SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mi állhat a mellfájdalom hátterében?

Családinet [cikkei] - 2013-07-26
A nőknek több, mint fele tapasztalja 30 és 50 éves kora közt a mellfájdalmat - legalábbis az amerikai adatok szerint. Dr. Demjén László, az Oxygen Medical szülész-nőgyógyásza szerint a mellfájdalom az esetek döntő többségében nem az emlődaganat jele.
Mi állhat a mellfájdalom hátterében?

Ciklikus vagy nem ciklikus

A mellfájdalom (vagy mastalgia, mastodynia) számtalan okból jelentkezhet a nőknél, de az esetek legnagyobb részében nem emlődaganat áll a háttérben, sőt ez a tünet még csak nem is növeli az emlődaganat kialakulásának esélyét, különösen, ha ún. ciklikus mellfájdalomról van szó – állítja a brit The National Health Service. A ciklikus fájdalom a menstruációs ciklushoz kötött, és többnyire a ciklus előtt 3-5 nappal kezdődik, és a menstruáció végén befejeződik. Olyan tünetekkel jár, mint a mellérzékenység, az elnehezedő emlők, a fájdalom, az esetleges csomók. Jellemzően mindkét mellet érinti, de előfordul, hogy a hónaljban is jelentkezik a fájdalom. A nem ciklikus fájdalom – vagyis, ami nem a menstruációhoz kötött – többnyire csak az egyik mellben jelentkezik, gyakrabban fordul elő a menopauzán átesett nőknél, illetve ide sorolható a szoptatós anyáknál jelentkező mellfájdalom is. - Bár az esetek többségében ártatlan jelenségről van szó, ajánlatos orvoshoz fordulni, ha megváltozik a mell vagy a mellbimbó alakja, formája, ha behúzódik a mellbimbó, ha csomók jelentkeznek a mellben vagy a hónaljban, illetve, ha nem köthető a fájdalom a menstruációs ciklushoz – hangsúlyozza dr. Demjén László, az Oxygen Medical nőgyógyásza.


A diagnózistól a kezelésig

A diagnózis felállításához számos tényezőt figyelembe kell venni, például, hogy mindkét mellben jelentkezik-e a fájdalom, fáj-e a mellkas is, hogy szed-e a beteg fogamzásgátlót, esetleg terhes-e. Amennyiben az orvos nem bizonyosodik meg afelől, hogy ártalmatlan ciklikus fájdalomról van szó, szóba jöhetnek további vizsgálatok, mint az ultrahang, a mammográfia vagy akár a biopszia is. Mindezekre azért lehet szükség, mert a fájdalom hátterében számos ok állhat, a refluxtól a cisztákig, a fibromyalgiától a koronária betegségekig, és természetesen az emlődaganat lehetőségét is tekintetbe kell venni. Ha kiderül, hogy ciklikus mellfájdalomról van szó, először is fontos a megfelelő, a mellet jól tartó melltartó viselése, mind napközben, mind sportolás alatt, sőt, ha szükséges, akár éjszaka is. Komolyabb esetben a vénynélküli fájdalomcsillapítók is segíthetnek. A nőgyógyász szerint az érintett hölgyeknek érdemes leszokniuk a dohányzásról is, ugyanis a nikotin szűkíti az ereket, és fokozza a gyulladáshajlamot. Azt pedig a nőknek el kell fogadniuk, hogy ez a jelenség a ciklussal együtt járhat és érdemes lelkileg is felkészülniük arra, hogy a lehető legkönnyebb átvészeljék a kellemetlenebb napokat. A lényeg azonban, hogy ha bármilyen eltérést, szokatlan érzést vagy jelenséget tapasztalunk a mellekben vagy azok környékén, feltétlenül vegyünk részt nőgyógyászati vizsgálaton.
www.oxygenmedical.hu
Kép:stockimage, freedigitalphotos.net

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja