SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Előzzük meg az antibiotikum okozta hasmenést! Állítsuk helyre a bélflóra egyensúlyát!

Családinet [cikkei] - 2015-01-05
 [X]

Különösen az őszi- és téli időszakban nagyon gyakori betegség a baktérium okozta fertőzés (pl. felső légúti fertőzés), amelyre az antibiotikumok megfelelő védelmet nyújthatnak. A háziorvosok rendszerint alkalmazzák is a gyógyászatban, azonban jó, ha tudjuk, hogy az antibiotikum kúra által kiváltott hasmenéstől a betegek 50%-a szenved.(1) Előfordulása függ az alkalmazott antibiotikumtól, a beteg életkorától, társbetegségeitől és immunválaszától. Lefolyása az enyhe, egy-két napos hasmenéstől a súlyos szövődményekkel járó formáig is terjedhet.
Előzzük meg az antibiotikum okozta hasmenést! Állítsuk helyre a bélflóra egyensúlyát!

Hogyan fejti ki hatását az antibiotikum?

Bár a folyamatos kutatásoknak köszönhetően az antibiotikumok egyre fejlettebbek, azonban az elmúlt évtizedekben az egyik a legfontosabb tulajdonságuk változatlan maradt: baktériumölő képességük egyaránt kiterjed a kórokozó (patogén) és a jótékony (probiotikus) baktériumokra is. Sőt, a gyakorlat azt mutatja, hogy a probiotikumok nagyobb része igen érzékeny az antibiotikumokra. Ennek következtében a bélflóra egyensúlya felborul, így az antibiotikum kúra után teret engedhet a patogén kórokozók elszaporodásának.

Mit tehetünk az antibiotikum által kiváltott hasmenés esetén?

Amennyiben ismerjük a kiváltó okot, azaz a bélflóra egyensúlyának megbomlását, úgy a megoldás is kézenfekvő: vissza kell állítani az egyensúlyt. A bélflóránk a szerveztünk szerves és fontos része, amely a velünk szimbiózisban élő 4-500 féle baktérium és gombafajból összeálló mikroflóra. A bélflóra szerepére irányuló kutatások száma egyre nő, az pedig már most biztos, hogy ezeknek a baktériumoknak nagy jelentősége van a megfelelően működő immunrendszer kialakításában.

Az antibiotikumos kezelés után szükségszerűen érdemes gondoskodni a bélflóra egyensúly helyreállításáról, hogy megszüntessük a kellemetlen hasmenéses tüneteket és megelőzzük az esetleges kórokozók későbbi megjelenését és elszaporodását a bélrendszerben.

Milyen probiotikumot válasszunk?

A gyógyszertárakban található készítmények sokasága megnehezíti a választásunkat. A vásárlás előtt célszerű figyelembe venni néhány alapvető szempontot.
Olyan probioitikumot érdemes választani, amely: 

  • olyan törzseket tartalmaz, amelyek humán eredetűek és normál esetben, nagy mennyiségben jelen vannak az egészséges bélflórában, azaz egyaránt tartalmazz laktobacilllusokat és bifidobaktériumokat is,
  • többféle probiotikus törzs található benne
  • összetételében a probiotikum „tápláléka”, azaz a prebiotikum is megtalálható, amely támogatja a jótékony baktériumok szaporodást és fennmaradását a bélrendszerben, valamint
  • mikrokapszulás technológiával készül, így a baktériumok savvédő réteggel vannak bevonva, hogy ellenálljanak a gyomorsavnak és minél többen elérjék a célállomásukat.
  • Végül az ár/érték arányt is vegyük figyelembe és ne válasszunk olyan készítményt, amely vonzó ára mellett mégsem tudja azt a hatékonyságot, amit vártunk tőle!

„Antibiotikum mellé ne felejtse el… „

A Protexin Balance>> gyógyszernek nem minősülő gyógyhatású készítmény, melynek hatóanyagai olyan probiotikus baktériumok, melyek az egészséges szervezet bélflórájának összetevői.
A készítmény prebiotikumként 97% frukto-oligoszacharidot tartalmaz. Hatását szakirodalmi adatok igazolják. Felnőttek és 12 év feletti gyermekek sérült bélflórájának kúraszerű bélflóra-helyreállító kezelésére ajánlott. Így különösen antibiotikus kezelés alatt és azt követően, hasmenések esetén, puffadás megszüntetésére, és a meggyengült immunrendszer erősítésére.

Növényi kapszulái 7-féle humán eredetű probiotikus törzset tartalmaznak, kapszulánként legalább 100 millió (108) élő, savvédő köpennyel ellátott baktériumcsírák formájában.

Kockázatokról és mellékhatásokról olvassa el betegtájékoztatót, vagy kérdezze kezelőorvosát, gyógyszerészét!

Forrás: 

  1. Eser A, Thalhammer F, Burghuber F, Högenauer C, Stockenhuber F, Wenisch C, Widhalm K, Reinisch W. Probiotics for the Prevention of Antibiotic-induced Diarrhea. Z Gastroenterol. 2012 Oct;50(10):1089-95

Indexfotó: PublicDomainPictures/Pixabay.com

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)
A szerkesztő ajánlja