SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Szénmonoxid-mérgezés végzett egy kisfiúval, szülei influenzának vélték a tüneteket

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2017-09-08
Tragikus eset történt Alaszkában. Egy tízéves kisfiú megfázáshoz hasonló tüneteket produkált, míg a hűtőből szivárgó szén-monoxid az életét nem követelte - számolt be a Mirror.
Szénmonoxid-mérgezés végzett egy kisfiúval, szülei influenzának vélték a tüneteket

Gavin Klebs és családja a hétvégi házukban tartózkodtak, amikor a kisfiú folyamatosan hányni kezdett, két évvel fiatalabb húga pedig fejfájásról panaszkodott. Anyjuk azt hitte, influenza tört ki rajtuk, ezért ágyba küldte őket. Később ő maga is rosszul lett. Nem sejtette, hogy tüneteikért nem egy ártatlan vírus, hanem a hűtőszekrényből szivárgó szén-monoxid felelős.

Hogy pontosan mi történt azon a végzetes estén, azt az anya, Sarah Klebs sem tudja felidézni. Miután ő is rosszul lett, ezt sms-ben megírta egy barátjának, aki gyanút fogott. Az ismerős aggódni kezdett, mert egy idő után nem kapott választ az üzeneteire, ezért elment a család házához, ahol az anyát és a kislányt eszméletlenül találta az ágyon, a kis Gavin pedig a nappaliban feküdt a kanapén. A családot kórházba szállították, de a kisfiú életét már nem tudták megmenteni.

A későbbi vizsgálatok feltárták, hogy a nyaralóban használt hűtőt gázpalack működtette, ami kilyukadt, így folyamatosan szivárgott belőle a szén-monoxid. A család már fel is szereltette a szénmonoxid-riasztót a házba, és mindenkit figyelmeztetnek a veszélyre.
 

Hogyan védekezzünk a szén-monoxid mérgezés ellen?

A szén-monoxidot nem véletlenül nevezik csendes gyilkosnak. Színtelen, szagtalan, csak a fellépő rosszullét figyelmeztet a veszélyre. A tünetek azonban nagyon hasonlítanak egy átlagos rosszullétre: kezdetben fejfájás, hányás, aluszékonyság jelentkezik. Mire olyan súlyossá válik a helyzet, hogy gyanút fognánk, sokszor már késő.

  • Ha potenciálisan veszélyes helyen – például kazánházban vagy fürdőszobában – jelentkeznek a tünetek, mindenképp menjünk ki a szabad levegőre! Ha ott enyhülést tapasztalunk, szinte biztos, hogy mérgezéssel van dolgunk. Akkor is gyanakodjunk, ha egy rokont rendszeresen felkeresve minden alkalommal ugyanazokat a tüneteket tapasztaljuk.
  • Ha a környezetünkben észleljük a mérgezés jeleit valakin, azonnal hívjuk a mentőket! Ha a mérges gáz koncentrációja a levegőben eléri a 40 százalékot, már eszméletvesztés is bekövetkezhet, 60 szálékos arány pedig már elég a halálhoz.
  • A lakás biztonságossá tétele érdekében tisztíttassuk ki rendszeresen a kéményt, kazánokat, kályhákat pedig csak szakemberrel szereltessünk fel, és gondoskodjuk a rendszeres ellenőrzésükről. Olyan szén-monoxid jelző készüléket pedig, amely jelez, ha magas koncentrációt észlel a levegőben, már viszonylag jutányos áron beszerezhetünk.
  • További tudnivalók: Szénmonoxid-mérgezés: még javában tart a fűtésszezon!

Fotó: shadowfirearts / pixabay

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja