SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Gyermekbalesetek - A fulladás 1. rész

Kandikó Éva [cikkei] - 2010-05-06
Sosem fogom elfelejteni azt az estét, amikor az akkor kétéves fiam fuldokolni kezdett, és úgy tűnt, lenyelt egy műanyag darabot. A legfontosabb ilyen helyzetekben, hogy ne essünk pánikba! Tudom, hogy mondani könnyű ezt, de higgyétek el, a józanság és a határozott, gyors cselekvés életet menthet.
Gyermekbalesetek - A fulladás 1. rész

A fulladás leggyakoribb okozója – mind a piciknél, mind az idősebbeknél – a félrenyelés. Ilyenkor egy kis játékdarabka vagy egy falat étel a nyelőcső helyett a légcsőbe csúszik, és beszűkíti azt. Ha egy egészséges gyermek játék közben hirtelen hevesen köhögni kezd, esetleg elkékül, furcsa hangot ad, amikor lélegzik, vagy ezeket a tüneteket kis szünet után újra produkálja,  mindig gondoljunk a félrenyelés lehetőségére! Ebből a szempontból fokozott kockázatot jelentenek a kis darabokból álló játékok, gyöngyök, drazsék, továbbá a következő ételféleségek: mogyoró, dió, müzli, bab, borsó.

Fulladás akkor következik be, ha valamilyen idegen test elzárja a tüdőhöz vezető légutat. Ez lehet részleges vagy teljes elzáródás. 

A részleges elzáródás tünetei: fulladás (a lélegzés, a köhögés és a beszéd képessége megmarad), légzési nehézségek.
Teendőnk:
Fény felé fordítva nyissuk ki a gyermek száját, és próbáljuk megtalálni és eltávolítani ujjunkkal az elzáródás okozóját. Ha látjuk az idegen testet, de ujjainkkal nem érjük el, használjunk valamilyen hosszú és keskeny eszközt (pl. csipeszt, fogót, kínai evőpálcát. Legyünk óvatosak, nehogy még mélyebbre lökjük az idegen testet!

Ha az idegen test nem található vagy nem érhető el, de a gyermek jó állapotban van, mondjuk meg neki, hogy maradjon nyugodtan, lélegezzen mélyen és lassan, így megnyugszanak a légutak.
Ha az elzáródás továbbra is fennáll, és a gyermek gyengévé válik, s a következő tüneteket észleljük: légzés-, köhögés-, és beszédképtelenség, az arc színe kékesszürkévé válik, akkor nagy valószínűséggel teljes elzáródás lépett fel.

Ez esetben azonnali beavatkozásra van szükség! Csak kb. 3 percünk van arra, hogy megszüntessük az elzáródást, mert azon túl az oxigénhiány már agykárosodást okoz.

A megválasztandó módszer attól függ, mekkora a gyerek.
 
Csecsemők (1 éves korig)
Fektessük a babát arcával lefelé alkarunkra, tenyerünkkel támasszuk meg mellkasát úgy, hogy feje kissé lefelé lógjon. Összezárt ujjainkkal mérjünk néhány határozott, de nem túl erős ütést a hátára, a lapockái között.

 



Kisgyerekek (1-9 évesek)
Üljünk le, és hasaltassuk a gyereket térdünkre. Tenyerünkkel mérjünk néhány határozott ütést a hátára, a lapockái között. Az ütések ne legyenek túl erősek. Ha szükséges, ismételjük.

Nagyobb gyermekek (9 év fölött)
Az álló gyereket hátulról átkarolva emeljük fel úgy, hogy egyik öklünket gyomorkapuja alá helyezzük, másik kezünkkel fel- és magunk felé húzzuk. Ha szükséges, ismételjük. (Elsősegélynyújtó tanfolyamokon a Heimlich-féle műfogás vagy manőver néven oktatják)

 



Ha az idegen tárgy eltávolítása után a légzés nem tér vissza, kezdjük el a szájból szájba lélegeztetést.
 
A következő részben a vízbefúlás és a betegségek okozta fulladás esetére adunk hasznos tanácsokat.
 
 
 
 

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Szeptember 27-én történt a súlyos karambol, melyben Sallai Nóra színésznő és kisfia életveszélyes sérüléseket szenvedett - azóta kórházban ápolták őket. A szörnyű baleset mára azonban felfoghatatlan tragédiává változott.
"A halloween a sátánisták ünnepe!" - egy szigetszentmiklósi óvoda hosszan írt arról, miért nem szabad részt venni benne

"A halloween a sátánisták ünnepe!" - egy szigetszentmiklósi óvoda hosszan írt arról, miért nem szabad részt venni benne

"Hallooween nagyon veszélyes mindenkire nézve. Nem kell átvegyünk semmilyen idegen néptől pogány ünnepeket, szokásokat! Ennek a megemlékezése az méltó a keresztyén emberekhez" - írták egy hosszú posztjuk végén.
Megtanulhat-e szeretni az, akit kiskorában elhanyagoltak a szülei?

Megtanulhat-e szeretni az, akit kiskorában elhanyagoltak a szülei?

Gyakran hallani, hogy az a gyermek válhat szeretetteljes és érzelmileg stabil felnőtté, akit megtanítottak szeretni, vagyis aki biztonságos kötődést és szeretetet tapasztalt gyerekkorában. De mi történik azokkal, akik ilyen élményeket nem kaptak? Vajon képesek-e szeretni és egészséges kapcsolatokat kialakítani felnőttkorukban? A pszichológiai kutatások azt sugallják, hogy igen, bár az út gyakran nehezebb és kihívásokkal teli lehet.
Október 2024-ben is a látás hónapja

Október 2024-ben is a látás hónapja

A látás hónapját minden évben megrendezik világszerte, így Magyarországon is. A látás hónapjának kezdetben elsősorban az optikai látásjavítás (szemüveg- és kontaktlencse-viselés) volt a fő témája. Az évek során azonban a látás, elsősorban a látásélesség megőrzésének és javításának figyelemfelhívó hónapja lett. Professzor Dr. Holló Gáborral, a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával a mai alkalommal a 2024. évben is aktuális látásmegőrzéséről és az éleslátást leginkább veszélyeztető betegségekről, valamint ezek korai felismeréséről beszélgettünk.
Nagymama került veszélybe 4 unokájával az M0-son - egy kamionos védte őket (videó)

Nagymama került veszélybe 4 unokájával az M0-son - egy kamionos védte őket (videó)

A kamion sofőrje nem hajtott tovább - azonnal reagált, amint észrevette, hogy baj van.
A szerkesztő ajánlja