SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A kormány biztosítja a gyermekeknek szükséges oltóanyagot

Családinet [cikkei] - 2017-07-29
Az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) egészségügyért felelős államtitkársága szerint átmeneti készlethiány alakult ki a gyermekkori védőoltásokhoz szükséges egyik oltóanyagból, azonban július 10-től kiszállították a tartalékot, a további oltóanyag-mennyiség kiszállítását pedig pénteken megkezdték, és a vakcina hamarosan az ország minden részébe megérkezik.
A kormány biztosítja a gyermekeknek szükséges oltóanyagot

Az államtitkárság ezt arra reagálva közölte, hogy sajtóhírek szerint kötelező védőoltásokhoz szükséges vakcinából hiány alakult ki Magyarországon.

Közölték: átmeneti készlethiány alakult ki a gyermekkori oltási rendszerben szereplő védőoltásokhoz szükséges egyik oltóanyagból. Azonban - folytatták - a 2, 3, 4 és 18 hónapos korban esedékes diftéria, szamárköhögés, tetanusz, vérmérgezés (Haemophilus influenzae b) és gyermekbénulás elleni védőoltásokhoz szükséges ötkomponensű oltóanyagból július 10-től kiszállították a rendelkezésre álló tartalékot a megyei kormányhivatalokhoz, járási hivatalokhoz és azokon keresztül az orvosokhoz. 

A kiszállított mennyiség megfelel a Magyarországon körülbelül két hét alatt felhasznált oltóanyag-mennyiségnek - tették hozzá. A harmadik negyedévre szükséges további oltóanyag-mennyiség kiszállítását pénteken kezdik, "hamarosan az ország minden részébe megérkezik a vakcina" - olvasható a közleményben.

Ismertették: a kötelező oltások időpontjának meghatározásánál a szakemberek arra törekszenek, hogy a védőoltást a védelem kialakulása szempontjából optimális időpontban adják be. Emellett szervezési és tervezhetőségi szempontokat is figyelembe kell venni, ennek megfelelően alakult ki a csecsemők kettő, három, illetve négy hónapos korban történő oltási gyakorlata. 

A két hónapos korban esedékes oltásnál az átmeneti hiány nem jelent problémát - írta az államtitkárság -, ahogy az egyes oltások közötti időtartam ilyen mértékű növekedése sem. Hozzátették: az oltóorvos vagy a szülő szabadsága, az oltandó kisgyermek akut, lázas megbetegedése miatt is történhet ekkora késés. 

Az ilyen módon átütemezett, illetve később beadott védőoltás hatása változatlan - hangsúlyozták.

Kitértek arra is, hogy az európai szinten is kimagasló eredményeket felmutató magyarországi, életkorhoz kötött kötelező védőoltási rend és a védőoltással megelőzhető megbetegedéseknél elért járványügyi biztonság nemzeti érték. Kiválónak nevezték az ország közegészségügyi, járványügyi helyzetét, amely - mint írták - a lakosság nagyon magas átoltottságának köszönhető. 

Az oltás- és a járványügyi biztonság hosszú távú biztosításában komoly állami szerepvállalást jelent, hogy a kötelező oltási rendbe tartozó oltóanyagokat a központi költségvetésből biztosítják, így ezek az oltások térítésmentesek az érintett magyar gyermekeknek - áll az Emmi közleményében.

Forrás: MTI
Fotó: FotoKrzyzanowski / pixabay

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja