SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Állandó orrdugulás? Itt a 3 fő ok

Családinet [cikkei] - 2016-08-08
A folyamatosan tapasztalt orrdugulás nem csak a nappalokat nehezíti meg, de a nyugodt alvást is akadályozza. Dr. Sarkady László, az Oxygen Medical fül-orr-gégésze a kiváltó okokat és az orvosi segítség lehetőségeit vette számba.
Állandó orrdugulás? Itt a 3 fő ok

Mitől alakul ki az orrdugulás?

A nátha, az egyre többeknél jelentkező allergia és bizonyos krónikus betegségek is elvezethetnek az állandó vagy igen gyakori orrdugulás kialakulásához. Az orrüreg kiemelt feladata a belélegzett levegő felmelegítése, párásítása és tisztítása, melyhez nagy nyálkahártya felületre és kiterjedt érhálózatra van szükség. De vajon mi zárja el az orrban a levegő útját? Többek közt az, ha ennek az erekben bővelkedő nyálkahártyának egy gyulladás hatására jelentősen megnő a térfogata, megduzzad. A duzzanat pedig természetesen gátolja a levegő útját. Emellett az orrjáratot elzárhatja még orrpolip, orrdaganat, elferdült orrsövény, megnagyobbodott orrgarati mandula, sőt gyermekeknél akár idegen test is.
 

A leggyakoribb okok
 

Allergia

Az allergia mindenki által ismert, napjainkban egyre szaporodó betegség. Kezdeti és legismertebb tünete az orrdugulás és az orrfolyás, melyeket a nyálkahártya allergiás gyulladása, duzzanata vált ki (szénanátha). Feltétlenül szem előtt tartandó, hogy az enyhe tüneteket sokan elhanyagolják, ilyenkor azonban a betegség fokozódhat, kiterjedhet a hörgőkre, a tüdőre és kialakul az asztma, mely már sokkal veszélyesebb. Az allergiát teszttel kell bizonyítani, ma már sokféle, receptre kapható orvosság, orrspray és tabletta áll a kezelőorvos rendelkezésére.   

Felső légúti gyulladás vagy megfázás

Ez rendszerint lokális lehűlés és vírusos fertőzés következtében jön létre, köhögés, nátha és rövid ideig tartó láz kísérheti. Pár napos pihenés, tüneti kezelés, vitaminok gyógyíthatják, de antibiotikumok szedése teljesen felesleges, sőt kifejezetten kerülendő, ha nem áll fenn szövődmény.

Orrpolip

Az orrpolip tulajdonképpen az orr vagy az orrmelléküregek nyálkahártyájának körülírt duzzanata, legtöbbször allergiás alapon. Ártalmatlan, kellemetlen elváltozás, nem daganat, közvetlen életveszélyt nem okoz, de az orr járatainak eldugaszolása miatt szövődményei már veszélyesek. Makacs megbetegedés, amelyet szükséges műtétileg eltávolítani, de sajnos tudni kell, hogy sokszor kiújul. (Ezért is nevezik polipnak, mert hasonlatosan a tengeri poliphoz, sok „karja” van, amelyekkel kapaszkodik, ezért is nehéz kiirtani.)
 

Mit kell tudni az orrcseppekről?


Az orrcseppeket két csoportra oszthatjuk:
 

  1. a nyálkahártya lohasztására szolgáló, egyszerű, érösszehúzó hatású cseppek,
  2. allergiaellenes szert is tartalmazó szerek, melyek megválasztása a szakorvos feladata.

- Az orrcseppek feladata a szabad orrlégzés biztosítása, amely létfontosságú a középfül, az orrmelléküregek és a tüdő működéséhez. Felesleges használatuk kerülendő, mindig az orrdugulás kiváltó okát kell megszüntetni – hangsúlyozza dr. Sarkady László, az Oxygen Medical fül-orr-gégésze. -  Kisgyermekes családoknak érdemes a hűtőszekrényben gyermekorrcseppet tartaniuk, mellyel gondoskodni lehet az orrdugulás veszélyeinek elkerüléséről.

Forrás: http://www.oxygenmedical.hu
Fotó: Mojpe/pixabay.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja