SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Azok a rejtélyes E-számok

Kókai Kata [cikkei] - 2004-10-15
Színezék, csomósodást gátló anyag, tartósítószer… Sokszor azt sem tudjuk mennyire káros lehet egy zacskós leves elfogyasztása. Szinte minden ételünk tartalmazza az ismeretlen E-számokat, s ha nem figyelünk oda kellőképpen, akár komoly problémát is okozhatnak.
Azok a rejtélyes E-számok

 

Mivel az E-számokról eddig szinte csak akkor esett szó, ha mérgező- vagy allergén anyagként emlegették őket, valójában nem is vagyunk tisztában jelentésükkel. E-számmal rendelkezik a C-vitamin, és a kurkuma is, mely nyilván nincs káros hatással a szervezetre. De megtalálhatjuk ugyanitt a likopint is, melyet a paradicsomból nyernek, s rákmegelőző hatású.

Ugyanakkor a színezékek listáján szerepel például az alumínium, az arany és az ezüst is. Ezeket legtöbbször cukorkák díszítésénél alkalmazzák.

 

Az E számok csoportjai

 

  • Színezékek (E100-E180)
  • Tartósítószerek (E201-E285)
  • Antioxidánsok (E310-E321)
  • Savanyúság szabályzók (E510)
  • Ízfokozók (E620-E625)
  • Csomósodást gátló anyagok (E907)
  • Édesítőszerek (E951-E959)

 

Talán a színezékek között található a legtöbb ártalmatlan anyag, itt ugyanis sokszor a paradicsomból kivont likopint, vagy más zöldségekből nyert karotint alkalmazzák. Időről-időre felbukkannak rémhírek, és listák, melyeken a mérgezőnek kikiáltott adalékanyagok szerepelnek. Persze ezek legtöbbször magánkezdeményezések, egy-egy kutatóintézet vagy kórház neve mögé bújva ismeretlenek riogatják szegény vásárlókat.

 

Arról nem beszélve, hogy a listán leginkább a gyorsételeket (zacskós leves, pudingok) igyekeznek veszélyesnek feltűntetni, holott bármelyik vásárló elmondhatja: míg egy pudig csupán egy adalékanyagot tartalmaz, addig a Tesco gazdaságos májkrémben tizet is találhatunk!

 

Maguk az adalékanyagok, ha egészséges ember fogyasztja őket, legtöbb esetben nem járnak mellékhatással. Az étel- vagy gyógyszerallergiával, illetve más betegséggel küzdőknek viszont külön figyelmet kell fordítani az E-számokra! Példaként az E210 fogyasztása kerülendő az aszpirin érzékenyek számára, mert súlyos allergiát válthat ki. Természetesen ezt egyetlen étel címkéjén sem közlik.

 

És azt sem, hogy a legtöbb adalékanyag allergiás reakciót, vese- és májbetegséget, ájulást okozhat. Tehát, ha a gyártó köteles feltűntetni a címkéken az E-számokat, akkor mindent megtett? Egyáltalán nem. A vevőknek tájékoztató füzetre lenne szükségük ahhoz, hogy a több mint ezer adalékanyag közül kiszűrhessék a rájuk nézve káros anyagokat.

 

Linkek

 

Az E-számok káros mellékhatásairól:

http://www.hazipatika.hu/tools/enum?info=1

Az E-számok részletes listája:

http://www.sohagabor.hu/veggie/e.html

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja