SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Fertőtlenítési tippek a kisgyerekes otthonokban

Teszáry Nikolett [cikkei] - 2017-01-31
A vírusos megbetegedések ellen egyetlen biztos lehetőségünk van: az elkerülés. Lássuk, mit tehetünk ennek érdekében.
Fertőtlenítési tippek a kisgyerekes otthonokban


Trükkös kézmosás

Az alapvető higiénés szabályokat mindenki ismeri - ezeket vegyük nagyon komolyan ebben az időszakban. Az alapos kézmosás a legfontosabb. Legalább fél percig tartson és a kéz mindkét oldalát mossuk meg. Az ujjak között hajlamosak vagyunk elfeledkezni a készmosásról, pedig sok kórokozó éppen ott tud megtelepedni.
Ha kisgyermekünk van, tegyük egy időre félre a folyékony szappant! A régi, tömbös típus ugyanis segíthet abban, hogy a csemete alaposabban mosson kezet. Ezt a szappant ugyanis már megtartani sem könnyű az apró kezeknek, s míg újra és újra elejti – kiveszi a mosdóból, a kezének nagy részét már meg is tisztította.

 

Kézfertőtlenítés

Manapság divatosak a különböző fertőtlenítő gélek, melyek valóban nagyon praktikusak, hiszen víz nélkül is használhatók. Hátrányuk azonban, hogy nem mindenki bőrének tesznek jót. Persze feltétlenül legyen nálunk, ha hosszas buszozásra, metrózásra készülünk, de ne használjuk percenként, ugyanis nagyon kiszáríthatja az arra hajlamos bőrtípust.

 

Otthoni fertőtlenítés
 

  • Hazaérkezés után ne csak a kézmosásra ügyeljünk, fokozottan figyeljünk arra is, hogy az utcai ruhánk – melyben leültünk a villamoson, metrón – mihez ér hozzá.
  • A törölközőket cseréljük gyakrabban, mivel kiváló táptalajai a kórokozóknak.
  • A szokványos takarítás mellett rendszeresen fertőtlenítsünk, különösen azokat a helyeket, ahol a kisgyermekek, totyogók, csecsemők megfordulhatnak.
  • Járvány idején – különösen ha a családtagjaink át is estek valamilyen megbetegedésen – mossuk át gyakran az ágyneműt és a gyerekek játékait is.
  • A plüssök moshatók, de akár a kisebb műanyag játékokat is kimoshatjuk a mosógépben: mindössze egy megbízhatóan záródó mosózsákot kell beszereznünk. Még az apró műanyag építőjátékokat, a legót is elmoshatjuk ily módon.
  • Mind a ruhák, mind a játékok esetében tehetünk egy kis ecetet az öblítő helyére, ugyanis fertőtlenítő hatással bír.
  • A mosdókagylót, kádat, wc-t ilyenkor sűrűbben használjuk, ezért gyakrabban kell fertőtlenítenünk is. 
  • Ha beteg valaki a családban, a csapokat, kilincseket naponta többször is fertőtlenítsük.
  • Szellőztessünk gyakran - az elhasználódott, meleg levegőben ugyanis nagyon jól érzik magukat a bacilusok. Némi hideg, friss levegővel azonban jó részüket kiűzhetjük a lakásból.

Hol szedheti össze a legtöbb bacit a gyereked? Olyan helyeken, ahol nem is gondolnád...

 

Légfrissítő helyett

Kiváló, természetes alapanyagból készült levegő fertőtlenítő spray-k kaphatók a bioboltok kínálatában. A levendula, teafa, citrom vagy fahéj alapú pumpás légtisztítók illata kellemes, némelyik pedig még a bedugult orron is segít. Arra viszont nagyon kell figyelni, ha kisgyerek van a családban, hogy az életkorának megfelelően melyik illóolajjal kerülhet kapcsolatba és melyikkel nem. Némelyik illat ugyanis kisgyermekekre, babákra kifejezetten veszélyes és az alkalmazásuk tilos!

 

Totyogók, csecsemők holmija

Az igazán kicsik ruháját, ágyneműjét akkor is vasaljuk át járványos időszakban, ha egyébként nem szoktuk. Cumijukat, cumisüvegüket fertőtlenítsük gyakrabban, kifőzéssel, mikrós sterilizálóval vagy kifejezetten erre a célra készült fertőtlenítő folyadékkal. 
Arra ügyeljünk, hogy a takarítás után mindig nagyon alaposan tisztítsuk meg a felületeket, nehogy maradék fertőtlenítő anyag kerüljön a gyerekek szemébe, szájába.

Kép: Alexas_Fotos / Pixabay

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja