SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Pöttyös a gyerek

Családinet [cikkei] - 2014-05-06
A nátha és a hányás után a kiütés (pötty) a harmadik leggyakoribb tünet, mellyel gyerekkorban a rendeléseket a szülők felkeresik. Számtalan ok vezethet kiütéshez, lássuk a legfontosabbakat.
Pöttyös a gyerek

BÁRÁNYHIMLŐ (varicella)

Testszerte kb. borsnyi, viszkető kiemelkedő elváltozások jelennek meg, tetején hólyaggal, melyek hamar megrepednek és pörkösödnek. Ez az egyetlen kiütés, melyet a hajas fejbőrön is megtalálunk. Légúti tünetek és láz gyakran kísérik. A hólyagok egy hétig újra és újra képződnek, majd leszáradnak, eddig magas fokban fertőző, később már nem. A kiütések száma néhány darabtól több száz, akár ezer is lehet. Általános esetben közösségtől való eltiltás, bő folyadék, szükség esetén lázcsillapítás (lehetőség szerint salicylat tartalmú gyógyszerek kertülése) és langyos, naponta többszöri tusolás javasolt. Rázókeverék használata ellenjavalt. Ha a tünet hétvégén jelentkezik, az ügyeletre nem szükséges elmenni. Szövődmények lehetnek: tüdőgyulladás, agyvelőgyulladás és kiterjedt, bőr alatti gyulladás. Ha tartósan magas lázat, viselkedésváltozást, nehezített légzést, összefolyó hólyagokat, az azt körülvevő bőr gyulladását észleljük, forduljunk orvoshoz. Ritka, súlyos esetben igényel kórházi ápolást (kizárólag Szt. László Kórház). Már megelőzhető, van védőoltás ellene.

SKARLÁT (vörheny)

Gyermekközösségek igen gyakori, fertőző, lázzal, kiütéssel járó betegsége. A kiütések gombostűfejnyiek, a bőrből kiemelkednek. A hajlatokban jelennek meg először, majd az egész testen elterjednek, kivéve az orcákat. Színe lehet egész halvány, esetleg csak tapintással észlelhető, illetve skarlátvörös. Általában láz kíséri, torokgyulladás, tüszős mandulagyulladás, hasfájás, hányás, hasmenés is gyakran jelentkezik. Néhány nap alatt láztalanodik a beteg, a kiütések eltűnnek, helyükön a bőr finom hámlása észlelhető. Átlagos esetben szájon át adandó antibiotikum (penicillin) és lázcsillapító szükséges. Tartós láz, a kísérő torokfájás, vagy hányás miatti folyadékbevitel elégtelensége mellett esetleg infúzió adására is szükség lehet.

3 NAPOS LÁZ (Exanthaema subithum)

6 hónaposnál idősebb csecsemők betegsége, melyet vírusfertőzés (HSV6) okoz. A jó állapotú csecsemő/kisded minden egyéb tünet nélkül lázas. A lázmenetes időszakban jó kedélyű, jó étvágyú. 3 nap után a láz megszűnik és főleg a törzsön nem kiemelkedő, halvány, lilás, lencsényi foltok jelennek meg. A lázcsillapításon, folyadékpótláson kívül teendőt nem igényel, a kiütések spontán megszűnnek. A láz miatt lázgörcs gyakori okaként szerepel. KANYARÓ (morbilli),

RUBEOLA (rózsahimlő) A védőoltásoknak köszönhetően, mára a mindennapi gyakorlatban már nem észlelt, kiütéssel járó fertőző betegségek, ezért fennállásukra csak különleges esetben, pl. nem oltott egyén, vagy bevándorló gondolunk.

CSALÁNKIÜTÉS (urticaria)

Bőrből kiemelkedő, lapos, változó méretű, erősen viszkető bőrelváltozás, mely gyakran összefolyik. Láz nem kíséri. A szülő sokszor fel tudja idézni, hogy a gyermek új ételt, italt gyógyszert fogyasztott, új tisztítószert, kozmetikumot használtak. A leggyakoribb, hogy nehezen besorolható ételszínezék, adalék, konzerválószer, esetleg egy aktuálisan zajló betegséggel együttesen okozza a bőrtünetet. Javasolt: külsőleg Fenistil gél, recept nélkül kapható a gyermek életkorától függően Ca pezsgőtabletta 3 év alatt: 2-3x 1/4 tabletta 3-14 év: 2-3x 1/2 tabletta 14 év felett 2x1 tabletta Ha nem javul, vagy nagyon sok kiütés van, bármilyen, egyéb okból otthon tartott antihisztamin szájon át jó hatású lehet. Pl: Fenistil csepp/caps., Cetirizine csepp/tabletta, Erolin szirup/tabl., Claritine tabl., Zyrtec csepp/tabl., Xyzal, Aerius stb. Ha szemhéj-vagy szájduzzanat, esetleg nyelvduzzanat, vagy rekedtség kíséri, azonnal forduljanak orvoshoz, esetleg hívjanak mentőt. Ekkor kórházi felvétel és injekció adása következik.

ROVARCSÍPÉS

Tavasztól késő őszig a szúnyogok, pókok, bogarak csípése, viszket, ég, esetleg helyi duzzanatot okoz. A csípés közepén a szúrt/harapott csatorna legtöbbször könnyen felismerhető. Javasolt: Fenistil gél lokálisan, borogatás. Orvoshoz akkor forduljunk, ha a csípéstől távoli testtáj, szemhéj, vagy ajak duzzanatát észleljük, ekkor kórházi felvétel szükséges. Ha a csípést a gyermek elkaparja, gennyes, váladékozik, Betadine, vagy más fertőtlenítő oldat/krém használata javasolt. Pöttyös újszülött Főleg az újszülött, fiatal csecsemő arcán, gyakran tűszúrásnyi, sárgás, fehéres bennékű kiütések jelennek meg. Ezek az anyai hormonhatás következményei, spontán megszűnnek. Teendőt nem igényel. Piszkálni, kiszúrni tilos. Ügyeletet ne hívjunk. Bevérzés, véraláfutás: Ha a gyermek testén lilás, sötétvörös, tűszúráshoz hasonlító elváltozásokat látunk, melyet fokozott erőlködés (köhögés, hányás) nem előzött meg, testén véraláfutások sérülésekhez képest indokolatlan számban és gyakorisággal jelennek meg kórházi kivizsgálás javasolt, a vérlemezkék betegségét jelezheti.

Dr. Machnitz Judit

Forrás: Bethesda Gyermekkórház

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja