SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Anyajegy a szemfehérjén - Van teendő?

Családinet [cikkei] - 2024-03-21
Tudtad, hogy szeplők nem csupán bőrünkön, de szemünkön is megjelenhetnek? Ezek a bőrön látható anyajegyekhez hasonlíthatók, és a legtöbb esetben ártalmatlanok. Azonban akárcsak a bőrön lévő anyajegyek, a szemben lévők is rendszeres szűrést igényelnek.
Anyajegy a szemfehérjén - Van teendő?

„A szemgolyón lévő elváltozás (naevus) megjelenése a szem szivárványhártyáján (írisz) vagy kötőhártyáján meglehetősen gyakori. A naevust a szem szeplőjének is nevezik, és hasonlít is a bőrön lévő anyajegyekhez. Akár már születéskor megjelenhet, de később is kialakulhat. Az elváltozás nem ritka, becslések szerint minden 10. ember szemében felfedezhető. A szemben levő naevusok – a szeplőkhöz és az anyajegyekhez hasonlóan – akkor alakulnak ki, amikor a melanintermelő sejtek összeállnak" – mondja Dr. Lendvai Zsanett, a Budai Szemészeti Központ szemész szakorvosa.

Melyek a szemen lévő anyajegyek típusai?

Kötőhártya naevus: A kötőhártya naevus egy szeplő vagy anyajegyszerű folt a szemgolyót borító átlátszó hártyán (kötőhártya), ami gyakran fordul elő. Színe a sárgától a barnáig terjed, és idővel világosodhat vagy sötétedhet. Különösen pubertáskor vagy várandósság idején változhat a színük. Ez a típus a legtöbb esetben nem mutat hajlandóságot rosszindulatúvá válni, azonban ha változik a mérete, szükséges megmutatni szemésznek.

Írisz szeplők: A szivárványhártya-szeplők apró, sötétbarna pöttyök a szem színes részének (szivárványhártya) felszínén. Az íriszszeplők leginkább idősebb korban jelennek meg. Ártalmatlanok, és általában nem alakul ki belőlük rosszindulatú elváltozás.

Írisz naevus: Az írisz szeplőhöz hasonlóan sötét foltként jelenik meg a szivárványhártyán, azonban mérete nagyobb, és az írisz mélyebb rétegében, a stromában alakul ki. Gyakrabban fordul elő kék szeműeknél, és az ő esetükben könnyebben észre is vehető. Az írisz szeplőkhöz hasonlóan ezek a naevusok is általában jóindulatú elváltozások, de ennek tisztázása érdekében szemészeti ultrahangvizsgálat javasolt.

Érhártya (chorioidea) naevus: A szem belsejében lévő anyajegy csak pupillatágításos szemészeti vizsgálat során fedezhető fel. Ez leggyakrabban szürke, sárga és barna színű, vagy lehet e színek kombinációja. A chorioideális naevusok általában nem okoznak tünetet, a szemészeti szűrővizsgálat során véletlenszerűen fedezik fel őket. Az ilyen típusú naevusok rendszeres ellenőrzése mindenképp javasolt az orvos utasításai szerint. Szemfenéki fotók elkészítésével lehet évről évre követni, hogy történik-e bennük változás.

Kell-e aggódni a szemen lévő anyajegy miatt?

Általánosságban elmondható, hogy a naevus nem jelent egészségügyi kockázatot, és gyakran észrevétlen is marad. Azonban van néhány olyan eset, amikor a szemen lévő anyajegy egy súlyosabb állapot, a melanoma (melanin termelő sejtekben kialakuló daganatos elváltozás) jele lehet. A probléma, hogy az ilyen típusú elváltozás sem okoz nyilvánvaló tüneteket, pedig mielőbbi diagnosztizálásuk, kezelésük fontos lenne a jó látás, valamint a szemgolyó épségének megőrzéséhez. Ha van látható anyajegyünk, vagy korábban a szemfenéki részen diagnosztizáltak ilyen elváltozást és az alábbiakat tapasztaljuk, akkor érdemes szemészt felkeresni:

  • A látóélesség megváltozása, homályos látás.
  • Szemfájdalom, vagy kellemetlen érzés, amely fejfájásnak tűnhet.
  • Az anyajegy méretének vagy színének változása.
  • Mozgó homályok, esetleg fix fekete folt megjelenése a látótérben, "villogó fények" jelentkezése.

„Hogy egy anyajegy rendellenes-e, különösen akkor, ha az elváltozás a szem belsejében van, csak egy átfogó szemvizsgálat során derülhet ki. Ezért javasolt, hogy akinek tudomása van ilyesmiről, az éves szemészeti vizsgálaton vegyen részt" – hangsúlyozza Dr. Lendvai Zsanett.


 
Forrás: Budai Szemészeti Központ, purecom
Kép: Budai Szemészeti Központ

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja