SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mit tegyünk, ha a kisbabánk feltehetően ételallergiás?

Családinet [cikkei] - 2017-10-24
Miért és hogyan érdemes kivizsgálni a gyermeket, ha minden tünet arra utal, hogy ételallergiás? Miért fontos, hogy volt-e, van-e allergiás a családban? Kérdések, amelyeket fontos tisztázni, különösen, ha már csecsemőkorban ekcéma formájában jelentkeznek az allergia tünetei. Dr. Ragó Zsuzsanna, a Svábhegyi Gyermekgyógyintézet kutatás-fejlesztési vezetőjének írása.
Mit tegyünk, ha a kisbabánk feltehetően ételallergiás?

Panni 1 éves, normál testsúlyú és fejlettségű kisbaba, éppen bölcsibe szoktatás előtt áll a család. A bőrén már 6 hónapos korában észlelhetők voltak száraz, foltos, néha viszkető területek, melyek a mindennapos fürdetés után még kifejezettebben megjelennek. Az ekcéma az allergiás betegségek első jele lehet csecsemőkorban.

Panni fél éves koráig csak anyatejet kapott, a hozzátáplálás nyári gyümölcsökkel indult, majd zöldségekkel, csirke-, pulykahússal és főtt tojással egészült ki eddig. A család tagjai rendszeresen fogyasztanak tejtermékeket. Panni mostanáig még nem ivott-evett tejtartalmú ételt, az édesanya hypoallergén tápszert ad neki, és ugyancsak ezt használja az ételeiben, ezzel próbálja csökkenteni Panninál az allergia kialakulásának esélyét.

A családban ugyanis genetikai hajlam mutatható ki az allergológiai - immunológiai betegségekre. Anna nővére 6 éves, szénanáthás, valamint enyhe asztmás tünetei vannak május-június-július folyamán, a pázsitfüvek virágzásakor. A 36 éves édesapa szintén allergiás, tinédzser kora óta könnyezés, szemviszketés, orrfolyás, torokviszketés (szénanátha) zavarja a nyár végi-ősz eleje időszakban. A 34 éves édesanya egészséges, bár az utóbbi években kerüli a liszt tartalmú ételeket, és azóta jobban érzi magát, mert megszűntek a hasi puffadásos panaszai.

A szülők kíváncsiak, hogy Panninál vajon ehet-e tejfehérjét lassan, mit mondhatnak a bölcsődében az étkeztetésével kapcsolatban.


Hogyan vizsgáljunk kíméletesen?

Az 1 éves gyermeknél a bőrteszt (ahol sok bőrszúrás történik, majd 20 perces várakozás közben akár kellemetlen tüneteket is tapasztalhat a kisgyermek) nem informatív, ehelyett az egy szúrásból álló vérvételt javasolt, mellyel többféle allergia gyanúja is felmerülhet laboreredmények megérkezése után. Fontos tudni - és talán újdonságként hangzik, - de Panni annak ellenére, hogy még nem fogyasztott tejet, már lehet érzékeny a tej- vagy egyéb fehérjékre. A környezetben, a lakás levegőjében ugyanis jelen vannak a tej-, és főzéskor más ételfehérjék, amelyek a száraz allergiás, ekcémás bőrfelületén a szervezetébe kerülhetnek és elindíthatják az allergiás folyamatokat.

A vérvizsgálat valóban azt az eredményt adta, hogy Panni már enyhén érzékeny lehet az egyik, hőre érzékeny tejfehérje molekulára. Emellett a tojásfehérje specifikus IgE eredménye is pozitív lett. Minden más rendben volt.

Eddig azt a tanácsot tudjuk adni a szülőknek, hogy tejterméket főzött-sütött, tehát hőkezelt állapotban fogyaszthatja gyermekük.


A dilemma

Mit tanácsoljunk a tojással kapcsolatban? Teljesen kerülje el, és egyáltalán ne egyen tojás tartalmú ételt a gyermek? Van-e valódi tojásallergiája, vagy csak egy emelkedett labor-értékkel állunk szemben?

A szülők megkérdezése után tudjuk, hogy Panni eddig csak kemény tojásként, vagy sütiben, főtt tésztában evett tojásfehérjét. Sem kiütést, sem ajak-, nyelvduzzanatot, sem hányást, hasmenést vagy hasi fájdalmat nem tapasztaltak a babánál. Talán a száraz bőre kicsit jobban viszketett.

Nézzük meg Panninak ugyanabból a vérmintájából a tojásfehérje alkotóelemeit a molekuláris allergiadiagnosztika módszerével! A tojásfehérjének van egy hő hatására nem változó komponense, az ovomucoid, és van egy hőre megváltozó, hőlabil része az ovalbumin. A vizsgálat során Panninak csak ez utóbbi volt közepesen emelkedett értékű a küszöbhatár felett. Így azt javasoljuk a szülőknek, hogy Panni mind a tej, mind a tojás tartalmú ételeket fogyaszthatja, de csak kellő főzés, sütés után. Hetente háromszor az orvossal megbeszélt adagban mindenképp adjunk ilyen ételt neki, ezáltal hozzászoktatjuk a szervezetét ezekhez a fehérjékhez.

Egy ötlet, amely finom is: ez lehet muffin vagy palacsinta terápia a klasszikus receptek szerint.

Panni ételallergiája az aktuális laborértékei alapján 80%-os valószínűséggel kisiskoláskorra kinőhető. Természetesen félévente-évente kontrollvizsgálatra kell járniuk, hogy a kezelőorvos lássa a javulást a tünetekben és a laboreredményekben.

Szerző: Svábhegyi Gyermekgyógyintézet
Fotó: Dave Haygarth / flickr

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja