SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Féljünk-e a méhektől, darazsaktól?

Családinet [cikkei] - 2012-08-08
A nyáron és kora ősszel visszatérő kérdés, rendszerint tragédiával végződő esetek kapcsán kerül a figyelem középpontjába. A következőkben dr. Balogh Katalin, a Budai Allergiaközpont allergológus főorvosának segítségével összefoglaljuk a méh-és darázscsípéssel kapcsolatos tudnivalókat.
Féljünk-e a méhektől, darazsaktól?

Bárki érintett lehet

Az allergiákról általánosságban elmondható, hogy nemtől és kortól függetlenül bárkinél jelentkezhetnek. Az évek során elszenvedett méh- és darázscsípésekre azonban több módon is reagálhat a szervezet. Előfordulhat, hogy már az első csípésnél megjelennek a tünetek, de az is lehet, hogy hosszú évek telnek el panaszmentesen és csak a sokadik csípés után jelentkezik allergia.

Kapkodás helyett

A csípés után az allergiás reakció jelentkezhet azonnal, vagy 1-2 órával később. A rövid időn belül kialakuló tünetek közé tartoznak az egész testen megjelenő bőrkiütések, bőrvörösség, az ajak- és a szem vizenyős duzzanata, fulladás. Ilyen esetben azonnal forduljunk orvoshoz, vagy hívjunk mentőt. A beteg állapota gyorsan romolhat és akár pár perc alatt is kialakulhat a legsúlyosabb, akár végzetes kimenetelű reakció, az anafilaxia, melynek során szapora szívverés, vérnyomásesés, zavartság, hányás, hasmenés, eszméletvesztés, sokk alakulhat ki.

Az allergia előjele?


Előfordulhat, hogy az allergia nem jelentkezik azonnali, súlyos tünetekkel. Intő jel lehet azonban, ha a korábbi enyhe, viszkető, pár nap alatt elmúló tünetek helyett, a csípés helyén több napon át tartósan fennálló, vörös, viszkető, nagyméretű, 12 cm-t meghaladó átmérőjű duzzanatot tapasztalunk. Kisgyermekek esetében azonban a normál reakció is súlyosabbnak tűnhet, mivel az ő szervezetük éppen csak ismerkedik az idegen fehérjék legyőzésének folyamatával, ezért a felnőtteknél viszonylag rövid idő alatt megszűnő piros duzzanat esetükben jóval tovább is tarthat.

Csípés előtt, csípés után

Mindkét esetben, akár átéltük már a méh-, vagy darázscsípés által okozott súlyos tüneteket, akár csak a korábbiaknál erősebb bőrtünetek jelentkezését tapasztaltuk egy csípés után, javasolt allergia vizsgálatot végeztetni. A darázs- vagy méh méreganyagra adott allergiás reakció vérvizsgálattal, a szervezetben IgE ellenanyag kimutatásával igazolható. Ebben az esetben a szükséges gyógyszerek mellett hozzájuthatunk a keringési sokk megelőzésére szolgáló auto-injektorhoz is. Az önbelövős fecskendőt a csípés után azonnal használva a szakszerű segítség megérkezéséig megelőzhetjük a súlyosabb, akár végzetes tünetek kialakulását.

Lépésről-lépésre

  1. Ha a csípéstől távol jelentkeznek allergiás tünetek, forduljunk orvoshoz.
  2. Csípés után jelentkező szokatlan, vagy súlyos tünetek esetén végeztessünk allergia vizsgálatot. A vérvizsgálat nem csak a csípést követő napokban, de az egész év folyamán bármikor elvégezhető, az allergiát igazoló ellenanyag kimutatható.
  3. Igazoltan allergiás beteg részére a diagnózis után felírásra kerül az az elsősegély szett, mely a szteroid és antihisztamin tartalmú gyógyszerek mellett tartalmazza az auto-injektort is. Utóbbi a legsúlyosabb allergiás reakció, az anafilaxia megelőzését segíti, a keringési sokk kivédésével.
  4. A későbbiekben ezt a szettet mindig tartsuk magunknál, csípés esetén először használjuk az auto-injektort, majd kérjünk orvosi segítséget.

Tartós megoldás
Az eddig felsoroltak mellett, különösen azoknál a betegeknél, akiknél valamilyen ok miatt magas az ismételt csípések kockázata, javasolható a deszenzitizáció. A méh-, vagy darázscsípés allergia kezelésére szolgáló injekciós terápia kizárólag intenzív ellátást biztosító intézményben végezhető. Segítségével a beteg szervezete hozzászokik az allergiát okozó méreganyaghoz, így a kezeléssel kivédhető a későbbi súlyos allergiás reakció.

www.allergiakozpont.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja