SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Immunterápiával az allergia ellen

Családinet [cikkei] - 2011-03-02
Még javában tart az influenza szezon, de sokak számára a várva-várt tavasz is csak újabb megpróbáltatást jelent majd. Egyre többen szenvednek allergiás panaszoktól, azt azonban kevesen tudják, hogy létezik egy módszer, melynek segítségével akár véglegesen is megszüntethetők az allergiás tünetek. Az immunterápiáról dr. Balogh Katalin, a Budai Allergiaközpont allergológus orvosa ad felvilágosítást.
Immunterápiával az allergia ellen

Mi az immunterápia?

Az immunterápia, hivatalos néven allergén-specifikus immunterápia célja, hogy megfékezze az allergiát kiváltó allergén hatására bekövetkező kóros túlreakciót, méghozzá azáltal, hogy a beteg szervezetét az allergén magas fokban tisztított kivonatának szigorúan ellenőrzött adagolásával hozzászoktatjuk ahhoz. Az immunterápia szó arra utal, hogy az allergiás beteg esetében a kórosan kisiklott immunreakció más irányba terelésével szünteti a panaszokat, akadályozza meg, hogy újabb dolgokra váljon allergiássá és hogy súlyosabb betegség, asztma alakuljon ki.

Milyen esetekben és milyen korosztály számára javasolt a kezelés?

Az allergén specifikus immunterápia alsó korhatára általában öt év, ez készítményenként változhat. Felső korhatár lényegében nincs, a beteg egészségi állapota határozza meg. Általában 60-65 év felett nem szoktunk kezelést kezdeni, annál is inkább, mivel a kor előre haladtával az allergiás panaszok általában csökkennek. Összességében elmondhatjuk, hogy az immunterápia gyermekek és felnőttek számára egyaránt választható az allergia kezelésére, ha kevesebb gyógyszert szeretne szedni, zavarják a súlyos tünetek, szénanáthás, ekcémás, enyhe asztma esetén, ha háziporatka / virágpor / méh- vagy darázsméreg allergiás.

Kinél nem javasolt az immunterápiás kezelés?

Léteznek olyan okok, melyek eleve kizárják az immunterápia megkezdését.

  • Ilyen például a súlyos asztma, bizonyos gyógyszerek szedése, rosszindulatú daganat, súlyos pszichés zavarok és autoimmun betegség.
  • A terhesség szintén kizáró ok, bár ha valaki a terápia ideje alatt esik teherbe, csak emiatt nem szoktuk abbahagyni a kezelést, mert kifejezett veszélyei nincsenek sem a kismamára, sem a magzatra nézve.
  • De ha valaki gyermeket tervez, annak inkább azt szoktuk javasolni, hogy halassza el az immunterápia megkezdését későbbre.
  • Ha valaki feledékeny, annak sem ajánljuk, hogy elkezdje, a készítményeket ugyanis rendszeresen kell szedni, egyébként nem hatnak megfelelően.

Összességében elmondható, hogy mindenképpen körültekintő és alapos egyeztetésre van szükség a beteggel a kezelés megkezdése előtt, nehogy valamiféle kizáró ok álljon fent vele kapcsolatban, és a kezelés alatt végig fontos az együttműködés a beteg és az orvos között.

Hogyan zajlik a kezelés


Az immunterápiát nemzetközileg elfogadott, az illetékes hazai szakmai kollégiumok által megerősített előírások szabályozzák. Alapfeltétel, hogy a terápiát kizárólag allergológus szakorvos végezheti és csak szigorúan ellenőrzött készítményeket lehet használni a kezeléshez. Injekciós és szájon át - nyelv alatt - alkalmazható készítmények léteznek. Hogy melyik készítménnyel kezelünk, minden esetben a beteg és a kezelőorvosa közötti megbeszélés során dől el. A kezelés megkezdéséhez alapfeltétel az allergén pontos azonosítása, ez történhet alkaros bőrteszt segítségével, vagy laboratóriumi úton.  A vizsgálatok szerint az injekciós készítmények valamivel hatásosabbak, de több a mellékhatás is, ezért ezeket csak fekvőbeteg, súlyos reakció ellátására felkészült háttérrel rendelkező intézményekben szabad alkalmazni. Méh- és darázsméreg allergia esetében csak injekciós terápiára van lehetőség. A szájon át alkalmazott cseppek mellett szól a lényegesen kedvezőbb mellékhatás-spektrum mellett, hogy ezeket a beteg otthon, magának tudja adagolni, nem kell rendszeresen orvoshoz járnia. A sublingualis (nyelv alatti) immunterápia során a beteg a meghatározott allergén mennyiséget cseppek vagy tabletta formájában a nyelv alá juttatja, ahonnan az felszívódik. A kezelést a beteg az otthonában maga végezheti.

Milyen gyakorisággal szükséges a készítményeket alkalmazni?

A kezelés itt is minimum 3 év, és két fázisból áll. Az első fázis a kezdő kezelés, amikor az egészen alacsony allergén mennyiséggel kezdve az adagot folyamatosan emeljük, ennek időtartama készítményenként más és más,  míg elérjük a kezelés második fázisát, a fenntartó kezelést. Pollenallergiák  esetében többnyire szezon előtti és szezon alatti kezelést alkalmazunk, házipor, kutya-, macskaszőr allergia esetében a terápia folyamatos, egész évben tart.

Az immunterápia valóban hosszú távú megoldást nyújt az allergiás tünetek ellen?

Az immunterápiás kezelés segítségével a beteg szervezete lépésről-lépésre hozzászokik az allergiát kiváltó anyaghoz. Az immunterápia tehát azért jelentős az allergia kezelésében, mert csupán ez képes a tüneteken kívül az allergia okára is hatni. Segítségével megelőzhetőek az olyan súlyosabb, allergia következtében kialakuló szövődmények is, mint az asztma.
A tapasztalatok szerint az allergiás tünetek már az első évben jelentősen csökkennek, a teljes terápia időtartama azonban egyéntől függően 3-5 év. A kezelés hatására 10-12 éves tünetmentes időszak érhető el.

Forrás: www.allergiakozpont.hu

Fotó: Knipsermann: Im Anflug!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja