SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Várd gyönyörű bőrrel a tavaszt!

Családinet [cikkei] - 2015-03-05
A téli zord időjárás, a kevés napsütés, a vitaminhiány nem csupán a hangulatunkra, de a bőrünkre is rányomja bélyegét. A hosszú hideg hónapok ugyanis kimerítették szervezetünk vitaminkészletét, amely a kevesebb mozgással és az egészségtelenebb táplálkozással együtt fáradékonnyá, levertté tesz minket, bőrünk pedig fakóvá, szárazabbá és érzékenyebbé válik.
Várd gyönyörű bőrrel a tavaszt!

A közelgő tavasz a megújulást hozza magával, ám a szervezetünk és a bőrünk regenerálódása hosszabb időt is igénybe vehet. Milyen panaszokat okozhat a hűvös, szeles idő, és mit tehetünk azért, hogy a bőrünk hamarabb felfrissüljön? Dr. Tihanyi Lillától, a Budai Egészségközpont bőrgyógyász szakorvosától megtudjuk a leggyakoribb tüneteket, és hasznos tanácsokat kaphatunk a tavaszi bőrápolással kapcsolatban.

Száraz, viszkető bőr

A kiszáradás és viszketés az egyik leggyakoribb panasz, amely főleg az amúgy is száraz bőrűeknél fordul elő, ám a hideg és szeles idő szinte mindenkinél okozhat enyhébb tüneteket. A bőr kiszáradásának a hidegen kívül az egyik leggyakoribb oka a fűtött, száraz beltéri levegő, amelynek hatására a bőr kipirosodik, felülete durva tapintásúvá válik és komolyabb kiszáradás esetén előfordulhat, hogy hámlani kezd. A száraz bőr regenerálásának egyik legjobb módja a bőrradír használata, amellyel eltávolítható az elhalt hámréteg. A bőr radírozása száraz bőrűek legfeljebb hetente egyszer, zsírosabb bőrűeknek akár hetente kétszer is ajánlott. A bőr megtisztítása után következhet a hidratálás a bőrtípusunknak megfelelő arckrémmel, arcpakolással és testápoló használatával. Ám nem csupán kívülről, hanem belülről is hidratálnunk kell, amelynek legjobb módja a megfelelő mennyiségű, napi 1,5 -2 liternyi vízfogyasztás. A tökéletes hatás érdekében nem maradhat el a rendszeres mozgás sem, amely serkenti a vérkeringést, ezáltal megszűnteti a bőr fakóságát, valamint fokozza a bőrsejtek oxigénellátását.

Ajakápolás

A hideg nem csak a bőrünket, hanem az ajkainkat is megviseli. A száraz, kicserepesedett ajkak ápolására előszeretettel alkalmazunk különböző ápolókat, ám ezek között vannak olyanok, amelyek kiszáríthatják az amúgy is érzékeny bőrt. A panaszok kezelésére a hagyományos rúzs helyett érdemes hidratáló ajakápolót, vagy szájfényt használni és részesítsük előnyben a természetes összetevőkből álló, vagy az otthon összeállított ápolószereket. A bőrradír mellett használjunk ajakradírt is, valamin az ápolt és hidratált ajkak eléréséhez is fontos a megfelelő mennyiségű folyadékbevitel.

Vitaminhiány okozta bőrproblémák

Tavaszra a szervezetünk vitaminkészlete kimerülhet, amely a tavaszi fáradtságon kívül bőrproblémák kialakulásához – mint például gyulladásos tünetek, szárazság – is vezethet, valamint sápadt és szürke lehet a bőrünk. Éppen ezért nem csupán külsőleg kell orvosolnunk a tüneteket, hanem pótolnunk kell a bőr megújulásához, ellenálló képességéhez szükséges vitaminokat és ásványi anyagokat is. Tavasszal rengeteg friss zöldség, gyümölcs, saláta és magvak közül válogathatunk, amelyek kiváló vitaminforrások. A különböző vitaminok eltérő hatással vannak a szervezetünkre, így például a zöldségfélékben, brokkoliban vagy citrusfélékben található C-vitamin segíthet a sebgyógyulásban, a májban, tojássárgájában és vajban található A-vitamin fokozza a faggyútermelést és ellenállóvá teszi a bőrt a fertőzésekkel szemben, az E-vitamin pedig kiváló a tág pórusú, mitesszeres bőr kezelésére. Normál esetben változatos táplálkozással biztosíthatjuk a szervezetünk számára szükséges vitaminmennyiséget, ám túlzott vitaminhiány esetén vitaminkészítmények alkalmazására is szükség lehet. Felnőtteknek az immunrendszer megfelelő működéséhez és a csontritkulás megelőzéséhez például napi 2000 NE D-vitamin szedése javasolt. Egy friss felmérés szerint ugyanis a magyar lakosság 95 százaléka lesz D-vitamin hiányos a tél végére. Szerveztünk D-vitamin ellátottságáról pontos információt kaphatunk vérvétel során D-vitamin szint méréssel. A gyümölcsök, zöldségek és magvak nem csupán élelmiszerként fogyasztva hatásosak, de kitűnő alapanyagként szolgálnak házi készítésű pakolásokhoz is.

Fényvédelem tavasszal

A hosszú, hideg tél után örömmel fürdőzünk a tavaszi napsütésben, amely pozitív hatással van a hangulatunkra, valamint serkenti a D-vitamin termelődését a bőrünkben. Ám nem szabad elfelejtenünk, hogy a káros napsugarak nem csak nyáron, de tavasszal is érnek minket, – a március végi nap például, ha több órán át kint tartózkodunk, már okozhat leégést – így a megfelelő védelemről az év minden szakaszában gondoskodnunk kell. A fényvédő kiválasztásánál figyelembe kell venni korunkat, valamint a bőrtípusunktól és az UV sugárzás erősségétől függően a fényvédő faktort. Az arcbőrünk védelme mellett nem szabad elfelejtkeznünk az ajkunkról sem, amelyhez speciális ajakápolók közül választhatunk.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja