SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Felesleges pánik a gyógynövények körül

Szlanyinkáné Lévai Heléna [cikkei] - 2011-04-28
Bizonyára sokan hallottak arról, hogy az Unió "be akarja tiltani a gyógynövényeket".
Mivel ez első hallásra is furán hangzik (bár a kertünkben igazán megtilthatná valaki a pásztortáskának, hogy nőjön) utánanéztem, mennyire is kell pánikba esnünk:)
a petíció: http://www.gopetition.com/petition/39757.html
Felesleges pánik a gyógynövények körül

Kategóriák

Ha az ember bemegy egy gyógynövényboltba, rengeteg készítménnyel találja szembe magát, mint azt már írtam valamelyik posztban. Ha nem számoljuk bele a kozmetikumokat (arckrém, testápoló, ajakír), gyógyászati segédeszközöket (bandázsok, gyógyharisnyák, vérnyomás- és vércukormérők), masszázsgépeket, gyógylábbeliket, valamint egy kisebb trafik teljes árukészletét (fésű, körömcsipesz, cukorkák, olvasószemüvegek, füstölők, könyvek) még akkor is számtalan kapszula és krém marad, amik között - külső szemlélő számára - ember legyen a talpán aki eligazodik.

A “maradékot” két kategóriába sorolhattuk eddig: gyógyszernek nem minősülő gyógyhatású készítmény illetve étrendkiegészítő (vagy táplálékkiegészítő, ez ugyanaz, de nem összekeverendő a testépítők által szedett tömegnövelő porokkal).

Azt hiszem, elmondhatom, hogy a gyakorlatban ezeknek a besorolásoknak semmilyen jelentőségük nem voltsmiley Fel volt tüntetve a termék dobozán (vagy nem) és ennyi.

Pedig fontos különbség rejlik a két név mögött.
A gyógyszernek nem minősülő gyógyhatású készítményeket bevizsgálta az Országos Gyógyszerészeti Intézet (OGYI). Engedélyeztetni kellett, hatása bizonyított volt, ugyanakkor előírásszerű használatuk esetén egészségre ártalmatlanok voltak.

Az étrendkiegészítők nem esnek át ilyen bevizsgáláson. Csupán a termék címkéjét és adatlapját kell benyújtani az OÉTI-hez (Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet) és ezt elegendő akár a termék piacra kerülésének napján - ám a termék csupán élelmiszernek minősül. Igaz, olyan élelmiszernek, amellyel hatásosan ki lehet egészíteni az étrendünket, mert koncentrált formában tartalmaznak tápanyagokat. Mivel itt engedélyeztetni nem kell, csupán bejelentési kötelezettség van (több uniós tagállamban még ez sem szükséges), a terméket később szúrópróbaszerűen ellenőrizhetik, illetve a leadott dokumentáció megkönnyíti a további intézkedéseket, ha probléma merülne fel.

Új szabályok

Nos, az új szabályozás tulajdonképpen csak a gyógyszernek nem minősülő gyógyhatású készítményeket érinti, abból is a gyógynövénytartalmúakat.

2011. március 31. után már nem lehet ebben a kategóriában új terméket nyilvántartásba venni, illetve az eddig így forgalmazott készítménynek kérni kell az átminősítését.


Az átminősítés két kategóriába történhet: az eddigi gyógyhatású készítményből vagy növényi gyógyszer lesz (vagyis ugyanolyan szigorú előírások szerint vizsgálják be, ahogyan a szintetikus gyógyszereket, és ezután csak patikában lehet majd hozzájutni) vagy étrendkiegészítő (tehát ezek után nem kell bevizsgáltatni, de nem szabad gyógyító hatást tulajdonítani neki, mivel csupán koncentrált élelmiszer.)

Ennyit a jogszabályokról - azt hiszem, innen már egyértelmű, hogy nincs ok a pánikra.
Az egyfajta gyógynövényt tartalmazó teákat (pl. kamilla) nem érinti a törvény, a jelenleg készleten levő gyógyhatású készítményeket pedig 2013. április 1-ig értékesíthetik a gyógynövényboltok.

Felmerülnek viszont kérdések:

  • Lesz-e olyan, eddig ellenőrzött termék, amely igazoltan pozitív hatással bírt az egészségre, de most (a gyártó nem tudván megfizetni a szigorú, gyógyszerek bevizsgálásához hasonló eljárásokat) vissza lesz minősíttetve étrendkiegészítővé, amelynek nem lehet gyógyító hatást tulajdonítani?
  • Miért nincs az étrendiegészítőkre is egy minimális vizsgálati protokoll, aminek során ellenőrizhető, hogy egyáltalán van-e hatóanyag a termékben?
  • Hogyan lehetséges, hogy egyes MLM-rendszerben értékesített, istenhátamögötti országból importált terméket daganatmegelőző, vagy egészen rákot gyógyító hatással reklámoznak?...
  • És végül, hogy bezáruljon a kör: miért nem állítható egy élelmiszerről (mák, cékla, fekete retek, búzafű, csírák és sorolhatnám) hogy gyógyít?..

Reméljük, az EU egyszer ezekre is megálmodik egy rendeletet - addig is mellékelem az alábbi listákat a könnyebb eligazodás végett:

A jelenleg kapható étrendkiegészítők listája:http://www.oeti.hu/download/etrendabc.pdf
A gyógyhatású készítmények listája (tudtommal növényi gyógyszer-lista még nincs):
http://www.informed.hu/?tPath=/ogyi/lista/&article_id=187851
Az átminősítésről: http://www.ogyi.hu/page.php?item=751
Országos Gyógyszerészeti Intézet: www.ogyi.hu
Országos Élelmezési-és Táplálkozástudományi Intézet: www.oéti.hu
Az étrendkiegészítőkről általában:http://www.oeti.hu/?m1id=1&m2id=124
Jogszabály az étrendkiegészítőkről:
http://net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_doc.cgi?docid=A0400037.ESC


Fotó:
Jette55:Ich bin so klein...

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)
A szerkesztő ajánlja