SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Szenzációs felfedezés: anyatej, mint a rák gyilkosa

Teszáry Nikolett [cikkei] - 2017-05-16
A tudósok véletlenül találtak rá a "csodaszerre": egészen mást kutattak, amikor rábukkantak a Hamletnek keresztelt hatóanyagra, mely igazi áttörést jelenthet a rákgyógyításban.
Szenzációs felfedezés: anyatej, mint a rák gyilkosa

A Svédországban található Lundi Egyetem tudósai azon dolgoztak, hogy egy új antibiotikumot fejlesszenek ki. Az anyatej kiváló forrása az antimikrobiális anyagoknak, ezért esett erre a választásuk a vizsgálatokhoz - írja a DailyMail.

Az egyik kísérletben baktériumok és emberi sejtek egyidejű jelenlétére volt szükség – a kutatók praktikus okokból daganatos szövetet használtak. A sejteket és az anyatejet kémcsőben keverték össze. A kísérlet egy pontján azonban váratlanul az anyatej egyik alkotóeleme gyilkolni kezdte a rákos sejteket. Ez önmagában még nem lenne szenzáció, hiszen léteznek olyan anyagok, melyek elpusztítják a daganatos sejteket. Az igazán lenyűgöző, hogy az egészséges sejteket érintetlenül hagyja a felfedezett hatóanyag.

A feltételezett működési elv, hogy az anyatej egyik komponense (aplha-lactalbumin) a bélbe érve reakcióba lép az ottani kémiai anyagokkal és létrehozza a daganatgyilkos molekulákat.
„Van valami varázslatos Hamlet azon képességében, ahogyan megtalálja és elpusztítja a rákos sejteket” – mondta Catharina Svanborg professzor, immunológus, az anyag felfedezője.

Egész csapatnyi fiatal, tehetséges tudós dolgozik azon, hogy a felfedezett hatóanyag valódi gyógyszerré válhasson. Sikerült elkülöníteni a molekulát és már a gyógyászati lehetőségeket vizsgálják.
A kísérlet kilépett a kémcsövekből, az első emberi kísérletek (a húgyhólyagban jelentkező daganattól szenvedők részvételével) már zajlanak, és az eredmények rendkívül biztatóak. A beinjekciózást követően a betegek szervezetében már néhány nap múltán pusztulni kezdtek a daganatos sejtek, mégpedig a kemoterápiával járó kellemetlen mellékhatások nélkül. Az egyetem folyamatosan gyűjti az anyagi forrásokat a kutatásokhoz, a tudósok úgy vélik, hogy a beleket érintő daganatokkal, illetve méhnyakrákkal szemben is ugyanilyen jó eredményeket érhetnek el. A klinikai fázis után pedig elkezdődhet a gyógyszergyártás is.

A kísérletek tehát zajlanak és az eredményeket folyamatosan vizsgálják, hogy létrejöhessen az új gyógymód: az anyatejből szintetizált rákellenes csodaszer, a Hamlet.

Fotó: Mothering Touch/flickr

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja