Sokat tehetnek önmagukért a daganattal szembesült férfiak
Félezernél is több olyan férfi él Békés megyében, akinél prosztatarákot fedeztek fel
A Nemzeti Rákregiszter adatai szerint az érintettek köre évről-évre mintegy kétszázzal bővül a térségben. Bár az időskor betegségeként tartják számon, ötvenes éveik elején járó férfiaknál is diagnosztizáltak már prosztatarákot Békés megyében is.
A daganatos betegeket mozgásra ösztönző országos 10 Ezer Lépés Program keretében Mezőberényben a Szlovák Közösségi Házban előadásra, fórumra és speciális mozgásprogramra várták a férfiakat és családtagjaikat is a térség minden településéről.
- A prosztatarák nem halálos ítélet: nagyon sok betegem van, akik évekkel ezelőtt estek át műtéten vagy sugárkezelésen és ma is jó életminőségben élnek családjukkal. A prosztatarákos férfiak jelentős részének még előrehaladott, áttétes állapotban is hosszú ideig kordában lehet tartani a betegségét.
A rehabilitációban viszont sok a hiányosság, pedig tudatossággal, rendszeres mozgással, szakszerű gyógytornával számos mellékhatást csökkenteni lehet, gyorsabb lehet a lábadozás és az életkilátások is javulhatnak - szögezte le dr. Bartóki László urológus főorvos Mezőberényben, a prosztatarákos betegek mozgásprogramjaként meghirdetett 10 Ezer Lépés Program Békés megyei állomásán.
A főorvos hangsúlyozta: egy daganatos megbetegedés diagnózisa nagy lelki teher, de fontos, hogy a betegek ne hagyják el magukat, ne odahaza ülve, elszigetelődve várják a következő kezelést vagy kontrollvizsgálatot.
- Már a kezelések elején indokolt lenne, hogy minden egyes beteg találkozzon gyógytornásszal, ám ez ritkán történik meg - mondta Zolnai Nóra gyógytornász. Hozzátette: a műtét utáni vénás torna segíthet a trombózis kockázatának csökkentésében, a légzőgyakorlatok javíthatják a közérzetet és segíthetnek a stressz csökkentésében. A medencefenék- és gátizomtorna megtanulásával és rendszeres gyakorlásával érdemben lehet csökkenteni a gyakran előforduló vizelettartási gondokat, az esetek egy részében az erekciós problémákat is.
– Kérjük az orvosoktól, hogy javasolják a gyógytornát és a mozgást a betegeiknek, hívják fel a figyelmet a betegközösségekre is. A férfiakat különösen nehéz aktivitásra bírni, de kérjük az érintett betegeket és családtagjaikat, hogy ők is keressék a lehetőségeket, a mozgást tegyék a mindennapjaik részévé, mert ezzel a testi és a lelki egészségükért is nagyon sokat tehetnek – fogalmazott Strommer Szilvia, a Magyar Rákellenes Liga elnökségi tagja.
Hozzátette: Békés megyében három alapszervezet is várja a daganatos betegséggel érintett sorstársakat támogató programokkal. A jelenleg működő mezőberényi, eleki és nagyszénási alapszervezeten túl szívesen segítenek új közösségek megalakításában is.
A 10 Ezer Lépés Program elnevezése onnan ered, hogy az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlása szerint legalább ennyi lépést kellene tenni minden nap annak, aki szeretné megőrizni az egészségét. A rendezvényeket a Magyar Rákellenes Liga és a Gyógyulj Velünk Egyesület jegyzi, ahhoz szakorvosok is csatlakoztak, a Janssen támogatása révén pedig a program keretében az összes szolgáltatást - kiadványokat, videókat, gyógytornát és konzultációt - ingyenesen vehetik igénybe az érintettek.
A 10 Ezer Lépés Program keretében közzétett segítő videók a www.rakgyogyitas.hu/ferfitorna linken érhetők el, ám minden esetben javasolt szakorvossal, gyógytornásszal egyeztetni, személyre szabni a mozgásprogramot.
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
Közösségi hozzászólások: