SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mit jelent az úszni tudás?

Nemesvári Edit [cikkei] - 2017-10-26
Azt, hogy valaki 200 métert szabályos technikával le tud úszni legalább kétféle úszásnemben. Szabályos technikával.
Mit jelent az úszni tudás?

Ha nem akarnék cikket írni és nem lennék nagyon kedves és segítőkész, akkor be is fejezhetném a napi 5 telefont a fenti mondattal, mert a telefonhívások így kezdődnek, hogy: „Tudok úszni, csak….” Ez persze a felnőttekre vonatkozik, de róluk kicsit később és bő lére eresztve írok majd. Ők igazán szórakoztatóak… :)

Először jöjjenek a gyerekek, illetve a szülők, mert ugye nem az 5 éves hív fel, hogy úszni akar. Munkám során sok-sok szülővel találkozom és beszélgetek, sok oviban megfordulok, igyekszem jó hallgatóság lenni, figyelni és segíteni. De vannak nálam sokkal okosabb szülők, akik azt hiszik, hogy majd ők tudják. Mindent tudnak. Azt is, amihez nem értenek. Jelen esetben úszást is tudnak oktatni, mert az csak annyi, hogy kalimpálni kell. Kategorizálhatnám őket, mert pár mondat után nagyjából 90%-os pontossággal tudom, hogy mi lesz a monológ vége és melyik kategóriába tartozik. Ezt mindenféle rosszindulat nélkül teszem persze, hiszen nálam mindig is sokkal, de sokkal fontosabb a gyerek érdeke (akkor is, ha nem mindig jó fej anyuapu, mert nem titok, hogy persze van ilyen is, de csak az a tudat nyugtat, hogy tuti jót akar a gyerekének).

Jöjjenek a kedvenc mondataim. Ha valaki magára ismer, az csak a véletlen műve lehet… Semmiféle valóságalapja nincs, kitalált az egész sztori (ja, nem…).

Szóval,

3 /4 éves a lányom/fiam… 

  • imádja a vizet, csak nem akarja levenni a karúszót.
  • imádja a vizet, úszógumival csodálatosan úszik.
  • imádja a vizet, nem szereti, ha az arcába megy a víz (de imádja, éééérted?).
  • beleugrik a mélyvízbe, csak el kell kapni.
  • próbáltam tanítani, de rám nem figyel.

5/6/7 éves a fiam/lányom, jól tud úszni,  

  • víz alatt.
  • csak nem tud levegőt venni.
  • csak nem mer belemenni a mélyvízbe.
  • csak el kell neki mondani a technikát egyszer. (Bárcsak nekem mondaná el valaki egyszer, hogyan tudok Mozartot játszani zongorán…)

8/9/10 éves a gyermekem, 

  • nem akarok belőle versenyzőt, csak kicsit tanuljon meg.
  • jártak a sulival úszni, és nem tanult meg.
  • próbáltam tanítani, de nem hallgat rám.
  • kajakozni/vízilabdázni szeretne jövő héttől/hónaptól, de nem igazán tud úszni.

A teljesség igénye nélkül ezek a leggyakrabban hallott mondatok. Legtöbbször ezt viszonylag könnyű a helyére tenni, de mindenképp tisztán kell látnia a szülőnek. Nem tudunk csodát tenni a gyerekekkel (bár én simán elhitetem velük, hogy meleg a mélyvíz :) ). A 4/5 éves nem fog megtanulni egy nyár alatt úszni. Még akkor sem, ha végignyomja a 6 hét úszótábort (mondjuk, abba lehet, hogy bele is betegszik). Az idegrendszerre hirtelen nem lehet sokat rápakolni. Perszepersze, szívják magukba a tudást, de az úszás pont olyan, amit szépen lépésről-lépésre meg kell tanulni és kigyakorolni. Legalábbis akkor lesz olyan tudás, ami egy életen át elkíséri.  Az iskolás gyerekek picit gyorsabban tanulnak (általában), de nekik is kell legalább 1 tanév, hogy a szabályos technika rögzüljön. A legnehezebb dolgom a nagyobbacska gyerekekkel van, akik már jól begyakoroltak egy túlélő technikát. Éveken át úsztak valahogy. Végül is ki tudtak úszni kutyaúszásban a partig, de ebben annyira elfáradtak, hogy ebben ki is merült a tudás. Itt jegyzem meg, hogy ez a fajta „tudás” életveszélyes. Főleg élővízben. 

Nem tehetünk szülőként jobbat, mint, hogy a rendszeres oktatásra járással beléjük neveljük a mozogni vágyást (és sok minden mást is emellett).  Az úszás különben is kivételezett sport szerintem, mert tényleg az élet számos területére kihat. A nyaralásoktól kezdődően, az egészséges életmód szerves része, nem beszélve az felnőtt korról, amikor egy idő után észrevesszük, hogy nem olyan a testünk, mint 20 évesen. És valamit mozogni kellene, de sok sport ellenjavallt. Vagy esetleg van egy meglévő gerinc probléma… Erről majd később egy következő cikkben.

Nagyon örülök, ha valaki eljut addig, hogy felhív, vagy netán ezt a cikket olvassa, mert az azt jelenti, hogy megpróbál szakembertől segítséget kérni. Ezzel vállalva azt, hogy rábízza valakire a gyerekét, amihez persze az szükséges, hogy tökéletesen megbízzon benne. Ezzel a bizalommal visszaélni pofátlanság, ezért is hirdetem minden fórumon, ahol csak tudom, hogy ne féljünk úszóedzőt váltani, ha azt érzi a szülő, hogy nem jó helyen vannak. Nem kell megmagyarázni, csak érezni. Mert fontos az, hogy szimpatikus és természetesen, hogy szakmailag kifogástalan legyen (pl. az úszómester nem oktató, még akkor sem, ha sok-sok oktatást látott). 

Mindezzel együtt imádom a szakmámat és azt gondolom, hogy a szülőkkel való megfelelő kommunikáció segít abban, hogy az úszásoktatás ne valamiféle mellékes szál legyen a gyerekek életében, hanem szerves része annak. Mert úszni tudni kell. Jól!

Amennyiben kérdése van vagy kedve támadt az úszni tanuláshoz, itt megtalál minket: www.maganuszas.hu

Fotó: jaysi / 123RF Stock fotó

Nemesvári Edit


Nemesvári Edit
Testnevelő, gyógytestnevelő, úszóedző

Elérhetőségeim:
Telefon: 06-30/383-78-86
Honlap: http://www.maganuszas.hu
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja