Csodaszer: az anyatej 12 meglepő felhasználási módja
Kercsó Dorottya [cikkei] - 2018-05-24
Mindenki tudja - még az is, akinek (egyelőre) esze ágában nincsen gyereket vállalni -, hogy az anyatej a természet egyik legnagyszerűbb találmánya. Tökéletes, kiegyensúlyozott táplálék a baba életének első hónapjaiban, és egyéb élelmiszerekkel kiegészítve még a csecsemőkoron túl is jót tesz a kisgyermek fejlődésének. Arra azonban kevesen gondolunk, hogy milyen egyéb felhasználási módjai léteznek.
Pedig úgy tűnik, az anyatej nem csak elfogyasztva fejti ki jótékony hatását.
Vannak olyan kellemetlen tünetek, amelyek könnyen és természetesen orvosolhatóak egy kis anyatej felhasználásával.
- Pelenkakiütés: Néhány csepp tej a baba kipirosodott popsijára, majd a terület rövid levegőztetése, mielőtt visszatesszük rá a pelenkát, csodákra képes.
- Szúnyogcsípés: Egy kevés anyatej bármelyik kereskedelmi forgalomban kapható kenőcsnél gyorsabban hűsíti az ártalmatlan rovarcsípéseket.
- Sminklemosó: Ez utóbbi tippel inkább az anyukák járnak jól. A megszokott módon cseppentsünk pár csepp tejet egy vattapamacsra vagy közvetlenül az arcbőrre, így garantáltan adalékanyag-mentesen távolíthatjuk el a sminkünket a nap végén.
- Kirepedezett mellbimbó: Sok anya életét keseríti meg a szoptatás első néhány hetében a fájdalmasan felrepedezett mellbimbó. Néhány csepp anyatej azonban ilyenkor is hatékonyabb bármilyen kenőcsnél.
- Aknés bőr: Nem egy csecsemő küzd az ártalmatlan, de nem túl szép, pattanásokhoz hasonlító aknékkal. A kiütések anyatejjel való kenegetése erre is hatékony megoldást nyújthat.
- Napégés: Az ilyenkor megjelenő enyhe bőrpírra is kiváló hűsítő szer az anyatej, de ha lehet, inkább előzd meg a bajt, és használj naptejet.
- Szemölcs: Naponta kétszer cseppents az érintett felületre egy kis anyatejet (vagy szedjetek a patakparton vérehulló fecskefüvet, az is ugyanilyen hatékony, és jobb, mint bármilyen kenőcs).
- Orrdugulás: Idősebb gyerekek és felnőttek orrcsepp gyanánt használhatják a tejet. Olvasd el a védőnő tanácsait: Hogyan hat az anyatej a baba orrába és szemébe csöppentve? - A védőnő válaszol
- Kötőhártyagyulladás: ilyenkor a kötőhártya kissé megduzzad, váladékozik, beragad. Nem minden esetben vírus vagy baktérium okozza a tüneteket. Érdemes elsőnek anyatejet cseppenteni a szemzugba – nem fontos, hogy a baba szeme nyitva legyen, mert a csepp a résen át bekerül a szemhez, ahol kifejti jótékony hatását. Alkalmi megkötés itt sincs, mivel nem gyógyszert kap a baba. Ha ez a kezelés nem lesz eredményes 3-6 napig, érdemes szemészeten megmutatni - mondja Makay Zsuzsa védőnő szakértőnk.
- Tejpótló: Ha a családban valaki nem tud tejet fogyasztani, anyatejjel is elkészíthető bármilyen élelmiszer. A néhány évvel idősebb nagy testvérek pedig nyugodtan fogyaszthatják bögréből a lefejt tejet, akár kakaóval vagy egyéb módon ízesítve is.
- Koszmó: Cseppents egy kis tejet a baba fejbőrére, majd a szokásos módon finoman dörzsöld le.
- Száraz ajkak: Az anyatej természetes hidratáló képességének köszönhetően hatékony a felrepedezett ajkak kezelésében is.
Indexkép: pixabay - PublicDomainPictures
Családinet hozzászólások:
Következő hír
Ezért okoz hízást az inzulinrezisztencia
LEGOLVASOTTABB
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában
A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története
Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?
Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!
A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?
A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
Közösségi hozzászólások: