SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Végzetes lehet az anyajegy!

Dr. Pintér Zsolt [cikkei] - 2012-08-28
Évről évre többen szembesülnek vele, hogy a napbarnítottságért túl nagy árat kell fizetni. Az aranybarna bőrszínt legtöbben az egészséggel azonosítjuk, pedig az igazság az, hogy a napozással összefüggésbe hozható, melanomás megbetegedések száma folyamatosan növekszik. Vajon kinek, és mikor érdemes szűrést végeztetnie?
Végzetes lehet az anyajegy!

Napjainkban lehetetlen nem olvasni, hallani a témáról: biztonságos napozásról, UV veszélyről, fényvédelemről. Az információ bőség ellenére az elmúlt évtizedekben drámaian megnőtt a veszélye annak, hogy bárki akár a saját bőrén is megtapasztalja a problémát. Védekezésként koránt sem elég kerülni a déli napfényt, illetve magas faktorszámú fényvédőket használni.

„A sugárzás, amely elég koncentrált ahhoz, hogy napégést okozzon, károsítani képes a sejtek DNS-ét is. Nem véletlen, hogy a bőrrák elsősorban a napfénynek leginkább kitett testtájakon, a fej területén, a nyakon, a mellkason, a karokon, a kezeken – nőknél a lábakon is – alakul ki” – mondja Dr. Siklós Krisztina, a Dr. Rose Magánkórház bőrgyógyász szakorvosa.


„Bár az interneten találhatunk jó tanácsokat, hogyan ellenőrizzük saját magunk anyajegyeinket, én inkább azt javaslom mindenkinek, szakemberrel végeztesse el a kontrollt” – fűzi hozzá a doktornő – “Az elváltozás sokszor olyan jelentéktelen, hogy szabad szemmel nehéz észrevenni, ám a műszeres vizsgálat, már ebben a stádiumban is kimutathatja a problémát. Mikor a daganatos átalakulástól feltűnően megváltozik az anyajegy vagy új, gyanús folt jelenik meg a bőrön, vérzés, varképződés jelentkezik, az valószínűleg már annak a jele, hogy a rosszindulatú sejtek áttörtek az irhába is. Onnan pedig a vérereken, nyirokrendszeren át tovább terjedhetnek a szervezetben. Mindenki számára biztonságos évente egyszer elvégeztetni az anyajegyszűrést, ám akinek bőrén sok az anyajegy vagy úgynevezett atípusos anyajegyei vannak, inkább félévente keresse fel bőrgyógyászat” – véli Siklós doktornő.

Mi a melanoma?

Azoknak a festéktartalmú sejteknek a rosszindulatú burjánzása, melyeknek egyébként szép aranybarna nyári bőrszínünket is köszönhetjük. A melanoma sajnos rendkívül rosszindulatú daganattípus, bár a bőrből kiinduló daganatos elváltozásoknak mindössze 2-3 %-át alkotja. Már kezdeti fázisban is áttétet adhat a nyirokcsomókba, belső szervekbe, májba, agyba, tüdőbe, csontokba, ezért a későn felismert esetek fele végződik halállal. Korai felismerés esetén azonban ez az arány mindössze tíz százalék.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja