SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A koronavírusról orvosi szemmel

Prof. Dr. Balázs Csaba [cikkei] - 2020-02-17
A Wuhanból származó új koronavírus (2019-nCoV) jelenleg aggodalomra ad okot az orvosi közösségben, mivel a vírus terjed az egész világon. A 2019. december végén történt azonosítása óta a Kínából más országokba behozott esetek száma növekszik, és az epidemiológiai kép napi szinten változik. Jelenleg egy olyan Ázsián kívüli 2019-nCoV-fertőzés esetről számotak be, amelyben úgy tűnik, hogy a fertőzés az indexált beteg lappangási (inkubációs) periódusa alatt történt.
A koronavírusról orvosi szemmel

Egy 33 éves, egészséges német üzletember (1. beteg) torokfájással, hidegrázással és myalgiákkal kereste fel kezelőorvosát 2020. január 24-én. Másnap 39,1 ° C (102,4 ° F) láz és produktív köhögés jelentkezett nála. A következő nap este már jobban érezte magát, és január 27-én ment vissza dolgozni.


Koronavírus kialakulása
1. ábra. A tünetmentes 2019-CoV-fertőzéses egyénekben a  betegség tüneteinek kialakulása  Németországban

A tünetek megjelenése előtt január 20-án és 21-én egy kínai üzleti partnerrel történő találkozón vett részt Münchenben. Az üzleti partner, egy sanghaji lakos január 19. és 22. között látogatott Németországba. Ekkor még jól volt, és nem mutatta fertőzés jelét vagy tünetét, de később, miután visszatért Kínába, január 26-án pozitív tesztet mutatott a 2019-nCoV-ra (az 1. ábrán szereplő beteg indexe).

Január 27-én értesítette a társaságot betegségéről. Megkezdődött a kapcsolattartás nyomon követése, és a fent említett kollégát továbbküldték a müncheni Fertőző Betegségek és Trópusi Orvoslás osztályához további értékelés céljából. Nem jelentett korábbi vagy krónikus betegségeket, és a tünetek megjelenése előtt 14 napon belül nem volt külföldi utazása.

Két orrdugós tamponból és egy köpetmintából nyertünk pozitív eredményt a 2019-nCoV vonatkozásában kvantitatív fordított transzkriptáz – polimeráz-láncreakció (qRT-PCR) vizsgálattal.  A molekuláris módszerrel (qRT-PCR) történt nyomon követése a következő napokban a váladékában magas vírusterhelést mutatott, melynek mennyisége 10 8 milliliter volt, az utolsó elérhető eredmény január 29-én volt. Január 28-án a társaság három további alkalmazottja pozitív eredményt mutatott a 2019-nCoV tekintetében (az 1. ábrán 2–4 beteg).
Ezen betegek közül csak a 2. beteg volt kontaktusban az indexben szereplő pácienssel; a másik két beteg csak az 1. beteggel volt érintkezésben. Az egészségügyi hatóságokkal összhangban az összes 2019-nCoV-fertőzésben részesülő beteget klinikai megfigyelés és izolálás céljából egy müncheni fertőző betegség osztályba engedték be. Eddig a négy megerősített beteg közül egyik sem mutatott súlyos klinikai tüneteket.

A 2019-nCoV fertőzés ezen eseteit Németországban diagnosztizálták, és Ázsián kívül terjesztették. Figyelemre méltó azonban, hogy a fertőzés úgy tűnik, hogy átkerült az indexált beteg inkubációs periódusa alatt, akinek a betegség rövid volt és nem specifikus.  
Az a tény, hogy a tünetmentes személyek a 2019-nCoV fertőzés potenciális forrásai, indokolhatja a jelenlegi kitörés átviteli dinamikájának újraértékelését. Ebben az összefüggésben a 2019-nCoV kimutatása és a nagy köpet-vírusterhelés egy felépülő betegnél (1. beteg) aggodalmát kelti a 2019-nCoV hosszú távú elszaporodása után a gyógyulás után. Ennek ellenére a qRT-PCR-en kimutatott 2019-nCoV életképességét ezen betegnél a vírustenyésztés révén továbbra is bizonyítani kell.

Ezen aggodalmak ellenére mind a négy, Münchenben megfigyelt beteg enyhe tüneteket szenvedett, és elsősorban közegészségügyi okokból kerültek kórházba. Mivel a kórházi kapacitások korlátozottak - különös tekintettel az influenza-szezon egyidejű csúcspontjára az északi féltekén -, kutatásra van szükség annak meghatározására, hogy az ilyen betegek megfelelő iránymutatással és felügyelettel kezelhetők-e a kórházon kívül.

Kapcsolódó cikkeink:

Kép: DarkoStojanovic / pixabay

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja