SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A nyak és derékfájdalmakról - 1. rész

Fenyvesi Ildikó [cikkei] - 2011-04-29
Napjainkban népbetegséggé nőtte ki magát a nyak és derékfájdalom. Már egészen gyermekkortól kezdve küszködünk ezzel a problémával, pedig régebben ez nem volt ennyire elterjedt a fiatalok körében.

A nyak és derékfájdalmakról - 1. rész

Miért van ez?

  1. ÉLETMÓD
  2. ÉLETMÓD
  3. Valamilyen tényleges fejlődési anomália

Mit értünk az ÉLETMÓD alatt?

Gyermekkorunktól kezdve ülő életmódot folytatunk. Kezdődik az általános iskolával, majd folytatódik a középiskolával és a felsőoktatással, majd a betetőzés a munkába állás, mert ott aztán végképp megpecsételődik a sorsunk. (Tisztelet a kivételnek, de ők meg fizikai munkát végeznek és azért alakul ki problémájuk.)

Persze itt sokan fölszisszennek, hogy :

  • Általános iskolában van szünet, meg testnevelés óra. Ez mind nagyon jó csak sajnos nem elég. Ha nem járatjuk gyermekünket olyan mozgásformára, mely legalább közepes szinten terhel, nem fog megfelelően fejlődni. A mozgás nemcsak a fizikai-erőnléti fejlődés miatt fontos, nagyban befolyásolja a szellemi fejlődést is.
     
  • Középiskolában körülbelül ugyanez a helyzet, fűszerezve a serdülőkor formálódásával és lelki átalakulásával is. Fontos megjegyezni, hogy ebben az időszakban nagyon könnyen beleesnek a tinik az önsanyargatás csapdájába, a „jobban nézzek ki” mondatok miatt ezért fontos, hogy szakavatott edzői, gyógytornászi kezek közé kerüljenek.
     
  • Ha bekerülünk a felsőoktatásba, ott ki-ki eltölt hosszabb-rövidebb időt. Itt történik meg a fejlődés befejeződése és csak reménykedhetünk, hogy sikerült elérnünk azt a csonttömeget és terhelhető izomzatot, melyre támaszkodhatunk ezek után. Kutatások alapján ez az idő a nemektől függően 20 és 25 év között következik be. Innentől azon kell munkálkodnunk, hogy megtartsuk amit felépítettünk.

Nem mindegy tehát, hogy milyen minőségű és mennyiségű sportot űz gyermekünk, főleg ha már találtak valamilyen eltérést, deformitást.

Fontos megjegyeznem, hogy egy lúdtalp is okozhat komoly gerincproblémákat később, ha nem kezelik és figyelnek oda rá. Felejtsük el a "majd kinövi" mondatokat, mert ez szülői felelőtlenség!

Hogyan előzhetjük meg a nyak és derékfájdalmakat?

  1. Rendszeres testmozgással gyermekkortól kezdve (egyénre szabott)
  2. A helyes ülőhelyzet elsajátításával
  3. Legalább 2 óránkénti mozgással
  4. A munkaeszközök ergonomikus elrendezésével

Ha már van nyak és/vagy derékfájásunk hogyan tudunk mégis javítani a helyzeten?

Ha már van problémánk első lépésként érdemes szakembert fölkeresni (orvos, gyógytornász). A szakember egy vizsgálat után meg tudja állapítani, hogy mi lehet a probléma oka, így hatékonyabb terápiát tud javasolni.

Itt még nagyobb hangsúlyt kap az, hogy megtanuljunk helyesen ülni, ülve dolgozni.

Megfelelő helyen legyenek elhelyezve munkaeszközeink.

Vannak segédeszközök melyeket használhatunk, hogy jobban érezzük magunkat, néhány példa a teljesség igénye nélkül: ülőpárna, ülőkorong, deréktámasz... Ezek a segédeszközök mindig úgy kerüljenek kiválasztásra, hogy előtte kikértük szakember véleményét. Nem biztos, hogy ami a szomszédnak használt, az nekem is fog, és fordítva is igaz.

Figyeljünk oda testünk jelzéseire, hosszútávon jól járunk vele!


Folytatása következik: Gyermekkori gerincproblémák, A serdülőkor gyógytornász szemmel...


Fotó: josef325: Body

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja