SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mik az arcüreggyulladás tünetei?

Családinet [cikkei] - 2017-02-02
 [X]

Az arcüreggyulladás lehet rövidebb lefolyású (heveny vagy akut), ami általában 4 hétnél rövidebb ideig áll fenn, de lehet elhúzódó (krónikus) is. A betegség minden formájánál jellemző tünet lehet a fáradékonyság, levertség, kedvetlenség.
Mik az arcüreggyulladás tünetei?

Arcüreggyulladás esetén az orcák megduzzadnak, és nyomó-lüktető fájdalom jelentkezik, ami kisugárzik a koponya elülső és felső részeire, illetve a csontokra. Előrehajoláskor és mozgáskor a fájdalom erősebb, mivel ilyenkor megnő a nyomás. A betegség tünete még a nehéz orrlégzés, a szaglás tompulása, orrdugulás, illetve orrfolyás.
 

Arcüreggyulladás gyermekeknél

A gyermekeknél nagyobb a hajlam az arcüreggyulladás kialakulására, de sajnos nehezebb felismerni, mivel kevesebb tünettel jár, mint felnőttkorban, és a tünetek sem mindig azonosak. Gyermekeknél az arcüreggyulladás ritkán jár fejfájással, legfeljebb enyhe nyomásérzékenység jelentkezik az arcüregek felett. Gyakori tünet a sűrű orrváladék, orrdugulás, a hosszasan elhúzódó, vagy visszatérő nátha, a bedagadt szem, illetve a hőemelkedés, láz.

Sokakat megijeszt az  arcüreggyulladás gondolata, hiszen ilyenkor legtöbbször a hagyományos, tűszúrásos arcüregöblítés jut eszünkbe. Ez azonban szerencsére mára egyre ritkább, helyette szívótechnikával távolítják el a fertőzött váladékot a szakemberek. A legfontosabb tehát ilyenkor a váladék eltávolítása, és a légutak szabaddá tétele. Mivel a gyermekek még nem tudják megfelelően kifújni az orrukat, szükség lehet egy orrszívóra, amivel ki tudjuk szívni a váladékot. Orrcseppek helyett inkább az orrspray-k használata javasolt, mivel ezek nagyobb felületen juttatják a hatóanyagot a nyálkahártyára.

www.arcureggyulladas.hu

Fotó: mangostock/BIGSTOCK

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja