SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Előzd meg a futószemölcsöt!

Családinet [cikkei] - 2012-10-18
Mindannyian igyekszünk tenni azért, hogy egészségünket megőrizzük. Előfordulhatnak azonban olyan esetek, amikor minden erőfeszítés ellenére mégis "összeszedünk valamit".
Előzd meg a futószemölcsöt!

Ilyen kis „nyavalya” a futószemölcs is, amely leggyakrabban a fiatalabbakat támadja, sokszor komolyabb kellemetlenségeket okozva mind a gyermeknek, mind környezetének. Mindenekelőtt érdemes tisztázni mi is pontosan az, amit a legtöbben futószemölcsként emlegetnek. A szemölcsöknek több fajtája is ismert, ezt a kifejezést azonban leginkább a lapos szemölcsre használják. Leggyakrabban az uszodaszemölccsel szokták összetéveszteni, amelyet a himlővírusokhoz tartozó Molluscipoxvírus idézi elő, míg a lapos szemölcs okozója a HPV vírus. A szemölcsökkel kapcsolatos hitek és tévhitek útvesztőjében Dr. Fáy Andrea, a Budai Egészségközpont bőrgyógyásza segít nekünk eligazodni.

„A Human Papilloma Vírus okozta lapos szemölcs leggyakrabban a gyermekeken, esetleg időseken jelentkezik. Az immunrendszer gyengülésével azonban napjainkban egyre több korcsoport válik veszélyeztetetté. Mivel a vírus érintkezés útján is terjedhet, elég hozzá egy kézfogás, de a gyermekek akár az óvodában vagy az iskolában is könnyedén megfertőződhetnek. A komolyabb kellemetlenségek elkerülése érdekében érdemes mielőbb orvoshoz fordulni. A szakorvos nem csak a legmegfelelőbb kezelés kiválasztásában segít, hanem elmondja azt is, milyen óvintézkedésekkel tudjuk elkerülni a betegség továbbterjedését” – mondta Dr. Fáy Andrea.

Ezeket az arcon, csukló környékén, kézfejen, alkaron – ritkább esetekben arcon vagy lábszáron – jelentkező lapos, bőrszínű képződményeket szinte bárhol elkaphatjuk. A szemölcs kialakulásának hátterében sokszor immungyengeség áll, így a „pöttyök” eltüntetése mellett szükség lehet egyéb kezelésre is. Abban az esetben, ha lapos szemölcsünk van, az a legfontosabb, hogy semmiképp se piszkáljuk, kaparjuk, vagy ne próbáljuk meg kivágni, kinyomni, mert így könnyedén továbbterjedhet. Vigyázzunk arra is, hogy a szemünket se dörzsöljük, nehogy kötőhártya-gyulladás alakuljon ki. A család többi tagjának védelme érdekében fontos odafigyelni a higiéniára is. Mindig mossunk kezet, ha hozzáértünk a szemölcshöz, ne használjunk közös törülközőt vagy olyan ruhákat, amelyek érintkezhetnek a szemölcsökkel. A legjobb módszer persze a megelőzés. Bár 100 százalékosan biztos megoldás nincs, de ha az immunrendszer erősítése mellett odafigyelünk arra, hogy a közös zuhanyzókban mindig legyen nálunk papucs és saját törülköző, gyakran megmossuk a kezünket, akkor csökkenthetjük a vírusfertőzés kockázatát.

„Nagyon fontos, hogy forduljunk szakemberhez, ha bármilyen elváltozást észlelünk a bőrünkön! A betegséget ne próbáljuk meg magunk beazonosítani, hiszen szaktudás hiányában könnyen összekeverhetjük akár egy komolyabb problémával is” – int óvatosságra bennünket a doktornő.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja