SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

5 kérdés az allergia vizsgálatról

Dr. Balogh Katalin [cikkei] - 2009-03-02
Napjainkban folyamatosan emelkedik az allergiás betegek száma. Márciustól már megjelennek az első pollenek a levegőben, így adódik a kérdés, kinek és mikor érdemes allergia tesztet végeztetnie. A vizsgálatról dr. Balogh Katalint, a Budai Allergiaközpont allergológus főorvosát kérdeztük.
5 kérdés az allergia vizsgálatról

Melyek a leggyakoribb légköri allergének és milyen panaszokat okozhatnak?

A légköri allergének zárt térben épp úgy jelen vannak, mint a szabadban. A lakásban előforduló allergének közül panaszt leggyakrabban a penészgomba és a háziporatka okoznak. Ilyen esetekben a tünetek egész évben folyamatosan fennállnak. A pollenallergia tünetei szezonálisan, az adott növény virágzásának időszakában jelentkeznek. Az allergia általános tünetei az orrdugulás, szem- és torok viszketés, tüsszögés, orrfolyás. A pollenallergiánál jellegzetesen orrfolyás, míg a háziporatka allergiánál - különösen az éjszakai órákban - orrdugulás figyelhető meg.

Kinek ajánlott különösen allergia vizsgálatot végeztetnie?

Az allergiás betegség korra való tekintet nélkül, bármely életszakaszban kialakulhat. Allergia vizsgálatot célszerű annak végeztetnie, aki az elmúlt szezon során, vagy akár - háziporatka és penészgomba allergia esetében - egész évben a felsorolt tüneteket észlelte magán. A vizsgálat elvégeztetése azért is fontos, mivel a nem megfelelően kezelt allergiás betegnél újabb allergiák jelentkezhetnek, vagy súlyosabb szövődmény, asztma alakulhat ki. A már hosszabb ideje allergiás beteg számára 2-3 évente ajánlott a vizsgálat ismétlése, amennyiben időközben újabb panaszokat észlelt magán.

Milyen módon történik a vizsgálat?

Az allergia kimutatása bőrteszt segítségével történik. Az allergiás bőrpróba lényege, hogy megállapítsák, melyik allergén vált ki allergiás tüneteket. Kivitelezésénél az allergén kivonatát helyezik a bőrre, majd a bőrt megkarcolva elősegítik, hogy az allergén érintkezhessen a szaruréteg alatti szövetekkel. Ezek után mérik a bőrön kialakuló allergiás tünetek mértékét. A vizsgálat 3-4 éves kortól elvégezhető. A pontos eredmények meghatározásához fontos, hogy a beteg a vizsgálatot megelőzően függessze fel az allergia kezelésére szolgáló gyógyszerek szedését, ellenkező esetben ugyanis álnegatív eredményt kaphatunk. Amennyiben ez nem megoldható, a vizsgálatot vérteszt segítségével végezzük el.



Mi történik a vizsgálat után?

A kezeléshez szükséges gyógyszerek felírása mellett a beteget személyre szabott tanácsokkal látjuk el. Ilyenkor sok kérdés felmerülhet, melyekre közösen kell választ találnunk. Mit tegyen a beteg, ha macskaszőrre allergiás, de nem szeretne megválni kedvencétől? Sportolhat-e nyáron a szabadban? Szükséges-e táplálkozási szokásain változtatnia? - hogy csak a leggyakrabban előforduló kérdéseket említsem.

Mire számíthatunk az idei pollenszezonban?

Tapasztalataim szerint az elhúzódó tél után robbanásszerűen köszönt ránk a tavasz, s csakúgy, mint az elmúlt szezonban is hirtelenül, erős tünetekkel kell megbírkóznunk. Akinek már az előző szezonban is jelentkeztek panaszai, javasolt már most allergológus szakorvossal konzultálnia a kezelési lehetőségekről. Parlagfű és fekete üröm allergiások március végéig még kérhetik az immunterápiás kezelés megkezdését, így tüneteik és a szükséges gyógyszerek mennyisége már várhatóan ebben a szezonban is jelentősen csökkennek.

www.allergiakozpont.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja