótól is megfertőződhet

A nátha elsősorban cseppfertőzéssel terjed, ezért fontos, hogy tüsszentéskor használjunk zsebkendőt és rendszeresen mossunk kezet. Emellett a használati tárgyak időnkénti fertőtlenítése is segíthet megelőzni, hogy elkapjuk a betegséget. A kórokozók 3 órán keresztül is életképesek maradnak és fertőzhetnek, így nem is kell feltétlenül egy légtérben tartózkodnunk a náthás személlyel. Akár a közös mosdó használat, a mobiltelefon, billentyűzet és a tömegközlekedési eszközök kapaszkodói is terjeszthetik a betegséget.


Gyermekkorban normális a gyakori nátha

Alig kezdődik el a tanév, a bölcsődés, óvodás korú gyerekek szinte egyik betegségből a másikba esnek. Az immunrendszer még kisiskolás korra sem fejlődött ki teljesen, ezért nem kell megijedni, ha a 6-7 éves gyerek is évente akár 6-10 alkalommal beteg – magyarázza Holpert doktornő. A nátha különösen gyorsan terjed zárt térben, gyermekközösségekben, ahol még jellemző, hogy elfelejtkeznek a gyakori kézmosásról, vagy zsebkendő használatról és tüsszentéskor sem mindig teszik le az éppen kezük ügyében lévő játékot.


Aki stresszesek, könnyebben megbetegszik

Kutatások is igazolták, hogy a hosszabb ideje tartó stressz miatt könnyebben megbetegszünk. Ha a stressz már több mint egy hónapja jelen van az életünkben – akár munkahelyi, akár családi környezetben – fogékonyabbá válunk a fertőzésekre.


Az orrváladék színe elárulja a betegséget

A nátha kezdeti szakaszán az orrváladék színtelen, áttetsző. Amikor az orrváladék színe sárgás, zöldes színűvé változik, akkor a folyamat már előrébb haladott, ilyenkor a váladéknak ez a típusa utal arra, hogy bakteriális fertőzés zajlik a szervezetben – mondja dr. Holpert Valéria. Ez arcüreg-, vagy homloküreg-gyulladást is jelezhet. A fertőzés miatt érzékenyebb orrnyálkahártyát a gyakori orrfújások is felsérthetik, ezért idővel véres váladék is jelentkezhet.

Forrás: www.fulorrgegekozpont.hu
Fotó: David Castillo Dominici/FreeDigitalPhotos.net

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja