SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Ügyintézés nyugdíjas módra

Hidegh Sándor [cikkei] - 2014-08-07
Amikor az ember öregszik, sokszor van szüksége a hatóságtól valamilyen iratra, aminek a megszerzése el sem hinnénk, milyen tortúrával jár.
Ügyintézés nyugdíjas módra

A rosszabbik eset, ha mondjuk „Ők” küldenek valami papírt tele annyi „fehér ember” számára érthetetlen paragrafussal, hogy akinek minimum nincs Államigazgatási Főiskolai végzettsége az egy mukkot sem ért belőle. Jó, ha a felsőfokú iskola (mellé) járt lakosság egyáltalán el tudja olvasni. (Én egy ügyvédbarátomat kértem meg, szerencsémre, mert így nekem lett igazam a hivatallal szemben. smiley)

Miután égen-földön hirdetik, hogy telefonon, avagy online intézzük el ügyeinket, kipróbáltam a „pudingtesztet”. Az online ügyintézés az olyan, hogy aki ért hozzá, esetleg le tudja tölteni a megfelelő nyomtatványt, de egy egyszerű embernek már nem megy. Ezért csak úgy tudom a világ tudtára hozni óhajomat, ha elslattyogok a hivatalba.

Edzett lévén felszerelem magam túlélőkészlettel és nyitás előtt, jó korán odaállítok a hivatalhoz, de már hosszú sor áll az utcán és a jelenlévők a legtöbbet használt magyar ige különböző módjának hangos ordibálásával igyekeznek egymás elé kerülni a sorban (jelen esetben ütésváltás nélkül).

Nem sokkal megérkezésem után „fehér fűst” száll fel. Az ajtó nyílik, mire mindenki egyszerre préselődik befele. A lábam nem érvén a földet visz az istenadta nép befele, miközben eszembe jut Dante örökéletű igazsága: „Ki ide belépsz, hagyj fel minden reménnyel!”. Még azon vacilálok kicsit, hogy a pokol melyik bugyrába kerülök. Nagy nehezen bejutott minden ember. A nagy meleg miatt érdekes szagok terjengnek a váróteremben (a görénymama is idehordja kicsinyeit környezettanulmányra). Sokan hallottak valamit arról, hogy a szesz „dezinficiál”, ami részben igaz, tisztítja is a légcsöveket erősen, de a szappant nem helyettesíti, sokan pedig nem használják (mert az drága).

Pár óra múlva megtudom, hogy milyen oktondi vagyok, hogy én ezt vagy azt nem tudom.
Ilyenkor szokott felmenni a vérnyomásom, mert egy unokám korú ügyintéző nem megmagyaráz valamit, hanem kioktat (holott nem én vagyok érte, hanem Ő van értem és ezért még pénzt is kap) és leráz magáról.

Ezen felbuzdulva felhívom a Polgármesteri hivatal megfelelő osztályát, ami röpke fél óra alatt sikerül is (az én pénzemen), és elhebegem kérdésemet, hogy ügyemhez milyen iratokra van szükség. Kedvesen közlik, hogy az „X” típusú nyomtatvány a háziorvosnál szerezhető be.

Igazából azt nem értem, a hivatal, hogy kérhet olyan dokumentációkat, amelyek az orvos és a beteg személyes ügye, az orvost védi is az orvosi titoktartás, melynek a feloldását az érdeklődő részére csak hosszadalmas tortúra tesz lehetővé!
Továbbá, milyen alapon bírálja felül egy „ügyintéző” a sokszor világhírű professzor szakvéleményét, aki esetleg Amerikában is publikált? Ilyen esetben nincsenek emberi jogok, személyiségvédelem?

A papír megszerzése végett tűz a rendelőbe, ahol röpke három óra után közlik velem, hogy tudhatnák a népjóléti irodán, hogy már ez a papír nem kell ennek az ügynek az elintézéséhez. Fő a naprakész információ! Arra a kérdésemre, hogy mi a teendőm most, a háziorvosnál nem tudják a választ, csak annyi infót kapok, menjek a Fiumei útra, ott vannak az „okosok”. Irány a megadott cím! A nyugdíjas ráér!

Röpke órácska alatt sikerült megtudnom, körbe járva a házat (jó nagy), hogy pont az információs ablakkal szemben intézik az ilyen irányú kéréseket. Megint félóra, sorra kerülök, és végre hozzáértő kezekbe, ahol közlik, hogy ez „Y” év januárjától a járási hivatalhoz tartozik. Az ügyintéző érthetően elmondta, hogy mit kéne tennem, kezembe nyomva egy nyomtatványt, hogy ennek az alapján a háziorvos kitölti a többi iratot.

Megint egy óra az orvosnál mire kiderül, hogy nekik pont ilyen nyomtatványuk nincs, szerezzek valahonnan. Irány vissza a „Fiumei útra”, ott pillanatok alatt kinyomtatták a megfelelő papírokat és bármilyen hihetetlen, vissza a háziorvoshoz. A várakozási idő ugyanannyi! De sorra kerülök, és már innen is sikerrel távozom.

A kitöltött nyomtatvánnyal és csatolmányaival irány a Járási hivatal, ahol elmagyarázták, hogy milyen hiánypótlás kell hozzá a negyedik intézményből. Miután ennek a beszerzése is megtörtént áldást kaptam rá és közölték, hogy most már csak türelmesen kell várni, hogy széna, vagy szalma… Esetleg úgy segíthetek a végső kétségbeesésemben, hogy a „postabontóba” leadom várakozás nélkül az iratomat, és idegesség nélkül hazaballagok.
Ha valaki nem lusta kiszámolhatja, hogy hányszor sétáltam el különböző intézményekbe papírokért, pecsétért!

A polgármesteri hivatalban a számítógépen már régen minden adatom benn van legalább már százszor. Mi a csudának minden adatot beszerezni újból? Egy nyugdíjasnál nem igen változik semmi! (Nem nő sem új feje, sem lába, a gyógyszerei is csak egyre drágábbak.) És, hogy turbózzák, a szomszéd ügyintézőnek is újból kellenek az adatok egy hét múlva, és csak új igazolásokat fogad el.

Már előre rettegek a jövő héttől, mert a szakrendelésre kell mennem, két hónapja kaptam időpontot. Most már legalább a következő pár hónapra el van intézve az életem folyása. Utána aztán minden kezdődik elölről! Történt mindez 2014-ben Budapesten.

Fotó: stockimages/FreeDigitalPhotos.net

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)
A szerkesztő ajánlja