SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Vitamin-kisokos: melyik vitamin mire való?

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2018-11-05
 [X]

A hűvös őszi napok beköszöntével egyre fontosabbá válik magunk és gyermekeink immunrendszerének megerősítése, hogy a lehető legkevesebb megfázásos betegséggel vészeljük át az elkövetkező hónapokat. Az alábbiakban sorra vesszük a közismert vitaminokat és ásványi anyagokat, valamint azt, hogy melyik milyen hatással van a szervezetünkre.
Vitamin-kisokos: melyik vitamin mire való?

 

Vitaminok

A-vitamin: A bőr és a szem egészséges fejlődéséhez elengedhetetlen. A narancssárga zöldségekben és gyümölcsökben (sárgarépa, édesburgonya, narancs, sütőtök), valamint a tejben, tojásban, májban és spenótban található meg nagyobb mennyiségben.

B-vitamin: Rendkívül komplex vitamincsoport, a B1, B2, B3, B5, B6, B7, B8, B9 és B12-vitaminok alkotják. Hatásukat is többféle területen fejtik ki: támogatják az idegrendszert, segítik az emésztést, hasznosak fáradékonyság ellen, és összességében felelősek a jó közérzetért. Természetes formában a húsokban, a halakban és a tejtermékekben találhatóak meg.

C-vitamin: A legismertebb vitamin. Megfázásos, influenzás időben különösen fontos a szedése, ugyanis erősíti az immunrendszert, feltölt energiával. Sérülések esetén segíti a sebgyógyulást, az izmok regenerálódását, a csontok összeforrását. Egy 1-3 év közötti gyermeknek napi 30 milligramm szükséges belőle. C-vitamin található többek között a zöldpaprikában, a paradicsomban, a bogyós gyümölcsökben és a citrusfélékben.

D-vitamin: Létfontosságú vitamin, elősegíti a kalcium felszívódását, így a csontok fejlődésében van elengedhetetlen szerepe. Legkönnyebben a napfény útján jut be a szervezetbe, ez azonban nem mindig elég, ezért a csecsemőknek egész évben, a nagyobbaknak szeptembertől áprilisig pótlásra is szükségük van. Hiánya gyenge csontozathoz, angolkórhoz vezet. Az élelmiszerek közül a hal, a margarin és a tej tartalmazza.

E-vitamin: Segít legyőzni a stresszt, védi a bőrt a korai öregedéstől, erősíti az immunrendszert, növeli a koncentrációs készséget. Olajokban, olajos magvakban és hüvelyesekben található nagy mennyiségben.

F-vitamin: Alacsonyan tartja a vérnyomást és a koleszterinszintet, ezáltal csökkenti a trombózis kialakulásának esélyét, és segít a jó közérzet fenntartásában. Hiánya bőrproblémákat, teherbeesési nehézségeket, hangulatingadozást okoz. A növényi olajok és a csonthéjas gyümölcsök tartalmazzák.

H-vitamin: Az emésztésben, felszívódásban játszik nagy szerepet, hiánya fáradtsághoz, migrénhez, lassú emésztéshez, székrekedéshez vezet. A zöldfélék, joghurt, búzacsíra, gomba tartalmazza.

K-vitamin: Fontos szerepe van a véralvadási folyamatok támogatásában, a csontképződésben, segíti a szív- és érrendszeri betegségek megelőzését. Csecsemőknek négyhónapos korig havonta kell adagolni. Megtalálható a zöld színű zöldségekben (kelkáposzta, kelbimbó, brokkoli) és az érlelt sajtokban.
 

Ásványi anyagok

Vas: A vérszegénység megelőzésében játszik fontos szerepet. Érdekesség, hogy bár számos növényi eredetű élelmiszer (mák, pisztácia, brokkoli, kesudió) is jelentős mennyiségű vasat tartalmaz, ezek fogyasztásakor a szervezet mindössze a vastartalom 5 százalékát tudja hasznosítani, szemben az állati eredetű élelmiszerekkel (máj, vörös húsok, tojássárgája), amelyek esetében ez a szám 15 százalék! Probléma esetén pótolnunk kell a hiányzó vasat, ám érdemes odafigyelni, túlzott fogyasztása ugyanis székrekedéssel járhat.

Kalcium: A fogak és csontok egészségének megőrzése a szerepe. A legtöbb kalciumot a tejtermékek, sajtok tartalmazzák, de sok található belőle az olajos magvakban (földimogyoró, mák, mandula), a gombában, a fejes káposztában és a csicseriborsóban is.

További információ: centrum-multivitamin.hu

Indexkép: pixnio

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja