SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Újabb halálos áldozatot szedett a fogamzásgátló tabletta

Családinet [cikkei] - 2015-06-04
Néhány nappal ezelőtt egy fiatal angol lány tüdőembóliában életét vesztette. A gyanú szerint a fogamzásgátló tabletta mellékhatásaként lépett fel vérrögképződés, mely a kiváltotta a tüdőembóliát, a későbbiekben pedig ezzel összefüggésben az agyhalált. Az, hogy a fogamzásgátló mellékhatási között szerepel a vérrögképződés már ismert, erről dr. Blaskó Györgyöt, a Trombózisközpont véralvadási specialistáját kérdeztük.
Újabb halálos áldozatot szedett a fogamzásgátló tabletta

Ezért nő meg a rizikó fogamzásgátló szedésekor

A testben a vér alvadása és a vérzés kényes egyensúlyban van. A vérrögképződést, vagyis az alvadást nagyon hatékonyan gátolja a szervezet, ám ugyanilyen hatékonyan lép fel akkor is, ha a test valahol vérezni kezd. Az egyensúly fenntartásában egy olyan fehérje is részt vesz, mely antitrombin névre hallgat, és a feladata az, hogy megkösse az alvadási enzimeket.

A fogamzásgátló tabletták magas hormontartalma azonban a folyamatot erősen befolyásolja, méghozzá az antitrombin fehérje szintézisének gátlásával. Ennek következtében a kevesebb fehérje kevesebb alvadási faktort képes megkötni, így a trombózis kialakulásának esélye megnő.

„A trombotikus szövődmények kialakulása a magas hormontartalomnak köszönhető a fogamzásgátló tabletták esetében. Miután egyértelművé vált, hogy ezek a készítmények trombózist okozhatnak, kutatások indultak az összefüggések pontos feltérképezésére, és ezzel egyidőben az ipar megkezdte a hormontartalom csökkentését is a szerekben. A harmadik, generációs fogamzásgátlók így már jóval alacsonyabb hormontartalommal bírnak, ezzel együtt pedig kisebb rizikófaktorral kerültek forgalomba. Viszont azt nem árt hozzátenni, hogy érdekes módon az un. negyedik generációs fogamzásgátlóknak már megint magasabb a trombózis rizikójuk! Ha esetleg előfordul trombózis, annak helye a mélyebb vénákban van, és a felkar, illetve a láb az érintettek.” – fejti ki dr. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája.

Szerencsére ma már egyre alacsonyabb a hormontartalom ezekben a készítményekben, így a szedésük, illetve a terhesség alatti trombózis kialakulásának kockázata is mérséklődik. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a veszély ne lenne jelen, ami azonban könnyen felismerhető, így pedig kezelhető.
 

Mikor nem szabad hormonális fogamzásgátlót választani?

Nem kell visszariadni a hormonális fogamzásgátlás lehetőségétől, még a fokozott veszély ellenére sem. A trombózis lehetősége ugyanis minimálisra csökkenthető abban az esetben, ha az, aki szedi a tablettákat, tesz ellene. Erre az egyik lehetőség, hogy végiggondolja, volt-e nála, vagy a családjában trombózis, illetve tüdőembólia. Ezek a kórképek ugyanis családi halmozódást mutatnak, így ha a közvetlen rokonoknál jelentkezett már, akkor nagyobb a valószínűsége a kialakulásnak.

A genetikai hajlamot vérből nagy biztonsággal ki lehet mutatni. Akiknél kimutatták a trombofíliát (pl. Leiden, MTHFR), mindenképpen orvosi konzultációt igényelnek, és a hormonális fogamzásgátlók helyett más védekezési módszert kell választaniuk. Emellett szükség esetén megelőző terápiában részesülhetnek azok, akiknek fokozott hajlamuk van a vérrögképződésre.

 

Forrás: Trombózisközpont
Fotó: lookcatalog / Foter / CC BY

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja