SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A prosztatarák az ötödik leggyakoribb halálok világszerte

Családinet [cikkei] - 2024-01-22
Az egészségre és a megelőzésre az év minden napján kiemelt figyelmet kell fordítani. Nagyon fontos, hogy a férfiak is komolyan vegyék az egészségmegőrzést, és eljárjanak rendszeresen szűrővizsgálatra, ugyanis világszerte évi 1,3 millió, Európában pedig 450 ezer férfinél találnak valamilyen prosztataproblémát, évente pedig 100 ezer beteg halálát okozza a prosztatarák.1
A prosztatarák az ötödik leggyakoribb halálok világszerte

„Az urológiai vizsgálat jellemzően azok közé a vizsgálatok közé tartozik, amire akkor szánjuk rá magunkat, amikor már elviselhetetlenné válnak a tünetek. Pedig urológushoz akkor is javasolt elmenni, ha panaszmentesek vagyunk, ugyanis a vizsgálat segítségével korai stádiumban felfedezhetők az esetleges elváltozások, így mihamarabb megkezdődhet a szükséges kezelés. Az urológiai szűrővizsgálat a 40 évet betöltött férfiaknak évente ajánlott, ám ha a családban már előfordult prosztatadaganat, akkor már fiatalabb kortól érdemes eljárni kivizsgálásra. Abban az esetben pedig, ha szokatlan tüneteket, így vizelettartási problémákat, fájdalmas vizelést vagy egyéb kellemetlen dolgot tapasztalunk, azonnal forduljunk orvoshoz” – mondta dr. Póth Sándor, a Budai Egészségközpont urológus szakmavezető főorvosa.

dr. Póth Sándor urológus főorvos

Milyen betegségekkel foglalkozik az urológus?

Az urológus a hiedelmekkel ellentétben nem csupán férfiakkal és az őket érintő betegségekkel, panaszokkal foglalkozik. A prosztata- és hereproblémák, merevedési zavarok mellett fájdalmas, gyakori vagy véres vizeletürítés, alhasi- vagy húgycsőfájdalom, inkontinencia, a vesével kapcsolatos gyulladások, daganatok kezelésében pedig a nőknek és a gyermekeknek is az urológus tud segítséget nyújtani.

Hogyan zajlik egy urológiai vizsgálat?

Sokan épp a kellemetlen vizsgálattól tartva nem mennek kivizsgálásra, pedig az urológus nem minden esetben végez tapintásos prosztatavizsgálatot, erre csak bizonyos korosztálynál vagy panasznál kerül sor. Ugyanakkor fény derülhet általa egy esetleges daganatos betegségre, így egészségünk érdekében fontos, hogy félretegyük félelmünket, szégyenérzetünket. A vizsgálat nagy része beszélgetésből és fizikális vizsgálatból áll, amely lehet hereultrahang vagy a vese és hólyag ellenőrzése, teljesen fájdalommentesen.

Hány éves kortól érdemes eljárni kivizsgálásra?

A prosztata jellemzően 30 éves kortól okozhat panaszokat, és ez az a kor, amikor kezdetét veszi a jóindulatú növekedése. Ez a növekedés azonban az életmódbeli-, valamint a genetikai tényezőkkel együtt prosztata-megnagyobbodáshoz, vagy akár rosszindulatú elváltozás kialakulásához, prosztatadaganathoz is vezethet. Éppen ezért panaszmentes állapot esetén is érdemes már 40 éves kortól felkeresni az urológust, ugyanis a néhány perces vizsgálat akár az életünket is megmentheti.

urológiai vizsgálat

Mit tehetünk mi az egészségünk megőrzése érdekében?

Sokat tehetünk az egészségünkért a megfelelő testedzettséggel, egészséges és kiegyensúlyozott táplálkozással, növényi alapanyagok és a fehér húsok, halak fogyasztásával, illetve a vörös hús kerülésével, valamint, ha elhagyjuk a dohányzást. Ez a káros szenvedély növelheti a húgyúti daganatok kialakulásának esélyét, ha abbahagyjuk, hozzájárulunk a szív- és érrendszeri panaszok, valamint a merevedési problémák visszaszorításához.

„A különböző diagnosztikai eszközök lehetővé teszik, hogy a gyanús területek azonosítása után, altatásban, fájdalommentesen, az adott szervre lokalizálva kezelhessük a daganatot, jelentősen megnövelve ezzel a túlélés esélyét. Amennyiben nem ezt az utat választja a páciens és a vizsgálat halogatása miatt csak egy késői stádiumban ismerjük fel a daganatot, ekkor az esély jelentősen csökken és megnövekedhet a daganat visszatérésének lehetősége a leghatékonyabb kezelés ellenére is. Éppen ezért ideje komolyabban venni az urológiai szűrővizsgálatokat és panaszmentesség esetén is részt venni kivizsgáláson” – tette hozzá a szakorvos.

1 https://telex.hu/tamogatott-tartalom/2023/11/09/hetven-az-uj-negyven-urologia-vizsgalat-movember-bek-bhc-poth

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja