SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Karcinoid (tumorok)

Családinet [cikkei] - 2014-06-05
A karcinoid tumorok lassan növekvő daganatok, amelyek a test bármely részén előfordulhatnak. Az ún. neuroendokrin daganatok csoportját képezik, általában az emésztőrendszerben képződnek (gyomor, vékonybél, vastagbél, végbél) vagy a tüdőben.
Karcinoid (tumorok)

Általában nem okoznak tüneteket a betegség késői stádiumáig, viszont serkenthetik egyes hormonok elválasztását, amik viszont okozhatnak tüneteket, mint pl. hasmenés, bőrpír. Kezelésük műtéti úton, vagy gyógyszeres terápiával történik.

Tünetek

Egyes esetekben egyáltalán nem okoznak tüneteket, vagy csak enyhébb tünetek észlelhetőek, a tumor elhelyezkedésétől függően.

A tüdő karcinoid tumora

• Mellkasi fájdalom
• Zihálás
• Légszomj
• Hasmenés
• Bőrpír az arcon
• Súlytöbblet, főként a derékon, vállövi részen
• A bőr rózsaszín vagy bíborszín elszíneződése

Emésztőrendszeri karcinoid

• Hasi fájdalom
• Hasmenés
• Hányinger, hányás, székletürítési zavar (a bél szűkülete miatt)
• Vérzés a végbélből, végbélfájdalom
• Bőrpír az arcon

A karcinoid okai

Nem tisztázott a karcinoid tumorok kialakulásának pontos oka. Daganat általában akkor képződik, ha a sejtekben DNS-mutáció jön létre. A mutáció sejtszaporulatot eredményez, a normál sejtek pusztulása mellett. A daganatsejtek beszűrik a környező egészséges szöveteket, és átterjednek a szervezet más szerveibe is.

A mutáció oka nem ismeretes, annyi viszont igen, hogy a karcinoid tumorok fejlődése az ún. neuroendokrin sejtekből indulnak (ilyenek pl. a mellékvesében, az agyalapi mirigyben és a hipotalamuszban találhatóak). Az általuk termelt jellemző hormonok pl. a kortizon, vagy a hisztamin, inzulin, szerotonin. Mindegyik más működés hormonális hátterét biztosítja.

Kockázatok

• Idősebb kor
• Nem: nőkben gyakoribb
• Családi halmozódás. Jellemző az ún. MEN I szindróma (multiplex endokrin neoplázia) halmozódása, ha ez a betegség jelen van, nagyobb a karcinoid kockázat is. A MEN I azt jelenti, hogy több egyidejű tumor található a hormonális rendszer fent említett szerveiben.

Szövődmények

Karcinoid szindróma. Bőrpír, bőrvörösség a fej-nyak területén, krónikus hasmenés, légzési nehézség.
Karcinoid okozta szívbetegség. A tumor hormonokat termelhet, amelyek pl. a szívben a kamrafal, az erek és a billentyűk megvastagodását okozzák. A billentyűzáródás károsodhat, szívelégtelenség alakul ki, a beteg szívbillentyű-műtétre szorulhat. A betegség gyógyszerekkel egyensúlyban tartható.
Cushing-szindróma. A tüdőben lévő karcinoid olyan hormont választ el, amely serkenti a kortizon (mellékvesekéreg-hormon) elválasztását.

Diagnózis, tesztek

• Vérkép. A vérben magasabb lehet egyes hormonok, vagy azok bomlástermékeinek szintje.
• Vizeletvizsgálat. Az előbbi pontban említett hormonok bomlástermékei megjelennek a vizeletben.
• Képalkotó vizsgálatok. CT, MR, PET, röntgenvizsgálat stb. szintén megmutathatja a szervezetben a tumor helyzetét.
• Endoszkópos vizsgálatok (gyomor-bélrendszeri endoszkópia, légutak vizsgálata (bronchoszkópia).
• Mintavétel (biopszia). Amennyiben szövetmintavétel szükséges mivel ez invazív beavatkozás, attól függően végzik el, hol helyezkedik el a tumor. A szövetmintát a patológiai laboratórium mikroszkóp alatt vizsgálja, és jelzi a klinikusnak, hogy talált-e (rosszindulatú) eltérést.

Kezelés, gyógyszerek

Sebészi beavatkozás

Ha elég korán felismerik, a karcinoid műtéti úton teljességgel eltávolítható. Ha a műtéti megnyitás alkalmával látszik, hogy előrehaladott a daganat, akkor nem lehet teljes egészében eltávolítani.

Gyógyszeres terápia

• A daganatsejt hormonelválasztását blokkoló szerek. Csökkentik a karcinoid tüneteit, lassítják a tumor növekedését.
Az octreotid, lanreotid készítményeket injekciós formában alkalmazzák. Mellékhatások: hasi fájdalom, puffadás, hasmenés.
• Az immunrendszer működését serkentő szerek. Ilyen pl. az alfa-interferon, amely az immunműködés serkentése révén támad a tumor ellen. Mellékhatása lehet a fáradtságérzés, influenzaszerű tünetek.

Szerző: dr. Székely Gábor
Forrás: Egészségkalauz
Felhasznált linkek:
http://www.egeszsegkalauz.hu/keresok/betegseg-es-tunet/karcinoid-tumorok-113479.html
http://www.egeszsegkalauz.hu/keresok/betegseg-es-tunet/

Kép: commons.wikimedia.org

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja