SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Rosszul mosogatunk!

Családinet [cikkei] - 2011-02-28
Ha vizsgázni kellene belőle, az európaiak megbuknának a mosogatógépek használatából, állapította meg egy felmérés, ami arra világított rá, hogy a mosogatógépeket ökológiai szempontból többnyire helytelenül használjuk, s e hibás módszerrel pocsékoljuk a vizet és az energiát.
Rosszul mosogatunk!

A kutatók 200 német, olasz, svéd, angol háztartást vettek szemügyre úgy, hogy kamerát helyeztek el a konyhában, lefotózták a megrakott edénykosarat,  és mérték a fogyasztást. Bár a célzott vizsgálódást a konyhagépek és a mosogatószerek előállítói finanszírozták, érdemes néhány kritikus pontra ügyelnünk, nem csak a pénztárcánk megkímélése, hanem a környezet megóvása szempontjából is. A bonni egyetem kutatóinak megállapítása szerint például mosogatás előtt feleslegesen öblítjük le az edényeket, nem rakjuk meg teljesen a mosogatógépet, és a kézi mosogatásnál is túlzottan sok vizet használunk el. Tekintve, hogy az európai háztartások 40 százaléka használ mosogatógépet, ez tekintélyes mértékű pazarlás.

1. hiba
Nincs szükség az előzetes öblítésre! A mai mosogatógépek már elég hatékonyak, s az enzimtabletták alacsonyabb hőmérsékleten is jól oldják a szennyeződést. Az olaszok annyi vizet és energiát használtak fel az öblítéshez, amennyi 80 gépi mosogatáshoz elegendő!

2. hiba
Miközben az alkalmazott program hőmérséklete általában túl magas, a kosár egyidejűleg  félig üres. A németek például gazdaságosan töltötték meg a gépet, azonban a szükségesnél jóval magasabb hőfokon mosogattak.



3. hiba
Az európai háztartások 20-40 százalékában kézzel mosogatják el az edényeket, ami még nem lenne akkora pazarlás, ha bevárnánk a megfelelő mennyiséget, és nem tányéronként folyatnánk a vizet. Az viszont elég zavaró látvány a konyhában… Sokan a mosogatógépet használják a „gyűjtögetésre”.

Amennyiben helyesen töltjük meg a mosogatógépet, vízfogyasztásunk átlagosan 50 százalékkal, áramfogyasztásunk pedig 28 százalékkal csökkenthet. A gyártók azzal is érvelnek, hogy a gazdaságosság mellett nem elhanyagolható szempont, hogy családunkra is jóval több időnk marad. Nagy valószínűséggel sokakat nem kell ebben a kérdésben hosszasan győzködni.

Forrás: pressetext.de nyomán

Fotó: tanakawho:Dancing water; http://piqs.de/fotos/2079.html

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja