SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Idén kerülje el az influenzát!

Dr. Pintér Zsolt [cikkei] - 2012-12-15
Az influenza - csakúgy, mint más légúti megbetegedések - köhögéssel, tüsszögéssel és a beszéd során keletkező váladékcseppekkel terjed - mondja dr. Pintér Zsolt, a Dr. Rose Magánkórház Nemzeti Oltóközpontjának vezetője - nagyon gyorsan, egyik napról a másikra söpör végig közösségeken - iskolákon, munkahelyeken.
Idén kerülje el az influenzát!

Kezdeti tünetei közül hiányoznak a hurutos jelek, a kialakulás gyors, magas lázzal, erős levertséggel, izomfájdalommal jár. Legyengült immunrendszerrel találkozva egy-egy ilyen vírusfertőzésnek komoly szövődményei lehetnek – magyarázza az orvos – Ezért hangsúlyozzuk mindig, hogy a gyermekek, az idősek, és a krónikus betegségekben szenvedők fokozottan veszélyeztetettek.

A légúti megbetegedéseket egyes baktériumokon kívül 5 víruscsalád eddig azonosított 175 tagja képes kiváltani, s ezeket sokan – tévesen – influenzának hiszik – mondja Pintér doktor – Pedig valójában ez a titulus olyan betegségeknek jár ki, melyek járványügyi és klinikai szempontból is különböznek a többi légúti nyavalyától.

Hogy mitől veszélyesebb egyik vírus, mint a másik, bonyolult kérdés – folytatja Dr. Pintér Zsolt – a H1N1 esetében például egyes áldozatoknál az összezavarodott immunrendszer nem a kórokozót, hanem a szervezet saját vérereit támadta meg. Ám minden emberi szervezet kicsit másképp reagál, így nehéz általánosítani, és sajnos a vírusok is gyorsan képesek mutálódni. Ezért változik az influenza elleni vakcinák összetétele is évről évre. Jelenleg ez a legjobb megelőzés, habár még mindig sokan hiszik, hogy az influenza "mások problémája", illetve lebecsülik a fertőzések veszélyét. Pedig olyan szövődményekről beszélünk, mint mondjuk a tüdőgyulladás, ám a vírusok megtámadhatják akár a szívet, az agyat, az izmokat is. Maga az influenza elleni oltás fertőzést nem idézhet elő, legfeljebb oltási reakciót alakíthat ki influenza szerű tünetekkel.

Tudta?
Magyarországon csak az elmúlt öt évben 35 influenzajárvány zajlott le. 1950-2000 között az influenzajárványok közül 10 járványban 1 millióan, illetve 1 milliónál többen betegedtek meg, 3 járványban pedig a 2 millió főt is meghaladta a jelentett influenzás betegek száma. A fejlett országokban – figyelembe véve a WHO ajánlásait – évente mintegy 250 millió adag influenza vakcinát használnak fel.

Forrás: www.drrose.hu

Kép forrása: www.stockfreeimages.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja