SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Görcsös menstuáció? Mivel segíthetünk tinédzser lányunknak és magunknak?

Családinet [cikkei] - 2017-07-31
 [X]

A fájdalmas menstruáció valahogy a köztudatban nem számít orvosi problémának, régen mint a női lét "keresztjét" viselték, otthon kezelgették. Nem véletlenül van annyi népi gyógymód és otthoni praktika a görcsoldásra.
Görcsös menstuáció? Mivel segíthetünk tinédzser lányunknak és magunknak?

A görcsös menstruációt a tudomány mai állása szerint a méhen belül, a nyálkahártyában termelődő prosztaglandinnak nevezett hormon, vagy ennek egy bomlásterméke okozza. A leváló méhnyálkahártya sejtjei termelik, hatására a méhizom oxigénellátása csökken, és ez fájdalmas összehúzódásokkal jár.  Ahogy ürül a nyálkahártya a vérzéssel, úgy lesz egyre kisebb a fájdalom. Általában a két első nap a legrosszabb. A magas prosztaglandin szint okozza a menstruáció alatti hasmenést, fejfájást és hányást is.

 

Miért jelentkeznek a menstruációs problémák elsősorban tinédzserkorban, és később a negyvenes években, a preklimax idején?

 

A női ciklus működéséért három  mirigy  felelős. Az agyalapi mirigy, a hypothalamus  és a petefészkek.

Női ciklus

A petefészkek termelik a női ivarsejteket, és az ösztrogén és progeszteron hormonokat. Születéstől nyugalomban vannak, majd az agyalapi mirigyben termelődő hormonok (FSH és LH) hatására indul meg a hormon és ivarsejt-termelés. A ciklus első 12 napjában az ösztrogén hormonok mennyisége nő, a méh nyálkahártyája növekszik. Az ösztrogén hatására jön létre az ovuláció, azaz egy tüsző érése és kiszabadulása. A peteérés után visszamaradt tüszőben kialakuló új sejtek termelik a sárgatest hormonokat. A progeszteron hormon szerepe a méh nyálkahártyájának előkészítése a petesejt befogadására. Progeszteron hatására a nyálkahártya vastagodása megáll. Közben csökken az ösztrogén hormonok mennyisége, ez a menstruáció alatt a legkevesebb. Ha nem termékenyül meg pete, a méh nyálkahártyája leválik, és a hüvelyen keresztül távozik. Ez a menstruáció.

A menstruációt sokféle tényező befolyásolhatja. Szorongás, stressz, bánat, utazás, egy felfázás, vagy egy betegség is megváltoztathatja a kényes hormonális egyensúlyt. A stressz az egyik legnagyobb hormongyilkos, a kortizol nevű stresszhormon gátolja a progeszteron képződését.  Hatással van az étkezés és a mozgás is a hormonok egyensúlyára. Tinédzserkorban és klimax előtt sok olyan hónap van, amikor nem képződik tüsző, és a sárgatest hormon mennyisége csökken. Ilyenkor borul a hormonegyensúly, erősebb lehet a vérzés. Az ösztrogén túlsúlya felelős áltlában a PMS-ért, azaz a menzesz előtti tünetegyüttesért is.

 

Hogyan enyhíthetjük a fájdalmat?

 

A helyi meleg legtöbbször jó hatású. Ez lehet melegvizes palack, de akár egy gyapjúsál is a derék köré kötözve. Ha tehetjük, mozogjunk. Ilyenkor a legjobb a séta, vagy a jóga. A jógában a szfinx és a híd pozíciókat javasolják.

 

Milyen homeopátiás alapanyagok segíthetnek görcsös menstruáció esetén?

 

Görcsoldó koktél

Görcsoldó koktélok:

Magnesia phosphorica - Colocynthis - Chamomilla - szinte elviselhetetlen fájdalom

Magnesia phosphorica - Colocynthis - Cimicifuga - ahogy nő a vérzés mennyisége, úgy erősödik a fájdalom
 
Az alap koktélhoz a tünetek szerint adjunk:

Ipecacuahna-t , ha hányás és állandó hányinger jellemző.

Belladonna-t, ha láz, vagy piros arc, forró test, hideg végtagok, érzetre forró vér kísérik a görcsöt.

Arnica-t, ha a vérzés nagyon erős.

Nux vomica-t, ha hasmenés is van, állandó ingerrel.

Veratrum album-ot, ha hányás, hasmenés és ájulás-szerű érzés együtt jelentkezik.

Ignatia-t, ha nehéz lelki időszakban jelentkezik a görcsös menzesz.

Az erős görcsöket okozhatja gyulladás, ciszta vagy nyálkahártya rendellenesség is, ezeket mindig érdemes kizárni!

Töltsd le az ingyenes e-könyvet a női problémák, menstruáció, PMS természetes kezeléséről!

Forrás: homeomami.hu

indexkép: B-D-S / BIGSTOCK

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja