SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Gyógynövényekkel felvértezve a betegségek ellen

Németh Ági [cikkei] - 2004-03-04
Gyógynövények A-Z-ig
Gyógynövény receptek
Angyalgyökér /angelica archangelica/
Gyógynövényekkel felvértezve a betegségek ellen

Angyalgyökér

/angelica archangelica/

Mivel védekeztek pestis ellen...

Az angyalgyökér többszáz éves múltra tekint vissza. A pestis idején már ismerték kiváló gyógyhatását. Tőle várták a pestis elleni gyógyulást. Az emberek azt hitték, hogy azért van gyógyító ereje, mert az angyalok hozták nekik, hogy a pestis pusztítása ellen védekezhessenek vele. A gyökerét rágták, hogy elkerülje őket a pestis. Használták még a boszorkányok rontása ellen is, mert azt hitték hogy kivételes ereje van.

A növény sokszor 2 méter magasra is megnő. Húsos levelei és zöld félgömb alakú virága van. A gyógyászatban a gyökerét használják.

Tartalmaz: illóolajat, almasavat, cserzőanyagot, keményítőt, pektint és cukrot.

Felhasználása sokrétű, úgy a gyógyászatban, mint az iparban használják /illóolaja miatt az italkészítés nélkülözhetelen növénye/, fontos alapanyag a likör készítésnél.

Gyógyhatása: emésztés javító, gyomorerősítő, görcsoldó, fokozza a gyomornedv kiválasztását és ezáltal jó hatással van a hasnyálmirigyre. Antibakteriális hatóanyaga is van. A gyógyászatban általában nem használják önmagában.

Tea készítés:
egykávéskanál teafüvet 2 dl forrásban lévő vízzel leforrázunk, állni hagyjuk, ha kihűlt kortyolva isszuk.

A tea fogyasztása előtt kérje ki háziorvosa tanácsát !

Nem csak likőrök készítésénél lehet hasznáni, hanem befőzésnél is. Ha a háziasszonyok savanyú gyümölcsöt raknak el télire, akkor a gyümölcs szirupjába tegyenek angelika levelet és azzal forralják. Kevesebb cukrot kell hozzá tenniük, mert elveszi a savanyú, fanyar ízt /a mai világban amikor állandóan fogyókúrázunk, nem elhagyagolandó/. Ha valaki kreatív, és szeret száraz virágcsokrot készíteni, akkor dekoratív kelléke lehet a növény virága /jól szárítható/.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja