SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A nyári bőrbetegségek kezelhetők

Családinet [cikkei] - 2013-07-16
Bizonyos bőrbetegségek gyakrabban jelentkezhetnek nyáron, főként azért, mert az izzadás provokálja azokat, vagy a vízben fertőződhetünk meg velük. Dr. Boros-Gyevi Márta, az Oxygen Medical bőrgyógyász-kozmetológus a szemölcs, a gomba és a melegkiütés fajtáiról, kezeléséről beszélt.
A nyári bőrbetegségek kezelhetők

Szemölcs
A vírusos szemölcsök számos fajtája létezik, az ún. tipikus szemölcs félgömb alakú, halványsárga vagy piszkos szürke göbcse, amely nem viszket, és csak sérülés esetén fáj. Ha a képletben apró fekete pontok látunk, egészen biztosan szemölcsről és nem tyúkszemről van szó. Gyerekeknél nagyon gyakran fordul elő a fertőző uszodaszemölcs, mely apró behúzódott közepű, vöröses színű kissé kiemelkedő elváltozás. (Akiknél jelentkezik ez a bőrbetegség, a teljes gyógyulásig nem szabad uszodába járniuk.) Az arcon, szemhéjakon, nyakon, hónaljakban fonálszerű, vékony, kocsányos szemölcsök nőhetnek, amelyek nem vírusos eredetűek.

Mit tehetünk?
Ha csak egy szemölcs is megjelenik, azonnal kezdjük el a kezelést, vagy forduljunk bőrgyógyászhoz, mert nagyon gyorsan elterjedhetnek, így később sokkal nehezebb kiirtani őket. A szemölcsök eltávolíthatók szemölcsirtó szerek helyi alkalmazásával, fagyasztással, sebészeti úton, elektromos- vagy lézerkéssel való roncsolással, vagy ezek kombinációjával. A megelőzés fontos lépése a szárazon tartott bőr, a jól szellőző lábbeli és az izzadtságot felszívódó pamut zokni, ugyanis a vírusok könnyebben bejutnak a felázott bőrbe.

Gomba
A tévhitekkel szemben a gombásodást gyakran a túlzott tisztaság eredményezi - hangsúlyozza dr. Boros-Gyevi Márta, az Oxygen Medical bőrgyógyász-kozmetológusa. - Jellemzően túlsúlyos, erősen izzadó személyeket érint a vörös, viszkető, hámló gombásodás. Gyakori az ún. atlétaláb, amely a lábujjközök gombás, repedező, viszkető fertőzése. Nyáron találkozhatunk a napgombával, ami a felsőtesten kerek, finoman hámló, kezdetben barnás foltokat okoz, melyek nem viszketnek. Napozáskor a fertőzött területeken nem képződik pigment, az elpusztult gombatelepek helyén fehér foltok láthatók, amelyek azonban nyom nélkül gyógyulnak.



Mit tehetünk?
Már a korai tünetek alapján javasolhat a bőrgyógyász külsődleges, vagy súlyosabb esetben szájon át szedhető gyógyszerelést is. (A recept nélküli szerek nem mindig elegendőek!) A nehezebben orvosolható körömgombásodás diagnózisánál felhasználható a mikroszkópos és tenyésztéses technika, így a gyógyszerelés célzottabbá válhat. Ha a körömgomba nagy területet érint, nem érdemes a drága, vény nélküli szerekkel próbálkozni, ilyen esetben a bőrgyógyászati kezelés célravezetőbb lehet.

Melegkiütés
Főleg gyermekeken jelentkezhetnek a nagy melegben testszerte apró, vörös, néha viszkető kiütések. Ilyen esetekben a legfontosabb a bőr szárítása hintőporokkal, esetleg zinkes rázókeverékkel. Fontos, hogy kisgyermekek minél többet legyenek ruha nélkül, illetve csak pamut ruhákat szabad viselniük, mivel a műszálas ruhákban jobban izzadnak. Természetesen ez ugyanúgy igaz a felnőttekre is. Ha erős a viszketés, akkor receptköteles antihisztamin sziruppal lehet enyhíteni. A helyes eljárás kiválasztásához mindenképpen érdemes szakorvoshoz fordulni.

www.oxygenmedical.hu
Kép: imagerymajestic, freedigitalphotos.net

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja