SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Inzulinrezisztenciában szenvedsz? Ne legyél önmagad dietetikusa!

Családinet [cikkei] - 2016-10-21
Amint valaki megkapja az inzulinrezisztencia diagnózisát, megtudja, hogy a betegség kezelésében nagy szerepe van - akár a diabetes esetében - a teljes életmódváltásnak. A megfelelő diéta összeállításával sokan önmaguk próbálkoznak az interneten keringő minta étrendeket figyelembe véve, ám valójában ennél sokkal összetettebb a személyre szabott diéta megtervezése. Mivel a nem megfelelő táplálkozás nagy károkat okozhat, ezért a legtöbb szakember mindenkit óva int attól, hogy önmaga dietetikusa legyen!
Inzulinrezisztenciában szenvedsz? Ne legyél önmagad dietetikusa!

Az inzulinrezisztencia kezelése 3 pilléren nyugszik

Az inzulinrezisztencia (IR) leggyakrabban a helytelen életmód következménye, hiszen a túl sok cukor, a nagy mennyiségű szénhidrát fogyasztása, a testmozgás hiánya, és az ezekből adódó túlsúly mind megnövelik a betegség kialakulásának esélyét. Kezeletlen esetben könnyen 2-es típusú cukorbetegséghez, meddőséghez és PCOS-hez is vezethet, ezért fontos, hogy a terápiát a beteg mielőbb elkezdhesse, ami személyre szabott diétát, rendszeres testmozgást és szükség esetén gyógyszeres kezelést foglal magában. Mivel az IR erősen az életmóddal összefüggő állapot, ezért ha a háromból az egyik kiesik vagy nem megfelelő, akkor a várt javulás elmaradhat, mivel így nincs, ami nagyobb mértékben és tartósan csökkentené az inzulinszintet - mondja dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont inzulinrezisztencia és PCOS specialistája.
 

A valóban hatékony étrend személyre szabott

Az interneten számtalan IR diétával, kapcsolatos tanácsokkal lehet találkozni, ahol egy-egy sablon mintaétrenddel próbálják segíteni a betegeket. Pedig a megfelelő diéta nem csupán 160 g szénhidrát fogyasztásából, ill. a gyors és lassú felszívódású ételek helyes megválasztásából áll. Fontos azzal tisztában lenni, hogy az étrend, amit az egyik ember követ, az közel sem biztos, hogy a másiknak is jó lesz, így az inzulin értékei nem, vagy csak kis mértékben fognak csökkenni.

„A személyre szabott diéta igen lényeges a gyógyulás szempontjából, és ennek összeállításához több dolgot is figyelembe kell venni. Egyrészt egy előzetes állapotfelmérés segítségével képet kaphatunk többek között a beteg testsúlyáról, zsigeri zsír százalékáról, az izom/zsír arányáról, testtömeg-indexéről. Ezzel megállapítható, ha valaki többlet súllyal rendelkezik, amely azért fontos mert náluk a testsúly csökkentésével is érhető el bizonyos javulás. A felmérés során ezen kívül kikérdezzük a pacienst életmódjáról, napirendjéről, étkezési szokásairól, egyéb betegségeiről, ételintoleranciáiról is. Ezek ismeretében állítható össze a megfelelő diéta, egyénre szabott szénhidrát mennyiséggel” - mondja Sárga Diána, az Életmód Orvosi Központ dietetikusa.

Mindemellett érdemes az apróbb buktatókkal is tisztában lenni, amiket sok oldal és fórum nem említ. Például az ételek elkészítési módja is változtathat a felszívódás gyorsaságán, csakúgy, mint az, hogy mit mivel fogyaszt. Ha pl. a szénhidrát tartalmú étel fehérjével kerül a tányérra, magas rosttartalmú alapanyaggal fogyasztja, esetleg bő zsírban süt ki valamit, akkor az lassabb felszívódásúvá válik (ez utóbbival azonban érdemes óvatosan bánni), viszont pl. a pürésítés hatására gyorsabb felszívódású lesz.
 

Miért nem javulnak az értékeim? Kérjünk segítséget!

Amennyiben nem tudjuk, hogyan induljunk neki az életmódváltásnak, vagy ha nem javulnak az inzulin értékeink - dacára a rendszeres mozgásnak és a gyógyszernek -, akkor érdemes dietetikushoz fordulnunk, aki hasznos tanácsokkal szolgálhat a diétát illetően. Az állapotfelméréskor kapott adatok birtokában pontosan meghatározza a napi szénhidrát és kalóriaszükségletet, valamint a jelenlegi étrendet átnézve rámutat az esetleges hibákra és pozitívumokra is. Mindemellett egy telefonra letölthető alkalmazás segítségével könnyebbé válhat az életmódváltás, ugyanis ekkor lehetőség van megtekinteni a szakember által előírt mozgás és táplálkozás tervet, illetve ellenőrizni lehet, hogy a tervhez képest hogyan alakult a valóságban a táplálkozás.

Forrás: Életmód Orvosi Központ
Fotó: TesaPhotography/pixabay.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja