SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Életmódot vált a család! Mit tehetsz édesanyaként?

Martincsevicsné Jenei Gizella [cikkei] - 2021-01-05
Sokan az újév elején kezdenek életmódváltásba. Ha te is szeretnéd idén egészségesebb irányba terelni a családodat, akkor a következő tanácsok segíthetnek.
Életmódot vált a család! Mit tehetsz édesanyaként?

Édesanyaként jórészt te fogod össze a családot. Gondoskodsz az étkezésről és szervezed a mindennapokat. Ha úgy döntesz, hogy az idei évben egészségesebben fogtok élni, akkor elsősorban neked kell terelgetned a családtagokat.

Azt tudnod kell, hogy az egészséges életmód nem egy pár hónapig tartó kúra. Ez egy életmód, ahogy a nevében is szerepel. Ha sikerül kialakítanod egészséges szokásokat a mindennapjaitokban, azzal hosszú távon is vigyázol a gyermekeidre. Példát mutatsz nekik, így később ők maguk is tudnak majd vigyázni a saját és családjuk egészségére.

Soha ne csak az étkezés megváltoztatásában gondolkodj. Tény, hogy ez az alapja a váltásnak, de van még néhány terület, amit figyelemmel kell kísérned. A mozgás, a stresszkezelés és a gondolkodásmód formálása is részét képezi egy egészséges életmódnak.

Ha a 2021-es évben vágtok bele a változtatásba, akkor nincs könnyű dolgotok, de aggodalomra semmi ok. Bár az edzőtermek és a csoportos sportfoglalkozások jelenleg nem elérhetők, bőven van lehetőség arra, hogy ideiglenesen helyettesítsd őket.

1.Kezdjetek el sétálni!

Az életmódváltás titka a fokozatosságban rejlik. A többség nem képes egyik pillanatról a másikra mindent megváltoztatni maga körül. Te se tedd. Ha túl nagy célokat tűzöl ki, akkor a sikertelenség hamar elveheti a kedvedet a további próbálkozásoktól. Nem fogsz tudni azonnal lefutni 5 kilométert, ha korábban 100 métert sem tettél meg. Ha a családodban eddig nem volt rendszeres a mozgás, akkor kezdjétek családi sétákkal. Kezdetben csak fél órát, majd egyre hosszabb időt töltsetek a szabadban. Esténként, mikor mindenki végzett az aznapi teendőkkel, vegyetek kabátot és tegyetek egy rövid sétát. A mozgás a testeteknek, az együtt töltött idő pedig a lelketeknek fog jót tenni.

Ha a séta már kevés, akkor jöhet az otthoni edzés – közösen!
Ha a gyerekek kicsi koruktól kezdve ott vannak veled, amikor tornázol, akkor nekik már természetes lesz a testmozgás. Vond be őket! Az egészen picik üljenek a hasadra, miközben te emelgeted őket. Vagy éppen a hátadra, miközben fekvőtámaszt nyomsz. Ők élvezik, a kacajuk motivál, így mindketten jól jártok. A példamutatás pedig előbb-utóbb meghozza a gyümölcsét!

2.Törekedj az egyensúlyra!

A végletesség nem megoldás. Ha azt gondoltad korábban, hogy úgy változtatsz a családod étkezési szokásain, hogy minden alapanyagot lecserélsz, és holnaptól csak új alapanyagokból készítesz ebédet, akkor nagyon hamar csalódás érhet. A családtagjaid lehet, hogy nem olyan lelkesek, mint te, ezért fokozatosan vezesd be az új ízeket. A gyerekek nem szívesen mondanak le például a pizzáról vagy a rántott húsról, viszont köthetsz velük alkut. Kezdetben jelöljetek ki néhány napot a héten, amikor valamilyen új, egészséges fogást készítetek és ők megígérik, hogy megkóstolják. Cserébe a többi napon olyat készítesz nekik, amiket már megszoktak. Idővel növelheted az egészségesebb ételek napjait, míg a végén teljesen átalakul az étkezésetek.

Eleinte a megszokott ételeknél, például a rántott húsnál vagy a hasábburgonyánál is trükközhetsz. Bő olaj helyett egy sütőpapírral bélelt tepsit használva ugyanolyan finom, mégis egészségesebb fogásokat készíthetsz. Egy olajspray segítségével spriccelj egy kevés olívaolajat a bepanírozott húsra vagy burgonyára, és süsd meg a sütőben. Ízre szinte észre sem venni a különbséget, mégis sokkal egészségesebb az elkészült étel.

3. Edzés a léleknek is!

Nem csupán a testi egészséggel kell foglalkozni. A lelki egészség legalább annyira fontos. Ha eddig erre nem fordítottatok nagy figyelmet, akkor itt az ideje változtatni. Gondoltad volna, hogy egy-két egyszerű légzőgyakorlat milyen nagy hatással lehet a stresszkezelésre? Nem csupán a felnőtteknek, hanem a gyerekeknek. A kontrollált légzés segít lelassítani a szívverést, csökkenteni a vérnyomást és a stresszhormonok szintjét.

Tanuljátok meg az ötlégzéses módszert, aminek a lényege, hogy a gyermek nyissa szét az egyik kezén az ujjait, majd a másik kezének mutatóujjával lassan rajzolja körbe a nyitott kezének vonalát. Kezdje a hüvelykujj aljánál, lassan lélegezze be a levegőt, amíg az ujjával a hüvelykujj tetejéhez ér. Ha felért, akkor lassan kezdje lefele húzni a mutatóujját és lélegezze ki a levegőt. Ezt mind az öt ujjal csinálja végig. Ezt a gyermek az iskolában vagy bármilyen más stresszes helyzetben is alkalmazni tudja.

Kép forrása: Ksenia Chernaya fotója a Pexels oldaláról

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja