SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Műtéti megoldások a horkolás kezelésére

Családinet [cikkei] - 2012-02-24
Horkolásgátló spray, speciális párna, orrszárny tágító. Bizonyos termékek gyors megoldást ígérnek a horkolás megszüntetésére, alapos kivizsgálás nélkül azonban alkalmazásukkal akár el is fedhetjük a valódi, súlyosabb problémát. Milyen esetben jelentenek megoldást az alternatív eszközök és mikor van szükség műtétre?
Műtéti megoldások a horkolás kezelésére

Komoly betegségekhez vezethet

A horkolás népbetegség, előfordulása férfiak körében 40 százalék körülire tehető, a klimax időszakát követően pedig nők körében is hasonló arányban jelentkezik. A horkolás tünet, mely a felső légutak alvás alatt kialakuló szűkületét jelzi, a horkoló hangot a felső légutak lágy szöveteinek rezgése hozza létre - magyarázza dr. Augusztinovicz Mónika fül-orr-gégész, a Budapesti Fül-Orr-Gége Központ orvosa. Alvás közben a garatot kifeszítő izmok ellazulnak, a ki-be áramló levegő rezgést okoz a garat-algarat területén. A garat elzáródásának következtében hosszabb-rövidebb ideig tartó légzési szünetek - azaz alvási apnoék - is jelentkezhetnek. A kialakult oxigénhiányos állapot nagyon veszélyes, fizikai fáradtsághoz, szív-érrendszeri betegségekhez, szívritmuszavarhoz, agyi keringészavarhoz, pszichés problémákhoz, szexuális zavarokhoz is vezethet.

Alapos kivizsgálás

A horkolás kezelésének első lépése az alvásvizsgálat, melynek értékelését neurológus, szomnológus orvos végzi. Az alvásvizsgálat a beteg otthonában végzett pulzoximetria vagy poligráfia. Amennyiben az eredmény alapján szükséges, alváslaborban történő poliszomnográfia javasolt. Az éjszakai alvás alatt kimutatott eltérések alapján a kezelőorvos meghatározza a további szükséges vizsgálatokat, amennyiben indikált, fül-orr-gégészhez, légzési problémák, asztma esetén tüdőgyógyászhoz, szükség esetén allergológushoz, kardiológus vagy például reflux gyanújával gasztroenterológus szakorvoshoz irányítja további kivizsgálásra a beteget.

Fájdalmatlan, gyors megoldás: a rádiófrekvenciás műtét

Ha további vizsgálatokra nincs szükség, vagy az alvásvizsgálat eredményei alapján egyéb szervi eltérés nincs a horkolás hátterében, a beteg kezelését fül-orr-gégész végzi.


A fül-orr-gégészeti vizsgálat első lépése az endoszkópos vizsgálat, melynek alapján a kezelőorvos átfogó képet kap az orrüreg, melléküregek, és garat, algarat  állapotáról. Jóindulatú, légzéskimaradással - alvási apnoe - nem járó horkolás esetén javasolhatja a rádiófrekvenciás műtét elvégzését. Ha a diagnózis alapján a horkolás kiváltó oka fül-orr-gégészeti eltérés, a rádiófrekvenciás műtét segítségével csökkenthető az alsó orrkagylók, a lágyszájpad, nyelvgyök, nyelvcsap mérete. A műtét után a horkolás erőssége jelentősen csökken, vagy megszűnik

Kórházi ellátást igénylő beavatkozások

A fül-orr-gégészeti vizsgálat fényt deríthet olyan elváltozásokra is, melyek kezelése kórházi befekvést igényel. A leggyakoribb példa erre, ha a horkolás megszüntetéséhez orrpolipok eltávolítására kerül sor, vagy orrmelléküreg gyulladást kell műtéti úton kezelnünk - mondja a doktornő. Az orrsövény műtét és a garat, vagy orrmandulák eltávolítása is kórházi befekvést igénylő beavatkozás. A műtétek elvégzésére  többféle műtéti technika lehetséges. Ezek megválasztása mindig egyénre szabott, a lépcsőzetesség elvét követi.

Alternatív kezelési módok

A horkolás kezelése természetesen nem minden esetben igényel műtéti beavatkozást, azonban a pontos kezelési terv meghatározásához elengedhetetlen az alapos kivizsgálás. Az alvásvizsgálat és fül-orr-gégészeti vizsgálat alapján a kezelőorvos egyénre szabott terápiát állít össze, melynek része lehet alternatív eszközök alkalmazása is. Az orrszárny tágító hatékony eszköz lehet például, ha a horkolást szűk orrbemenet okozza és egyéb szervi elváltozást a vizsgálatok nem mutatnak. Bizonyos esetekben speciális párna is segíthet a panaszok megszűnésében, alkalmazása azonban csak alapos kivizsgálás után javasolt.

Forrás: www.sleepcenter.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja