SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mit sportoljunk 30-40-50 év felett? Ússzunk!

Nemesvári Edit [cikkei] - 2013-11-06
Sok felnőtt ember szégyelli, hogy nem tud úszni. Ahogy telik az idő egyre többen látják be, hogy célszerű levetkőzni a kezdeti gátlásokat, hiszen leegyszerűsítve, bármilyen problémával fordulunk orvoshoz, szinte biztos, hogy javasolja a rendszeres sportolást.
Mit sportoljunk 30-40-50 év felett? Ússzunk!
Nézzük csak, milyen sportok jutnak leghamarabb eszünkbe, amelyek (a teljesség igénye nélkül) viszonylag könnyen kivitelezhetők:
 
Futás: ha életünkben nem futottunk rendszeresen és van rajtunk némi súlyfelesleg is, biztos nem fogja javasolni az orvos. Ha magunktól belevágunk előbb-utóbb térdfájás lesz belőle, ha nem szakszerűen vagy nem személyi edző segítségével építjük fel az edzéseket.
 
Biciklizés: minden tiszteletem a kerékpárosoké, akik ezt a rendkívül megterhelő sportot űzik nap, mint nap. Persze ők komoly erőnléti edzéseket is végeznek a biciklizésen túl. Tehát, aki azt gondolja, hogy majd minden nap teker 4-5 km-t, az persze jót tesz magának és a környezetének, de nem helyettesíti a minden izmot megmozgató mindennapi testmozgást.  Sok mindentől függ ez is. A kerékpár minősége is számít, ha ezt szeretnénk választani mindennapi mozgásnak. A legjobb, ha edző segítségével kezdjük el a tekerést. Ő majd elmondja, hogy milyen kiegészítő edzések kellenek ahhoz, hogy hatékony legyen ez a mozgásforma.
 
Fitneszterem: ha egy laikus 40-50 éves kor felett elmegy egy terembe, azt sem tudja, hol kezdje. Nem ismeri a különböző gyakorlatok testre gyakorolt hatásait, helyes végrehajtását, ismétlés számait, pihenőidőt, stb. Egyszóval, ha nem kér segítséget, többet árt, mint használ. Egy-egy csoportos óra hasznos lehet, ha kifogunk egy jó edzőt és viszonylag kis létszámú csoportot, ahol tudnak ránk figyelni.
 
Jóga: nagy elhatározás és sok idő kell ahhoz, hogy hosszú időn át űzzük, hiszen ez nem csak egy sport, hanem életmód/filozófia - általában.
 
Túrázás, séta: hasznos és kivitelezhető, viszont önbecsapás azt állítani, hogy a heti egyszeri vagy kétszeri kiadós családi túra helyettesíti a mindennapos mozgást. (Átlagemberekről beszélek, aki szeretné a mindennapjaiba beiktatni a sportot a munka, család mellett.)
 
Úszás….
 
A víz jótékony tulajdonságairól mindenki tud, csak viszonylag keveset. Egy átlagos ember annyit tud, hogy úszni egészséges, mert a víz felhajtóereje miatt nem érezzük saját testünk igazi súlyát, és ebben ki is merül az ismeretünk. Ennél egy picit több van az úszásban. 
 
Nézzük néhány fontos információt:
 
  • légzésszabályozásra kényszerít 
  • a sportsérülések valószínűsége, a többi sportághoz viszonyítva nagyon kicsi, leszámítva persze a sakkot
  • ellentétben a kerékpározással, az úszás során a felső és alsó test-félre egyforma munka hárul
  • a gyógyúszás során alkalmazhatók a normál úszásnemek egyes részelemei vagy egésze, meghatározott terheléssel, meghatározott távokon. Használjuk azokat a terápiás jellegű úszó mozdulatokat, amelyekkel az izomtónus-szabályozást, bizonyos izmok nyújtását, mások erősítését lehet elérni
  • a terhelés az ízületeket kímélve, de bármeddig fokozható.
Sokan úgy gondolják, hogy az úszás hizlal, helyesebben hogy amellett nem lehet fogyni. Kétségtelen tény, hogy úszás hatására jelentősen fokozódhat az éhségérzet, ill. a telítettség-érzet sokkal később következik be. Mindennek az az oka, hogy az úszáshoz meglehetősen sok energiára van szükség, óránként 500-700 kalóriát is felhasználhatunk. Mindebből adódóan az úszást nyugodt szívvel lehet a fogyókúrás programba illeszteni. 
Mindezek feltételezik, hogy az ember helyes technikával tudjon úszni legalább két úszásnemben. Amennyiben kifulladunk 3 hossz után (tehát helytelen a technika), mindenképp szükséges a megfelelő stílus elsajátítása, utána élvezhetővé és sportértékűvé válik az úszás.
 
További információért látogasson el honlapomra:
 
Fotó: David Castillo Dominici - FreeDigitalPhotos.net
Nemesvári Edit


Nemesvári Edit
Testnevelő, gyógytestnevelő, úszóedző

Elérhetőségeim:
Telefon: 06-30/383-78-86
Honlap: http://www.maganuszas.hu
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja