SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Nagyobb eséllyel okoznak trombózist az új típusú fogamzásgátlók

Családinet [cikkei] - 2015-07-30
A hormonális fogamzásgátló tabletták köztudottan trombózis-provokáló hatással bírnak, így szedésük nagy körültekintést és óvatosságot igényel.
Nagyobb eséllyel okoznak trombózist az új típusú fogamzásgátlók

Bár sokszor hallani, miszerint a ma kapható készítmények csupán minimális veszélyt jelentenek, ám friss tanulmányok szerint a legújabb gyógyszerekről ez sajnos nem mondható el, így esetükben fokozott rizikóval kell számolni. A problémára prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája hívja fel a figyelmet.

A British Medical Journal szakmai folyóiratban megjelent tanulmányban az angliai Nottinghami Egyetem kutatói közzétették legújabb megfigyelésüket, miszerint az újabb, negyedik generációs fogamzásgátló tabletták (drospirenone, desogestrel, gestodene vagy cyproterone tartalmúak) fokozottabb trombózis rizikóval járnak, mint az elődeik. Ezek a készítmények ugyanis akár 4-szeresére is növelhetik a mélyvénás trombózis kialakulásának esélyét, míg a régebbiek „csupán” 2,5-szeresére.

A vérzés és a vér alvadás egyensúlyának fenntartásában ugyanis egy antitrombin nevű fehérje is részt vesz, melynek feladata, hogy megkösse az aktivált alvadási enzimeket. A fogamzásgátló tabletták hormontartalma azonban az antitrombin szintézisének gátlásával megzavarja a folyamatot, melynek hatására a kevesebb fehérje kevesebb alvadási faktort képes megkötni, így a trombózis kialakulásának esélye megnő. Ha az illető esetleg az alvadási rendszer V faktorának ún. Leiden mutációjának hordozója, akkor a fogamzásgátlók még veszélyesebbek lehetnek trombózisra.
 

Fontos az előzetes vizsgálat

Természetesen ez nem jelenti azt, hogy mindenkinek el kellene vetnie ezt a fogamzásgátlási lehetőséget, ám amennyiben önnél vagy a családjában előfordult már trombózis, illetve tüdőembólia, érdemes rizikóbecslésen részt vennie, hogy megtudhassa, mennyire biztonságos a tabletta szedése- mondja prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája.

Ennek során fény derülhet az esetleges genetikai hajlamra (pl. V Faktor Leiden, vagy az ún. MTHFR mutációk homozigóta formái), mely még inkább növeli a vérrögösödés esélyét, csakúgy, mint bizonyos betegségek (pl. daganat), a dohányzás, a súlyosabb visszérproblémák, a túlsúly, illetve a mozgáshiány. Ezeket a tényezőket összevetve a szakorvos akár másfajta védekezési módszert is javasolhat az illető biztonsága érdekében.

Forrás: Trombózisközpont
Fotó: commons.wikimedia.org

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja