SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A kisajkak összenövése gyerekkorban: tünetek és kezelés

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2020-08-10
Kislányoknál jelentkező kellemetlenség a kisajkak összenövése, amelyet ösztrogénhiány vagy valamilyen fertőzés okoz. Kezelése minden esetben orvosi feladat.
A kisajkak összenövése gyerekkorban: tünetek és kezelés

Viszonylag gyakran előforduló panasz serdülőkor előtti lányoknál a kisajkak összenövése, amelynek oka az alacsony ösztrogénszint vagy valamilyen fertőzés, gyulladás. Újszülöttek körében gyakorlatilag soha nem fordul elő, aminek magyarázata lehet, hogy ekkor még megtalálható a baba szervezetében az anyai ösztrogén. Ez 3 hónapos korra elmúlik, innentől jelentkezhet a probléma, leggyakrabban 6 éves korig.

A terület tisztán tartásával csökkenthetjük a gyulladás kialakulásának veszélyét: fontos, hogy a kakis pelenkát azonnal cseréljük ki, mielőtt széklet kerül a hüvelybe, és mindig gondosan törölgessük meg ilyenkor a kislányt.


A kisajkak összenövésének tünetei

A szülőnek először az tűnik fel, hogy a kisajkak között vékony hártya jelenik meg. Ez, ahogy növekszik, egy idő után elfedheti a hüvelybemenetet és a húgycsőnyílást is, ez utóbbi esetben vizelési nehézségeket, fájdalmas vizeletürítést okozva.

Gyakori panasz, hogy a hártya mögött összegyűlik és pang a vizelet, ami szivárgást és húgyúti fertőzést okoz.


A kisajkak összenövésének kezelése

A tünetekkel gyermeknőgyógyászhoz kell fordulni, aki eldönti, hogy az adott esetben mi a megfelelő kezelési mód. Előfordul, hogy helyi érzéstelenítést követően manuálisan választja szét a kisajkakat, ez esetben azonban nagy az esélye az újbóli összenövésnek.

Ha a panasznak hormonális okai vannak, ösztrogéntartalmú krémmel kezelik a területet, ami két héten belül szokott eredményre vezetni. Ilyenkor nagy körültekintéssel kell eljárni, és csak az összenövés vonalán alkalmazni a kenőcsöt, különben a szeméremtest barnára színeződik. Az ösztrogénpótlás mellékhatása lehet még a mellek megnövekedése, de a kezelés abbahagyásával ez is megszűnik. Az újbóli összenövés megakadályozása céljából cink-oxidos krémet lehet használni.

Otthon tilos megpróbálkozni a kisajkak szétválasztásával! Fájdalmas, és testi-lelki sebeket okozunk vele a kislánynak.

Ha az összenövés nem okoz különösebb panaszt, elképzelhető, hogy az orvos semmilyen kezelést nem javasol, mivel az állapot 6-18 hónap alatt gyakran magától is megszűnik.

Kapcsolódó cikkeink:

Kép: VGstockstudio / shutterstock

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja