SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Elérhető a gyógyszerallergia kivizsgálás!

Családinet [cikkei] - 2014-03-13
A Prima Medica Egészség Klaszter tagjainak együttműködésével, márciustól a fővárosban is elérhetővé vált a gyógyszerallergia laboratóriumi vizsgálata. A Synlab Hungary Kft. és az Allergiaközpont több hónapos közös fejlesztésével olyan szolgáltatás került bevezetésre, amely segíti az életveszélyes tüneteket is okozó gyógyszerallergia diagnosztizálását.
Elérhető a gyógyszerallergia kivizsgálás!

A hétköznapok során talán észre sem vesszük, naponta hány alkalommal szedünk különböző gyógyszereket: egy pirula fejfájásra, egy gyógynövényes kapszula immunerősítésre, a fogorvosnál a helyi érzéstelenítő, vagy a betegség kezelésére felírt antibiotikum. A készítmények szedése váratlan tüneteket is produkálhat, a gyógyszerallergia tünetei bárkinél, bármilyen életkorban jelentkezhetnek.

Súlyos tünetekkel járhat

A gyógyszerallergiák hátterében különböző immunológiai mechanizmusok állhatnak, ez alapján a gyógyszerek különböző személyeknél, eltérő tüneteket okozhatnak. Dr. Garaczi Edina allergológus-bőrgyógyász, az Allergiaközpont orvosa elmondta, hogy az allergiás reakciók a gyógyszer bevétele után pár órával, vagy néhány nappal is jelentkeznek. - A korai típusú allergia jellegzetes tünete a viszkető csalánkiütés, arc- szem- ajakduzzanat. Ritkán nagyon súlyos formában zajlik az allergiás reakció, ilyenkor a nyelv-és gége-duzzanat fulladásérzést okozhat, vagy vérnyomáseséssel, légszomjjal járó anafilaxiás sokk is kialakulhat. Allergiás tünetek a néhány napig, vagy hétig tartó gyógyszerszedés után is jelentkezhetnek, ezt késői típusú allergiának nevezzük. Ilyenkor jellemzően kerek vagy ovális alakú, változó méretű, kiemelkedő göbcsék figyelhetők meg testszerte, vagy egy körülírt területen.

Hogyan történik a gyógyszerallergia kivizsgálása?

A gyógyszerallergia diagnózisának alapja a részletes orvosi anamnézis, azaz a kórelőzmény pontos felderítése. A gyógyszerallergia kivizsgálását allergológus szakorvos végzi.  A tünetek, a beteg részletes kikérdezése és a kórelőzmény alapján meghatározza azon gyógyszereket, amelyekre a laboratóriumi teszt elvégzése javasolt. A laborteszt vérvizsgálattal, limfocita-transzformációs teszt segítségével történik. A laboreredmény visszakerül az allergológus szakorvoshoz, aki az eredményt a klinikai képpel összhangban értékeli, és amennyiben szükséges, meghatározza a további vizsgálatokat is. Így születik meg az eredmény, amelyből megállapítható, hogy az illető az adott gyógyszerre allergiás-e, panaszait valóban az adott készítmény, vagy hatóanyag okozza-e. A kezelőorvos az eredmények függvényében határozza meg a kezelés további menetét.

A limfocita-transzformációs teszt

Ha felmerül valamely gyógyszer kiváltó szerepe, annak a jelenleg elfogadott irányelvek szerint az egyik laboratóriumi vizsgálati módszere a limfocita-transzformációs teszt (LTT); melynek lépéseit a Synlab Hungary Kft. képviseletében dr. Németh Julianna laboratóriumvezető főorvos ismertette: - A vizsgálat során a betegtől vért veszünk, majd a vérből fehérvérsejteket izolálunk. Amennyiben a fehérvérsejtek a vizsgált gyógyszerek hatására aktiválódnak, ezt az aktiválódást a limfocita-transzformációs teszttel tudjuk mérni és kimutatni.

Kinek javasolt a teszt elvégzése?

Bárkinek, aki tapasztalta már akár enyhébb, vagy súlyosabb formában a felsorolt tüneteket. A vizsgálat akkor is elvégezhető, ha a panaszok évekkel korábban, vagy gyermekkorban jelentkeztek, mivel az immunrendszer élethosszig képes emlékezni allergiás reakcióra. Fontos hangsúlyozni, hogy a gyógyszerallergia nem múlik el!  Amennyiben a panaszok kapcsán felmerül a gyógyszerallergia lehetősége, nagyon fontos a kivizsgálás, mert a gyógyszer ismételt szedése később is allergiás tüneteket okoz majd.

Hol lehet jelentkezni a vizsgálatra?
    
A gyógyszerallergia kivizsgálásra az Allergiaközpontban lehet jelentkezni.

Forrás: www.allergiakozpont.hu
Fotó:
otó: PublicDomainPictures - Pixabay

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja