SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Nyári "finomságok" - Tipikusan nyári betegség a szalmonella

Hidegh Sándor [cikkei] - 2010-08-17
Gyerekkoromban "celebek" helyett ez volt nyaranta a médiák kedvenc témája, hogy hol, merre és valószínűleg mitől, hány ember lett szalmonellától beteg.
Nyári

Több alfaja is ismert, ezek okozzák a fertőzéseket
A betegség kialakulása nemcsak a kórokozók jelenlététől függ, ezért is nem betegszik meg mindenki. Amiktől függ:

  • A szervezet érzékenysége, fogékonysága pl. a gyomorsav
  • Az elfogyasztott baktérium mennyisége (1millió csíránál több)
  • Baktérium fajtája

Mitől lehet szalmonellát kapni?

  • A leggyakoribb valami tojást tartalmazó ételtől, de széles a skálája, a fagylalttól a tojásos nokedliig.
  • Helytelenül tárolt nyersanyagok, hús, tejtermékek, zöldségek egy helyen, és nem kellő  hőmérsékleten való tartása, (kacsa-, libatojás felhasználása) melyek a tágabb pórusuk miatt eleve fertőzöttek lehetnek.

A szalmonella legfőbb ellensége a tisztaság, az úgynevezett HACCP idevonatkozó pontjainak ismerete és betartása.

Otthon, kicsiben ugyanezeket próbáljuk betartani!  A csöpögő véres húslé alá lehetőleg tálat tegyünk, hogy ne fertőzze össze az egész hűtőszekrényt, ételmaradékokat minél előbb szanáljuk, csak megmosott zöldséget, tojást tegyünk a hűtőbe! Kiolvasztott mélyhűtött ételt ne fagyasszunk vissza!  Főzés előtt - és ha szükséges, közben is - többszőr is mossunk kezet!


Tünetek:

  • Hányás
  • Hányinger
  • Hasmenés
  • Fej és végtagfájás
  • Köldökkörüli hasfájás
  • Gyomor és bélnyálkahártya gyulladás
  • Láz

Egyszerűbb esetben a láz csak egy két napig tart, a hasmenés azonban hetekig, ha a baktérium befészkeli magát a szervezetbe. Ilyenkor gazdaszervezeté válik az ember és mindenkit megfertőzhet. Ezért szükséges a laboratóriumi székletvizsgálat, mely egyértelműen kimutatja, hogy fenn áll  még a fertőzés.

Ha már megbetegszik az ember, legfontosabb, hogy nem szabad bevenni sem hasfogót, sem hányás elleni készítményeket, mert ezzel útját álljuk a szervezet természetes tisztulásának és könnyen baktériumhordozók lehetünk.

Az elveszett folyadékmennyiséget pótoljuk, lehetőleg buborékmentes ásványvízzel., keserű teával!
Diétázzunk, ne igyunk cukortartalmú üdítőket, alkoholt!
A tünetek elmúlása után legalább két hétig kerüljük a tejtermékeket!

Ha  a tünetek súlyosbodnak, feltétlenül forduljunk orvoshoz!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja